„Lietuvos sporto apdovanojimų 2024“ metu už svariausius metų pasiekimus pagerbta iš viso 11 sportininkų.
Ne visi favoritai galėjo dalyvauti iškilmingame renginyje, nes olimpiniais vicečempionais šiemet tapę Dominika Banevič ir disko metikas Mykolas Alekna turi svarbių reikalų Kinijoje ir JAV.
Pernai pirmą kartą Lietuvos geriausia sportininke išrinkta D.Banevič, breiko pasaulyje žinoma kaip Nicka, išvykusi į pasaulio breiko čempionatą Kinijoje, o disko metimų pasaulio rekordą šiemet pagerinęs M.Alekna, geriausiu šalies atletu išrinktas 2022 ir 2023 metais, laiko egzaminus Berklio universitete.
Sporto laureatus daugiausiai lėmė apdovanojimų tarybos sprendimas. Paralimpinio sporto laureatus rinko Lietuvos paralimpinio komiteto Vykdomasis komitetas. Sporto valdininkai rinkimuose turėjo 75 proc. balsų, o likusius 25 proc. lėmė lrt.lt portale balsavę sporto mėgėjai.
Suprasti akimirksniu
- Geriausi Lietuvos sportininkai yra renkami nuo 1956 metų. Rinkimai yra keitę formatus ir rengėjus. Iki 2014 metų vyrai ir moterys varžydavosi vienoje kategorijoje.
- Daugiausiai kartu geriausiais Lietuvos metų sportininkais rinkti: Modestas Paulauskas – 7, Rūta Meilutytė – 5, Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Virgilijus Alekna, Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė – po 4, Simona Krupeckaitė ir Mykolas Alekna – po 3.
15min fiksavo šventinio sporto vakaro svarbiausius momentus ir laureatų kalbas.
Metų sportininkė
Ja išrinkta Dominika Banevič, šiemet Paryžiaus olimpinėse žaidynėse iškovojusi sidabrą.
Antrą kartą geriausia metų sportininke išrinkta 17-metė breiko šokėja negalėjo dalyvauti, nes išvykusi į pasaulio breiko čempionatą Kinijoje.
„Aš labai džiaugiuosi, kad visa Lietuva taip palaiko, o man pavyko laimėti antrus metus šį apdovanojimą. Tai didelis įvertinimas man ir visai breiko bendruomenei, – vaizdo įraše sakė Nicka. – Kai man buvo 12 metų, vienose varžybose Daina Gudzinevičiūtė įteikdama apdovanojimą, paklausė, „ar pasimatysime olimpinėse žaidynėse?" Aš pasakiau „taip“, todėl noriu, kad šį prizą paimtų Daina Gudzinevičiūtė. Džiaugiuosi, kad išpildžiau pažadą.“
Į metų sportininkės titulą taip pat pretendavo irkluotoja Viktorija Senkutė ir plaukikė Kotryna Teterevkova.
Metų paralimpietė
Geriausia paralimpiete sportininke išrinkta disko metikė Oksana Dobrovolskaja, Paryžiaus olimpinėse žaidynėse užėmusi penktąją vietą.
Iš olimpinės čempionės penkiakovininkės Lauros Asadauskaitės-Zadneprovskienės, kuri šiemet baigė 30 metų trukusią karjerą, rankų prizą gavusi atletė sakė:
„Nors nepavyko laimėti medalio, viskas, kas buvo Paryžiuje, buvo nerealu. Aš labai didžiavausi atstovavusi savo šaliai, o trenerės, mano šeimos palaikymas „Stade de France“ stadione buvo nepamirštamas.
Darykite viską iš jausmo – ne tik tai yra tikra ir vertinga.“
Metų sportininkas
Kaip ir buvo galima tikėtis, juo tapo Mykolas Alekna.
Trečią kartą iš eilės geriausiu šalies metų sportininku išrinktas 22 metų disko metikas šiemet pagerino pasaulio rekordą, o Paryžiaus olimpinėse žaidynėse iškovojo sidabrą.
Dėl egzaminų Berklio universitete JAV jis negalėjo dalyvauti renginyje, bet pasisakė vaizdo įraše.
„Esu labai dėkingas už apdovanojimą. Be galo esu laimingas, kad galiu daryti tai, kas man patinka. Mano treneriai: Matas Jusis, Mohamadas Saatara – mes darome tai ne dėl apdovanojimų, bet galiausiai už pastangas ateina malonus jausmas“, – sakė M.Alekna, linkėjęs visiems gražių Kalėdų.
Už M.Alekną prizą atsiėmė treneris M.Jusis.
Į titulą taip pat pretendavo plaukikas Danas Rapšys ir irkluotojas Giedrius Bieliauskas.
Metų paralimpietis
Juo išrinktas Osvaldas Bareikis, Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse iškovojęs vienintelį mūsų delegacijos medalį – bronzą dziudo svorio kategorijoje iki 73 kg.
„Šis įvertinimas labai svarbus, noriu padėkoti tiems, be kurių nebūtų – aklųjų sporto federacijai, kuri įdėjo daug pastangų, kad galėčiau treniruotis, vykti į stovyklas, taip pat savo treneriui Algiui Mečkovskiui už griežtą žodį, papeikimus treniruotėse. Taip pat ir savo geram draugui Andrejui, kuris padėjo pasiruošti. Didžiausias „ačiū“ savo žmonai, vaikams. Be jūsų šypsenų nebūtų motyvacijos ir noro eiti į priekį.“
Suprasti akimirksniu
- Apdovanojimų ceremonijos vedėjų vaidmenys šiemet patikėti dailiojo jojimo atstovei Justinai Vanagaitei-Samuilei ir LRT laidų vedėjui Ignui Krupavičiui.
Metų olimpinė komanda
Aurelijus Pukelis, Šarūnas Vingelis, Evaldas Džiaugys, Gintautas Matulis – šie „3 prieš 3“ krepšininkai pripažinti geriausia metų komanda. Jie Paryžiaus olimpinėse žaidynėse iškovojo bronzos medalius.
„Smagu laimėti nominaciją, smagu, nes medalis yra visos Lietuvos“, – sakė A.Pukelis, linkėjęs visiems gražių švenčių.
Į titulą pretendavo ir moterų pavienės dvivietės valties (Ieva Adomavičiūtė ir Kamilė Kralikaitė) ir vyrų keturvietės baidarės (Simonas Maldonis, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas ir Artūras Seja) įgulos.
Metų paralimpinė komanda
Aušra Garunkšytė ir jos vedlys Linas Makalainis laimėjo šioje nominacijoje. Jiedu maratono rungtyje Paryžiaus paralimpinėse iškovojo šeštą vietą.
„Ačiū mano nerealiai komandai ir Linui. Labai džiaugiuosi, ką mes kartu padarėme“, – sakė maratono bėgikė.
„Aušra bėgo, daug kartų krito, bet bėgo toliau, – sakė jos vedlys L.Mikalainis. – Kai atrodė, kad jos karjera gali baigtis, ji nepasidavė ir bėgo toliau. Per atkaklumą, triūsą ji pasiekė rezultatą. Ji yra įkvėpimas, pavyzdys.“
Metų treneris
Titulas atiteko Dainiui Novickui, kurio treniruojama krepšinio „3 prieš 3“ vyrų rinktinė iškovojo bronzą Paryžiaus olimpinėse žaidynėse.
„Velnias, patinka man tie apdovanojimai. Vau, įspūdinga, – sakė D.Novickas. – Noriu padėkoti visiems, kurie tikėjo. Tai visų jūsų laimėjimas. Dar noriu palinkėti: darykite tai, kuo tikite, svajokite, nes svajonės pildosi.“
Į titulą taip pat pretendavo Mantas Jusis (disko metikų Mykolo Aleknos ir Martyno Aleknos treneris) ir Mykolas Masilionis (irklavimas).
Metų paralimpiečių treneris
Juo išrinktas Algis Mečkovskis, kurio auklėtinis Osvaldas Bareikis iškovojo bronzą Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse. O.Bareikiui tai antrasis paralimpinis medalis.
„Labai džiaugiuosi, bet ši nominacija sudėta iš visų paralimpinės komandos trenerių. Kiekvienas yra vertas šios taurės. Džiaugiuosi, kad esu paralimpiečių komandoje“, – sakė A.Mečkovskis, dėkojęs ir silpnaregių federacijai bei šeimai – vaikams, anūkams, žmonai.
Metų proveržis
Šį titulą laimėjo bronzą Paryžiaus olimpinėse žaidynėse laimėjusi irkluotoja Viktorija Senkutė.
„Gal nepatikėsite, bet aš nesitikėjau“, – sakė V.Senkutė, dėkojusi treneriams, draugams ir visiems Lietuvos žmonėms, kurie įkvėpė ją.
Į „Metų proveržio“ titulą dar pretendavo imtynininkė Gabija Dilytė ir raitelė Justina Vanagaitė-Samuilė. Pastaroji, būdama renginio vedėja, pasveikino V.Senkutę su neseniai įvykusiomis sužadėtuvėmis – irkluotoja sumainė žiedus su baidarininku Simonu Maldoniu.
Paralimpiečių proveržis
Titulą laimėjo Eivydė Vainauskaitė, paralimpinėse žaidynėse iškovojusi 11 vietą rutulio stūmimo rungtyje. „Nesitikėjau, bet esu laiminga, kad mane pastebėjo, – sakė paralimpietė, renginyje nedalyvavusi, bet kalbėjusi per vaizdo įrašą. – Už visą kelią noriu padėkoti artimiesiems ir treneriams, kurie mane visada palaikė.“
Už gyvenimo nuopelnus – įvertinimas treneriui
Kazimiero Motiekos medaliu ir pingine premija už gyvenimo nuopelnus apdovanotas daugkartinis Lietuvos rutulio stūmimo čempionas bei treneris Rimantas Plungė. Jis yra treniravęs lengvaatlečius Vaclovą Kidyką, Austrą Skujytę, paralimpinį čempioną Mindaugą Bilių.
„Malonus netikėtumas. Gal dėl to, kad nesijaučiu kažką ypatinga daręs, – sakė R.Plungė. – Nuo 12 metų kelias mane vedė iki šio apdovanojimo.
Supratau, kad ir kitiems reikia pagalbos, tad pradėjau dirbti treneriu, nors neturėjau tam diplomo. Džiaugiuosi, kad būreliui žmonių padėjau tapti tokiais, kokie jie gali tapti“.