„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 11 11

Šachmatų genijus Magnusas Carlsenas Niujorke pradeda čempiono titulo gynybą

Niujorke vyksiančiame pasaulio šachmatų čempionate penktadienį susigrums 25 metų norvegas Magnusas Carlsenas, ginantis pasaulio čempiono titulą, ir 26 metų ukrainiečių kilmės rusas didmeistris Sergejus Kariakinas.
Magnusas Carlsenas
Magnusas Carlsenas

Pasaulio šachmatų čempiono titulą ginantis M.Carlsenas, kuris yra geriausiai vertinamas žaidėjas šachmatų istorijoje, buvo įvardytas ir vienu seksualiausių vyrų pasaulyje.

Pačių laukiamiausių varžybų nugalėtojas pelnys 60 proc. nuo 1,1 mln. dolerių (per 1 mln. eurų) prizų fondo, o jam nusileidusiam priešininkui atiteks likusioji prizo dalis.

Savo gimtosiose šalyse garbinami it didžiausios žvaigždės, M.Carlsenas ir S.Kariakinas žais renovuotame pastate, esančiame istorinėje Manhatano krantinėje šalia Volstrito ir Bruklino tilto.

Magnusas Carlsenas
Magnusas Carlsenas

Pasaulio šachmatų čempionatas į Jungtines Valstijas grįžo po 21 metų pertraukos. Paskutinį kartą jis vyko 2014 metais Rusijoje, Sočyje.

Organizatoriai JAV susiduria su tikru iššūkiu: kaip populiarinti sėdimą sportą, kurio metu matoma nedaug veiksmo, visuomenėje, kur dauguma vertina dinamiškas sporto šakas – futbolą, boksą, krepšinį ir beisbolą.

Kita vertus, šachmatai ir Amerikoje turi aistringų gerbėjų: šiuo žaidimu domisi reperis Jay Z, Holivudo žvaigždės Jude'as Law ir Arnoldas Schwarzeneggeris, taip pat prezidentas Barackas Obama.

Tarptautinis olimpinis komitetas, kaip ir per 100 šalių, laiko šachmatus sportu. Jis reikalauja ne tik smegenų akrobatikos, bet ir fizinės ištvermės – per tris savaites trunkančius turnyrus išsėdėti vienoje vietoje net iki 6 valandų.

Ant šachmatų lentos varžovai kovoja dvejomis kariaunomis iš pėstininkų, karalių, valdovių ir rikių, bokštų ir žirgų. Dažnai žaidimo metu kylanti įtampa prilygsta dramatiškiems siužeto posūkiams populiariame televizijos seriale „Sostų karai“ (Games of Thrones).

Elektroninių šio žaidimo versijų, kurių yra sukurta keli šimtai, kasmet atsisiunčiama po milijardą, sako maskvietis Ilja Merenzonas, prekės ženklo „World Chess“ čempionatų ir kvalifikacinių varžybų reklamos teises turinčios kompanijos „Agon Ltd.“ direktorius.

Anot I.Merenzono, visame pasaulyje yra apie 600 mln. šachmatų žaidėjų.

Kitaip negu per ištaigingus aukšto lygio čempionatus, šachmatų entuziastų, užsiimančių šiuo sportu, Niujorke galima sutikti šimtuose lauke įrengtų vietų, pavyzdžiui, Centriniame parke. Nemažai tokių miesto gatvių žaidėjų yra benamiai.

S.Kariakinas būdamas 12 metų tapo jauniausiu visų laikų didmeistriu, o M.Carlsenas savo ruožtu didmeistriu tapo būdamas 13-metis.

„Kai buvau mažas, buvau įpratęs laimėti visas partijas labai agresyviu stiliumi

Kai buvau mažas, buvau įpratęs laimėti visas partijas labai agresyviu stiliumi

Visą laiką tik atakuodavau ir buvau pripratęs sutriuškinti savo oponentus, – sakė M.Carlsenas. – Tačiau patekus į aukščiausią lygį žmonės geriau gindavosi, taigi dabar esu labiau pragmatiškas. Kad ir kaip rizikuoju, bandau kontroliuoti žaidimą.“

Norvegas pinigus uždirba iš rėmėjų, savo šachmatų programėlės ir pozuodamas reklamoms. Jis kartu su aktore ir modeliu Lily Cole dalyvavo drabužių kompanijos „G-Star Raw“ pavasario-vasaros kolekcijos reklamos kampanijoje.

Be to, M.Carlseną žurnalas „Cosmopolitan“ išrinko vienu seksualiausių 2013 metų vyru. Nuo tų pačių metų jis išlaikė ir geriausio pasaulyje šachmatų žaidėjo titulą.

Magnusas Carlsenas
Magnusas Carlsenas

Buvo išpirkti visi 600 bilietų į pirmąsias penktadienio varžybas, o bilietų kainos prasidėjo nuo 75 dolerių (apie 70 eurų). Dvi dienas iš eilės bus sužaistos dvejos partijos, po to bus vienos dienos pertrauka, o iš viso bus sužaista 12 partijų.

Manoma, kad internetu per portalą worldchess.com ir partnerių tinklapius čempionatą stebės dešimtys milijonų gerbėjų. Be to, už 15 (13 eurų) dolerių nusipirkę virtualiosios tikrovės žaidimą šachmatų gerbėjai galės stebėti žaidimą dėvėdami specialius akinius, lyg iš tikrųjų ten dalyvautų.

Ilgą laiką šachmatai buvo toli nuo masinės žiniasklaidos ir panašėjo į žaidimą riboto dydžio burbule.

Tačiau M.Carlseno gimtojoje Norvegijoje šis sportas anaiptol nebuvo išėjęs iš mados, o televizija visada transliuoja svarbias varžybas.

Šią savaitę Niujorke vyks pirmasis dviejų išmaniųjų telefonų kartos didmeistrių čempionatas – „dviejų geriausių planetoje protų mūšis“, pareiškė I.Merenzonas.

„Mūsų tikslas – paversti šachmatus populiariosios kultūros įvykiu“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“