Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2016 10 31

Maratoninkė Diana Lobačevskė. Kaip aplenkti blogą orą?

Termometro stulpeliams vis leidžiantis žemyn, mažėja ir bėgiojimo gryname ore entuziastų. Žvarbus oras ir peršalimo grėsmė atbaido sportuoti net ir pačius aktyviausius. Tačiau tai visiškai be reikalo – įsitikinusi maratonininkė Diana Lobačevskė. Ilgų nuotolių bėgikė kartoja seną ir visiems žinomą posakį: „Blogo oro nėra, yra tik netinkama apranga.“
Diana Lobačevskė
Diana Lobačevskė / Asmeninio albumo nuotr.

Gryname lauke geriau nei sporto salėje

Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse itin sėkmingai pasirodžiusi ir aukštą 17-tą vietą (iš 155 atlečių) maratono trasoje užėmusi D. Lobačevskė atšalus orams bėgimo entuziastams pataria neskubėti grįžti į sporto sales: „Tikrai nereikia bijoti bėgioti lauke šaltuoju metų laiku, atvirkščiai – tikimybė susirgti sporto salėse yra net didesnė, nes lankytojai daug prikvėpuoja, o sporto salės nėra dažnai vėdinamos“, – tikina ilgų distancijų bėgikė. D. Lobačevskė pabrėžia, kad būtent gryname ore stiprėja mūsų imuninė sistema.

Pati bėgikė prisipažįsta, kad lauke vis dar bėgioja, kai termometro stulpelis rodo -15°C. „Žinoma, buvo situacijų gyvenime, kai bėgau ir -20°C šaltyje, bet tuomet man buvo nemalonu“, – prisimena D. Lobačevskė. Kiekvienas žmogus skirtingai pakelia šaltį, todėl vieni gali bėgioti spaudžiant ir didesniam šaltukui. „Tačiau bėgant itin žemoje temperatūroje (žemesnėje nei -15°C) bėgimas turi būti itin atsargus: negalima oro kvėpti giliai į plaučius, nes įkvėptas oras nespėja sušilti. Bėgama ne itin kokybiškai – ristele“, – aiškina maratoninkė. Būtent dėl šios priežasties profesionali sportininkė termometro stulpeliui nukritus žemiau -15°C renkasi uždaras patalpas.

Asmeninio albumo nuotr./Diana Lobačevskė
Asmeninio albumo nuotr./Diana Lobačevskė

Svarbiausia – apranga

Dažniausia bėgimo mėgėjų daroma klaida – netinkama apranga. „Tikrai nemalonu bėgti, kai esi suledėjęs ar nejauti nei rankų, nei kojų. O kitą dieną kaipmat ir nesugalavai...“, – situaciją piešia maratonininkė. Būtent todėl ji pabrėžia – svarbiausia yra apranga. „Apranga turi būti lengva, tačiau šilta. Daug prisirengus bėgti bus nemalonu, nes tuomet varžomi judesiai ir jaučiamas sunkumo jausmas“, – pataria profesionali sportininkė. Ji rekomenduoja vėjo neperpučiamą striukę, kuri saugotų ir nuo lietaus, ir nuo sniego. Svarbu, kad prie kūno prigludę ilgarankoviai marškinėliai būtų medvilniniai, jokiu būdu ne sintetiniai. Ant jų jau galima vilktis sintetinės medžiagos džemperį. Toks pat principas taikomas ir apatinei kūno daliai: „Jei labai šalta, būtinos dvejos kelnių poros. Geriausia – aptemptos medvilninės tamprės, o ant jų – bet kokios medžiagos sportinės kelnės“, – patirtimi dalijasi bėgikė. D. Lobačevskė pabrėžia, kad žiemą itin reikia saugoti Achilo sausgysles, todėl kojinės turi būti ilgesnės už tas, su kuriomis bėgiojama vasarą. Paskutiniai atributai – kepurė ir pirštinės. „Tuomet jau galima bėgti į lauką, nesvarbu, koks oras už lango!”, – motyvuoja olimpietė. Ir priduria, kad po treniruotės būtina iškart persirengti sausais drabužiais, nes kitu atveju padidėja tikimybė susirgti.

Ilgesnis apšilimas, lėtesnis tempas

Profesionali sportininkė mato tik vieną bėgiojimo šaltame ore trūkumą – lėtėja bėgimo tempas: „Žiemą negalima taip greitai bėgti kaip vasarą, kuomet yra šilta ir raumenys nėra taip sustingę. Todėl žiemą visuomet reikalingas ilgesnis apšilimas“, – sako D. Lobačevskė. Ji apšilimą visada daro lauke: „Žiemą greitus darbus (tempinius ar atkarpas) atlieku manieže, nes man reikalingas greitis ir kokybiškas darbas, bet prieš tai visada gryname ore bėgu 8-10 km krosą.“

Asmeninio albumo nuotr./Diana Lobačevskė
Asmeninio albumo nuotr./Diana Lobačevskė

Maratoninkė pabrėžia, kad greitai bėgti šaltuoju laikotarpiu nepatartina. „Tuomet kyla pulsas ir pradedame intensyviai kvėpuoti. Prisikvėpavus šalto oro, galima susirgti“, – perspėja D. Lobačevskė. Nors nuo šalto oro yra skirtos specialios veido kaukės, ilgų distancijų bėgikė jų nemėgsta, net ir per didžiausius šalčius jų nesideda. Ji skatina: „tiesiog bėgti maloniai ir kvėpuoti be įtampos“.

Bėgioti gali visi

Profesionalai bėgimo entuziastus ragina nesustoti nei rudenį, nei žiemą. Nors organizuotų bėgimų šaltesniu metų laiku nėra tiek daug, dalyvavimas juose turi ir kitą atspalvį – gali įžiebti ir šventinės nuotaikos, kaip tai, pavyzdžiui, daro Vilniuje gruodžio 18 d. vyksiantis „Eurovaistinės Kalėdinis bėgimas“.

D. Lobačevskė įsitikinusi – mes visi galime bėgti: „Daug pradedančiųjų tiesiog pasirenka per didelį krūvį, pabėgioja kelis kartus ir tada meta tuos „prakeiktus“ sportinius batelius į šoną, tikina, kad bėgimas ne jiems. Visi mes esame sutverti bėgti, tačiau tam reikia kantrybės ir laiko“, – įsitikinus sportininkė. Ji priduria, kad laukiant žiemos bėgimo būtina pastiprinti savo organizmą ir vitaminu C: „Kad nebūtų bacilų baliaus mūsų organizmuose“, – juokiasi maratoninkė. D. Lobačevskė.

TOP 5 Dianos Lobačevskos patarimai bėgikams spaudžiant šaltukui:

  • Neapkraukite savęs apranga: ji turi būti lengva, bet šilta
  • Prie kūno – tik medvilniniai drabužiai
  • Po treniruotės tučtuojau persirenkite sausais drabužiais
  • Nebėkite per greitai, kitaip prisikvėpuosite šalto oro
  • Žiemą ar vasarą: nepersistenkite ir sportinį krūvį rinkitės atsakingai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos