Mindaugas Maldonis yra pratęs matyti gražių nuotraukų su savo atvaizdu irkluojant baidarę varžybose. Bet įprastai jis žino, kaip jose atsiranda ir kokiomis aplinkybėmis nuotraukos paplinta į platesnius vandenis.
Šįkart baidarininkas ir kiti Lietuvos olimpiečiai nustebo, savo atvaizdus išvydę degalinių tinklo „EMSI“ savo klientams dalinamuose 2025 metų kalendoriuose.
Atskirose nuotraukų fragmentuose yra ir paplūdimio tinklininkės Monika Paulikienė bei Ainė Raupelytė, lengvaatlečiai Mykolas Alekna, Airinė Palšytė, Ieva Gumbs, Edis Matusevičius, treko dviratininkė Olivija Baleišytė, gimnastas Robertas Tvorogalas, kiti 2024 metų olimpinėse žaidynėse dalyvavę atletai.
Sportininkams atstovaujantis M.Maldonis įsitikinęs, kad atvaizdai panaudoti savavališkai, be jų sutikimo – nebuvo net paklausimo dėl atvaizdų naudojimo.
Suprasti akimirksniu
- Pastaba: 15min išsiuntė užklausimą „EMSI“ įmonei, o gavusi atsakymą, papildys šį tekstą.
„Kiek žinau jie kalendorių leidžia ne pirmus metus, bet pirmą kartą jame yra ir olimpiečiai. Viskas būtų tvarkoje, jei olimpiečiai būtų žinoję, ir jų būtų pasiklausta“, – sakė M.Maldonis, kuris yra ir Lietuvos sportininkų asociacijos generalinis sekretorius.
Jis pasakojo, kad rugsėjį Tautinis olimpinis komitetas (LTOK) susisiekė su atletais, pranešęs, kad „EMSI“ nori daryti kalendorių ir prašo olimpiečių nuotraukų. Buvo perduoti sportininkų kontaktai.
„Bet susisiekimo su „EMSI“ nebuvo. Kai kurie sulaukė skambučių. Pavyzdžiui, Viktorija Senkutė, kuri atsisakė suteikti savo nuotrauką, – pasakojo M.Maldonis. – Telefonu buvo siūloma už dyką suteikti savo nuotrauką, traktuojant, kad tai bus didelė reklama, nes kalendoriaus tiražas bus didelis.“
Gruodžio pradžioje M.Maldonis išvydo kalendorių.
„Ten radau ir save. Giliai nustebau, nes su manimi nebuvo susisiekta, man nebuvo pranešta. Ši nuotrauka buvo panaudota neteisėtai“, – sakė jis.
Gruodžio 10 dieną baidarininkas parašė laišką į „EMSI“. „Tą pačią dieną gavau atsakymą, ten buvo parašyta „atsiprašome“, bet mano nuomone, tai padaryta nenuoširdžiai, nes ten taip pat buvo buvo parašyta: „Jei manote, kad esame kalti, – bauskite“, – pasakojo baidarininkas.
M.Maldonis teigė, kad geriausiai tokias situacijas spręsti viešumu, todėl antradienį ir surengta spaudos konferencija LTOK būstinėje.
Jo teigimu, kai kurias nuotraukas degalinių tinklui atsiuntė federacijos, M.Maldonis mano, kad jos taip pasielgė galbūt tikėdamos, kad taip pritrauks naujų rėmėjų.
„Tačiau nesvarbu, ar nuotraukas siuntė federacija, ar mano močiutė – tai nesuteikia teisės nuotraukomis naudotis“, – sakė baidarininkas.
Anot M.Maldonio, į papildomą užklausimą, „EMSI“ atrašė „kviečiame pasikalbėti“, bet jis teigė, kad dabar tai norėtų daryti viešai.
Todėl po švenčių su bendraminčiais nutarė pajudinti temą.
„Turime apie 17–19 sportininkų, tiksliai negaliu pasakyti, nes ne su visais bendravau, bet maždaug tiek yra, kurių nuotraukos pavaizduotos neteisėtai“, – sakė M.Maldonis.
Sportininkai su teisininko pagalba panagrinėjo civilinį kodeksą.
„Kalendoriai buvo dalijami nemokamai, bet tai vis tiek yra rinkodaros priemonė, siekiant didinti prekės ženklo žinomumą, – sakė M.Maldonis. – Tai yra nepagarba sportininkui.“
Jį labiausiai nuvilia, kad degalinių tinklas net nesiteikė kalbėtis ar nuoširdžiai užmegzti dialogo.
„Nežinodami, jie gali padaryti žalą sportininkams, – sakė M.Maldonis. – Ne vienas sportininkų turi asmenines sutartis su rėmėjais. Šie dažnai nori, kad būtų tik vienas rėmėjas. „EMSI“ galimai pažeidė tokius susitarimus tarp sportininkų ir kitų rėmėjų.
Tikiuosi, kad sportininkai, kurie turi kitas sutartis, nepatirs žalos.“
M.Maldonis teigė, kad jo ir bendražygių veiksmų planas paprastas:
„Mes išstojame viešai, norime, kad jokia įmonė taip nesielgtų. Nors ne visi sportininkai išsako nuomonę, ne visada visiems drąsu kalbėti. Mes norime kalbėti, paviešinti, kai pasielgta neetiškai, negražiai, galėjo būti pažeistas Lietuvos civilinis kodeksas, – sakė M.Maldonis. – Antra, norėtume viešo atsiprašymo, suvokimo, kad pasielgta negražiai.“
Paklaustas, ar bandys pareikalauti finansinės kompensacijos, M.Maldonis teigė, kad jei bus prieita iki tokių dalykų, su sportininkais sutarta, kad iš „EMSI“ gauta suma būtų skirta ne atletų kišenei, o labdarai.
Spaudos konferencijoje antradienį galėjo dalyvauti nedaug atletų, nes keli serga, keli išvykę į treniruočių stovyklas ar sportuoja kitame mieste, tad Vilniuje pokalbyje su žurnalistais dalyvavo M.Maldonio brolis Simonas Maldonis ir dar vienas keturvietės olimpinės baidarės atletas Artūras Seja.
S.Maldonis pažymėjo, kad „EMSI“ kalendoriuje rašo, kad „sportininkai mylimi ir yra svarbūs“, bet realiais veiksmais elgiasi kitaip.
„Jie nori parodyti, kad didžiuojasi sportininkais, bet atletai ne visi nori tame dalyvauti, – sakė S.Maldonis. – Būtų svarbu, kad nebūtų tuo pasinaudota, ta lietuvybę, kurią sportininkai irgi neša savo atstovavimu varžybose.“
Spaudos konferenciją iš šalies sekusi LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė teigė, kad viešas pareiškimas buvo sportininkų sumanymas, kurį LTOK palaiko.
Ji teigė, LTOK pagal „EMSI“ užklausą yra suteikusi leidimą naudoti dvi nuotraukas, o kalendoriuje panaudotos trys komitetui priklausančios nuotraukos.
Daugiau nuoskaudų D.Gudzinevičiūtei yra likę iš prieš 12 metų vykusio kontakto su to paties degalinių tinklo atstovais. Tada, pasak LTOK prezidentės, buvo padarytas didesnis pažeidimas.
„Jie atsakė tokio mandagumo laišku, kokio nesu skaičiusi niekada. Tai buvo chamiška. Suprantu, kad turbūt nederėtų su jais prasidėti, – sakė LTOK vadovė. – Skeptiškai vertinu teismų galimybes, manau, geriausia kalbėti apie tai, nes intelektinė nuosavybė pas mus iki šiol yra nevertinama.“
D.Gudzinevičiūtė pažadėjo su naujos vyriausybės pagalba suręsti tvirtesnius teisinius pamatus, kad sportininkų atvaizdų autorystė būtų labiau gerbiama ir saugoma.