Prieš galingą oponentą – be gynybos bokštų: Lietuvos rankininkų viltis – entuziazmas ir tribūnos

Lietuvos rankinio rinktinei iki sugrįžimo į aštuoniolika metų neregėtą olimpą lieką vienas, tačiau labai aukštas barjeras. Ketvirtadienį Vilniaus „Twinsbet“ arenoje Gintaro Savukyno auklėtiniai žais lemiamą dvikovą dėl patekimo į 2025 m. pasaulio čempionato finalinį etapą su galinga Vengrijos komanda.
Gintaras Savukynas ir Aidenas Malašinskas
Gintaras Savukynas ir Aidenas Malašinskas / Patricija Adamovič/BNS nuotr.

Atsakomasis mačas gegužės 12 d. vyks Vengrijos mieste Vesprėme. Poros nugalėtojas iškovos kelialapį į pasaulio čempionatą, kuris kitų metų sausį vyks trijose šalyse – Kroatijoje, Danijoje ir Norvegijoje.

Dvikovą su Paryžiaus olimpinių žaidynių dalyve lietuviai pasitinka gana skaudžiai nukraujavę.

Jonas Truchanovičius dėl sunkios kelio traumos jau kuris laikas negali padėti nacionalinei komandai, bet šį kartą sveikatos problemos sustabdė ir kitą Lietuvos rinktinės bokštą – kapitoną Gerdą Babarską.

Jausdamas nugaros skausmus 30-etis kaunietis padėjo rinktinei praėjusiame atrankos etape įveikti suomius, bet situacija nepagerėjo – dabar rankininką prižiūri „Aix“ klubo medikai ir viliasi, kad jis galės sugrįžti į aikštę bent jau lemiamoms Prancūzijos čempionato kovoms.

Dėl pėdos traumos rinktinėje nebus ir Vokietijoje rungtyniaujančio Beno Butkaus. Andrius Montvilas iš Kauno „Granito“ neatvyks dėl egzaminų universitete, dėl užimtumo darbe prie rinktinės negalėjo prisidėti ir „Vilniaus“ atstovas Martynas Lapinskas.

„Vyrai labai susikoncentravę ir rimtai ruošiasi šiems dviem mačams. Žinome varžovų pajėgumą, tad tikrai nėra kada dairytis ir žiūrėti kaip čia ko trūksta. Yra kiti vyrai, kurie užims atsilaisvinusias vietas ir neabejoju, kad jie yra pasiruošę atiduoti visas jėgas. Tiek Jonas, tiek Gerdas yra mūsų kertiniai žaidėjai, ypač gynyboje. Aplink juos statome savo žaidimą prie savų vartų. Kiti mūsų žaidėjai turi daug noro, galimybių, bet tokios patirties nėra sukaupę. Tų skylių taip lengvai neužmaskuosime, bet noriu tikėtis, kad surasime naujus lyderius, kurie drąsiai prisiims šiuos vaidmenis“, – rungtynių Vilniuje išvakarėse vylėsi rinktinei vadovaujantis 53-ejų alytiškis Gintaras Savukynas.

LTU handball nuotr./Gintaras Savukynas
LTU handball nuotr./Gintaras Savukynas

„Tai praradimai, kurių kompensuoti nėra įmanoma, būkim atviri, kad tokio lygio žaidėjų rinktinėje šiuo metu neturime. Tačiau kiekvienas turės dirbti dvigubai už Gerdą ir Joną. Visi supranta, kad dabar turės atsirasti kažkas, kas gebės komandą timptelėti paskui save“, – pažymėjo 38-erių rinktinės lyderis Aidenas Malašinskas.

Pagal reitingą į antrąjį pasaulio čempionato atrankos etapą patekusi Lietuvos rinktinė pirmąjį barjerą įveikė tik po dramatiškos kovos. Abu Lietuvos rinktinės susitikimai su suomiais baigėsi lygiosiomis – 20:20 svečiuose ir 26:26 namuose. Vietą kitame etape lietuviai iškovojo suomius Alytuje įveikę baudinių serijoje.

Šiuose mačuose lietuviams nepadėjo G.Savukynas. Specialistas dirbo Kataro Dohos „Al Arabi“ treneriu ir klubas dėl nesuderintų Europos rinktinių ir Azijos klubų varžybų tvarkaraščių neleido jam išvykti į nacionalinę komandą.

„Visgi dabar viskas buvo kur kas paprasčiau. Su klubu baigėme bendradarbiavimą, tad jokių kliūčių šį kartą nebuvo“, – pasakojo G.Savukynas.

Nors rinktinės strategas ir negalėjo būti su komanda, jo ranka buvo stipriai juntama tiek Vantoje, tiek Alytuje.

„Su štabo nariais ruošėme analizę, dėliojomės pasirengimo planus. Per pačias rungtynes irgi sėdėjau prie ekrano, vedžiau statistiką ir telefonu nuolat bendravau su mūsų daktaru Gediminu Bučiu, kuriam ir siunčiau žinutes bei tokiu būdu bandėme reaguoti į įvykius aikštėje“, – prisimindamas pastarąjį atrankos langą šypsojosi rinktinės treneris.

Patricija Adamovič/BNS/Aidenas Malašinskas
Patricija Adamovič/BNS/Aidenas Malašinskas

„Rinktinė nukentėjusi, neturim pagrindinių žaidėjų, bet nuotaikos dėl to nėra prastos. Net ir su savo lyderiais mes nebūtume buvę šios poros favoritais. Kol nežengėme į aikštę niekas nieko nei laimėjo, nei pralaimėjo. Ruošiamės pozityviomis nuotaikomis ir tikime, kad mums labai stipriai gali padėti žiūrovų pagalba. Galime prisiminti, kad didelės pergalės prieš didelius varžovus buvo pasiektos būtent tada, kai turėjome stiprų užnugarį tribūnose. Pavyzdžiui, kad ir pastarasis mačas su suomiais Alytuje. Ten buvo labai gera atmosfera“, – prisiminė A.Malašinskas.

Vengrijos rinktinė šių metų Europos čempionate užėmė 5 vietą bei atrankos turnyre iškovojo kelialapį į Paryžiaus olimpines žaidynes.

Giliomis rankinio tradicijomis pasižyminti šalis didžiausią laimėjimą užfiksavo 1986-aisiais, kai pasaulio čempionate Šveicarijoje iškovojo sidabrą.

Stipriausiame žemyno turnyre EHF Čempionų lygoje vengrai šiuo metu turi net du klubus – Vesprėmo „Telekom“ ir Segedo „OTP Bank“. Abu jie šį sezoną pateko į atkrintamąsias.

Apie būsimo priešininko jėgą nemažai pasako ir ne per seniausiai vykusių tarpusavio dvikovų rezultatai. 2022-ųjų spalį ir 2023-ųjų vasarį su vengrais Lietuva žaidė Europos čempionato trečiajame atrankos etape ir tuomet šansų neturėjo – namuose buvo pralaimėta 31:46, svečiuose – 23:36.

„Nuo to laiko vengrų komanda pasikeitė nežymiai. Jie turi labai subalansuotą sudėtį. Visose pozicijoje – aukščiausio lygio žaidėjai. Varžovas tikrai sudėtingas“, – neslėpė G.Savukynas.

„Tie du mačai su vengrais mums nepavyko, bet norėtume reabilituotis ir parodyti, kad galime sužaisti kur kas geriau. Norime teigiamo rezultato, o tada pasiekti ir galutinį tikslą“, – baltos vėliavos nekėlė A.Malašinskas.

Tiesa, tuomet lietuviai savo namų rungtynes žaidė Klaipėdoje. Dabar rinktinė sugrįžta į Vilnių, kurį galima drąsiai sieti su ryškiausiomis mūsų rankinio rinktinės pergalėmis.

2021-ųjų balandį būtent sostinėje lietuviai įveikė tituluotą Islandijos rinktinę ir ši pergalė vėliau leido mūsų rankininkams iškovoti kelialapį į 2022 metų Europos čempionatą.

„Galime prisiminti ne tik tą pergalę su islandais, bet kad čia mes nugalėjome dar ir Norvegiją, solidžiai esame sužaidę prieš elitines komandas kaip Kroatija ar Prancūzija. Vienu metu mes jau buvome Vilniuje įsikūrę, tai buvo mūsų namų arena. Dabar kurį laiką čia nežaidėme, bet tas sugrįžimas į puikiai pažįstamą vietą turėtų pridėti dar daugiau emocijų“, – svarstė G.Savukynas.

LRF nuotr./Lietuvos rankininkų triumfas mače su suomiais
LRF nuotr./Lietuvos rankininkų triumfas mače su suomiais

Lietuvos rankininkai pasaulio čempionate yra dalyvavę vienintelį kartą. 1997 metais planetos pirmenybėse Japonijoje mūsiškiai užėmė 10 vietą. Beje, tuomet vienas komandos lyderių buvo dabartinis rinktinės treneris G.Savukynas.

Lietuvos rinktinės sudėtis:

  • Vartininkai: Lukas Gurskis (Vilniaus „Amber“), Matas Pranckevičius ir Giedrius Morkūnas (abu Vilniaus „Šviesa“).
  • Kairieji kraštai: Ernestas Stvolas („Amber“) ir Mantas Urvikis („Šviesa“).
  • Kairieji pusiau kraštai: Karolis Antanavičius („Hard Alpla“, Austrija), Matas Aukštikalnis („Amber“), Modestas Štarolis (Kauno „Granitas-Karys“) ir Matas Kairys (Klaipėdos „Dragūnas“).
  • Įžaidėjai: Aidenas Malašinskas (HC „Buzau“, Rumunija), Benas Petreikis („TuS N-Lubbecke“, Vokietija), Romas Aukštikalnis („Empor Rostock“, Vokietija) ir Tomas Drakšas („Dragūnas“).
  • Linijos žaidėjas: Džiugas Jusys („HSG Hanau“, Vokietija).
  • Dešinieji pusiau kraštai: Mindaugas Dumčius („Elbflorenz Dresden“, Vokietija) ir Žanas Gabrielius Virbauskas („CSM Bacau“, Rumunija).
  • Dešinieji kraštai: Marius Kairys („Granitas-Karys“) ir Mykolas Lapiniauskas („Dragūnas“).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis