Šie metai žirgų sportui Lietuvoje buvo istoriniai – pirmą kartą Lietuvos atstovė dalyvauja Europos ponių klasės žirgų čempionate. Ja tapo 15-metė Rinel Libman, kuri praeitais metais Lietuvos dailiojo jojimo čempionate tapo vaikų grupės čempione.
Dailiajame jojime Lietuvai šie metai sėkmingi ne tik dėl Rinel. Pasak Lietuvos žirginio sporto federacijos generalinės sekretorės Gintarės Šakytės, rugpjūčio mėnesio gale dvi dailiojo jojimo atstovės dalyvaus Pasaulio jaunų žirgų čempionate, o rugsėjo 10–12 dienomis – taip pat ir Europos suaugusiųjų raitelių čempionate.
„Kvalifikacijas čempionatams susirinko ir suaugusiųjų užskaitos raitelės. Lietuvos sportininkės Sandra Sysojeva ir Urtė Balčiūnaitė jau rugpjūčio 26–29 dienomis dalyvaus Pasaulio jaunų žirgų čempionate Verdene, o rugsėjo 9–12 dienomis Hagene Justina Vanagaitė ir Sandra Sysojeva dalyvaus Europos suaugusių raitelių čempionate“, – džiaugėsi G.Šakytė.
Kalbant apie Lietuvos žirginį sportą apskritai, rugsėjo 6–11 vyksiančiame Europos ištvermės jojimo čempionate Lietuvai atstovaus Alisija Zabavska, o rugsėjo 23–26 d. Europos trikovės jojimo čempionate Lietuvos garbę gins mūsų šalies atstovas Aistis Vitkauskas.
Jodinėja nuo 3-ejų
Kas ir kada paauglę Rinel Libman paskatino susidomėti žirgais? Ko reikia, kad žirgų sporte sektųsi? Kokie didžiausi įspūdžiai iš šio sporto Rinel pasiliko ir be ko ji negalėtų džiaugtis tokiais pasiekimais, kokiais gali pasididžiuoti dabar? Apie tai paauglė pasakoja interviu metu.
Pirmą sykį ant žirgo Rinel teko sėsti dar būnant vos 3-ejų. Kaip prisimena paauglė, tuomet sprendimą nulėmė didžiulė meilė gyvūnams, kuria mergaitės tėvai patikėjo.
„Tiesą sakant, mano gyvenime nebuvo daug žirgų, tiesiog nuo vaikystės mačiau jų nuotraukas ir labai užsinorėjau arkliuko. Nei tėvai, nei niekas iš giminių nejodinėjo, – sako R.Libman. – Iš pradžių bandžiau ir konkūrą, ir dailųjį jojimą, tačiau vėliau pasirinkau tik dailųjį jojimą.“
Nuo to laiko jaunajai raitelei tekdavo joti tiek žirgais, tiek poniais, o netrukus ji iš tėvų gavo ir ilgai lauktą pirmąjį savo ponį Mayami.
„Jeigu nori profesionaliai sportuoti, svarbiausia yra turėti savo žirgą, su kitų žirgais gali sektis ne taip gerai. Dabar turiu du žirgus, pirmasis yra ponis Mayami, su kuriuo startavau čempionate. Neseniai tėvai nupirko dar vieną žirgą, jau paaugusį, trejų metų Nabuko“, – pasakoja Rinel.
Būtent su Mayami paauglė važinėja į tarptautines varžybas. Paklausta, kodėl svarbu turėti savo žirgą ir kokį ryšį su savuoju turi ji pati, Rinel teigia, kad išskirtinis ryšys su savo žirgu bene svarbiausias dalykas šiame sporte.
„Su žirgu reikia turėti labai gerą kontaktą – reikia jį mylėti, juo rūpintis, jis turi būti kaip šuniukas, jis tavimi turi pasitikėti. Su Nabuko gal dar tokio kontakto neturiu, bet su Mayami – tikrai taip! – džiaugiasi jaunoji raitelė. – Tam, kad taip atsitiktų, kartu reikėjo praleisti labai daug laiko, mylėti jį, kartu dirbti, vaišinti skanėstais.“
Svajoja apie olimpines žaidynes
Paauglė prisipažįsta išgyvenanti įvairialypes emocijas dėl to, kad gyvenimas suteikė galimybes jau esant tokio jauno amžiaus siekti daugiau žirgų sporte. Nors iš pradžių kausčiusi baimė, bet vėliau ji supratusi, kad gali viską.
„Pirmą kartą atstovauti savo šaliai tokio lygio čempionate buvo labai didžiulė atsakomybė, tuo labai džiaugiuosi. Turbūt be tėvų man tiek nebūtų pavykę pasiekti. Jeigu jie manęs nebūtų palaikę, tikrai nebūtų pavykę būti ten, kur esu dabar. Daug motyvacijos stengtis ateina iš draugų, kurie mane labai palaiko, sako, kad viską galiu. Man pačiai labai malonu, kad visi taip šiltai palaiko. Dar labai esu dėkinga Lietuvos žirginio sporto federacijai, o ypač Gintarei Šakytei“, – šypsosi R.Libman.
Už gautas pamokas mergina dėkinga ir savo pirmajai trenerei Loretai Augaitytei, taip pat Agnei Uždavinytei, Sandrai Sysojevai.
„Šiuo metu treniruojuosi pas labai daug skirtingų trenerių iš užsienio, kad pakelčiau savo lygį. Beje, po Europos čempionato gavau pasiūlymų treniruotis užsienio klubuose“, – pasikeitusius mokymosi užkulisius atskleidžia paauglė.
Beje, kartkartėmis pasitaiko ir labai netradicinių pamokų – Rinel tenka mokytis ir per „Zoom“. Kaip atrodo jojimas nuotoliniu būdu? Ne taip keistai, kaip galėtų pasirodyti pirmą kartą apie tai išgirdus.
„Mano mama tada laiko kamerą, filmuoja, ką darau, o aš girdžiu per ausinę, ką man sako treneris, ir darau tai, ką sako jis“, – situaciją apibūdina raitelė ir priduria, kad iš pradžių taip mokytis buvo keista, tačiau vėliau teko priprasti.
Paklausta, ar jau dabar nekirba mintys apie ateitį su žirgais ir užsiiminėjimą tik profesionaliu sportu, Rinel sutinka – tikrai tenka apie tai pasvajoti.
„Norėčiau kažkada gyvenime patekti į olimpines žaidynes“, – šypsosi ji.
„VMG grupė“ – pagrindinė Lietuvos žirginio sporto federacijos rėmėja.