Per savo aštuoniolika gyvenimo metų Gogenas prisidėjo prie daugybės Lietuvos penkiakovininkų titulų.
Per treniruotes Belmonto žirgyne Baltijos Hanoverio veislės žirgas nešiojo olimpinius prizininkus Andrejų Zadneprovskį ir Edviną Krungolcą, o pastaraisiais metais juo jodinėjo L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė.
„Žinote, tai buvo tarsi visų žirgas, tik aš juo dažniau jodavau. Paskutiniais metais jojau juo beveik tik aš viena. Man jis buvo labai geras, – sakė olimpinė čempionė. – Jam teko dideli krūviai, jis turėjo atlikti daug šuolių.
Galiausiai žirgas paseno, sveikata sušlubavo – pastaruoju metu jau dusdavo, nes kažkas negerai dėl plaučių. Nebegalėjo patempti. Bet galbūt dar pateks į geras rankas?“
Penkiakovininkai sprendžia kitas bėdas
Oficialiu vardu Geras, o penkiakovininkų dažniau Gogenu arba Gogiu, vadinamas žirgas tapo nereikalingu atletams, kuriuos užgriuvo kiti rūpesčiai dėl žirgų.
Dėl taupymo Vilniaus apskrities policijai priklausantį Belmonto žirgyną ketinama perkraustyti į Riešę. Ten veikiausiai persikels ir penki likę penkiakovininkų žirgai.
„Mums brangi kiekviena minutė, nes treniruotis penkias rungtis reikia daug laiko. Bus nepatogu ir prisidės transporto problemų“, – nerimavo treneriu ir vienu federacijos vadovu dirbantis A.Zadneprovskis, besidairantis kitų variantų žirgynui.
Ir jo žmona L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė suka galvą, kaip teks keisti pratybų maršrutus jai, o ypač – jauniems penkiakovininkams, kurie nevažinėja automobiliais.
Tuo metu Gogenas ketvirtadienį ramiai stovėjo paskutines dienas skaičiuojančiame Belmonto žirgyne.
Daug metų šalia Vilniaus centro veikęs žirgynas turėtų būti perkeltas iki spalio 1 dienos. Gogenui lemiama diena gali išaušti anksčiau.
Galbūt jau šį penktadienį, galbūt per pakartotiną aukciono dieną, dar po savaitės, – taip svarstė Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) vadovas Linas Tubelis.
Nustebo, kad žirgas dar gyvas
Gogenas šiuo metu yra jo vadovaujamos organizacijos rūpestis ir liūdesys.
„Skaičiau veterinaro pažymą apie žirgą. Liūdna, – sakė L.Tubelis. – Nustebau, kad jis iš viso dar yra gyvas.“
Prieš kelerius metus jo organizacijai jau teko aukcione pristatyti kitą penkiakovininkų žirgą. Tąsyk keturiolikos metų Belfastą, kuriuo jodavo ir A.Zadneprovskis, nuo skerdyklos išgelbėjo Žirgų globos asociacijos direktorė Eglė Gerulaitytė, už gyvūną sumokėjusi tūkstantį litų.
„Kiek girdėjau, paskui žirgas dar kelerius metus visai gerai pragyveno, jis buvo naudingas vaikams“, – sakė A.Zadneprovskis.
Dėl Gogeno lemties jis žinių neturėjo, kaip neturi ir L.Tubelis, kurio vadovaujama įstaiga pagal taisykles privalo pateikti aukcionui daugiau nei 500 eurų vertės inventorių.
Taip tarp panaudotų diskų, elektromagnetinių čiužinių, kompiuterių, biliardo ir masažo stalų, įvairių medicininių prietaisų atsidūrė ir žirgas.
Gogenas įvertintas 100 eurų pradine suma, nors LOSC vadovas neslepia – pagal dabartinę žirgo sveikatą kažkas turėtų primokėti pirkėjui, kad tik sergantis žirgas būtų paimtas.
„Gal kas iš ūkininkų nusipirks, – vylėsi L.Tubelis. – Kitaip turėsime jį priduoti maisto pramonei.“
Pabaiga dar gali būti laiminga
Gogenas turi vilties oriau pabaigti savo olimpinį gyvenimą.
Bent jau tuo įsitikinusi Belmonto žirgyno jojimo trenerė Dalia Gudavičiūtė.
Ji surado žmogų, kuris penktadienį atvažiuos iš Mažeikių ir įsigis Gogeną aukcione.
D.Gudavičiūtė nenorėjo atskleisti potencialaus pirkėjo pavardės, kad niekas kitas nesugriautų plano, kuris jai atrodo geriausia išeitimi šioje žirgo istorijoje.
Jojimo trenerės teigimu, jos surastas ūkininkas turi sodybą, kurioje jau laiko seną kumelę. Jis yra pasiryžęs priglausti ir šlubą, kvėpavimo bėdų turintį Gogeną.
„Gerai, kad atsirado toks žmogus, nes kitaip žirgas būtų suvalgytas, – įprastai senus arklius įsigyja mėsininkai, gaminantys konservus šunims, – sakė D.Gudavičiūtė. – Dabar jo gyvenimo pabaiga bus ori.“