Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) nagrinėja kelius, kuriais Rusijos sportininkai galėtų sugrįžti į tarptautines varžybas.
Apie tai pasakė JAV olimpinio komiteto ir paralimpinio komiteto vadovė Sussane Lyons.
Kaip žinia, Rusijai užpuolus Ukrainą, šalies agresorės, taip pat jai padedančios Baltarusijos atletai pagal IOC rekomendacijas neteko teisės varžytis svarbiausiuose renginiuose.
IOC sprendimu tarptautinėms federacijoms buvo patarta nerengti jokių sporto varžybų abiejose diktatoriškose valstybėse.
Suprasti akimirksniu
- Nuo karo pradžios praėjus daugiau nei pusmečiui, nuo rusų atakų žuvo daugiau nei 5800 civilių, anot Jungtinių Tautų skaičiavimų.
Pastaruoju metu, Rusijai vis agresyviau apšaudant Ukrainą, pasaulio sporto vadovai dairosi takų atgal valstybės agresorės atstovams.
„Žinome, kad IOC pradėjo galvoti, ar yra kelias Rusijos sportininkų sugrįžimui, – „Reuters“ naujienų agentūrai sakė S.Lyons. – Jie pradėjo kalbėtis su visomis suinteresuotomis šalimis, tarp jų nacionaliniais olimpiniais komitetais ir tarptautinėmis federacijomis, kad užvestų temą, nors nemanau, kad sprendimai jau priimti.“
Panašiu metu, kai Ukrainoje rasta milžiniška kapavietė nuo okupantų išlaisvintame Iziumo mieste, JAV olimpinio sporto vadovė pareiškė matanti Rusijos ir Baltarusijos atletus tarptautinėse varžybose.
„Anksčiau ar vėliau pasieksime tašką, kai individualūs atletai nebeturės būti savo vyriausybės sprendimų aukomis, – sakė S.Lyons. – Manau, neišvengiamai atsiras noras atletams, kurie gyvena Rusijoje, leisti sugrįžti. Vienintelis klausimas – kada ir kokiomis sąlygomis.“
IOC kol kas nėra atšaukusi nurodymo tarptautinėms sporto organizacijoms neleisti Rusijos ir Baltarusijos atletų į tarptautines varžybas.
Tačiau ir IOC prezidentas Thomasas Bachas šią savaitę patvirtino S.Lyons žodžius.
„Nuo pat pradinio momento, kai mes paskelbėme, patekę į tokią dilemą, mes ieškome kelių, kaip tai išspręsti, – sakė Th.Bachas. – Bet aš negaliu pranešti jokių konkrečių žingsnių ar datų.“
Rusijos ir Baltarusijos sportininkai pradeda sukti galvas, nes netrukus prasidės daugumos sporto šakų olimpinės atrankos varžybos.
Nedalyvaujant jose, negalima patekti ir į 2024 metų olimpines žaidynes Paryžiuje.
Lietuvos nuomonė nesikeičia
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas patvirtino 15min, kad dėl to tarp nacionalinių komitetų pradėtos diskusijos.
Lietuvos nuomonė šiuo klausimu yra aiški.
„Asmeniškai nelabai įsivaizduoju, kaip šiuo metu Ukrainos sportininkai galėtų sporto varžybose dalyvauti kartu su Rusijos ir Baltarusijos sportininkais, – teigiama LTOK prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės pareiškime 15min. – Vos prasidėjus karui Tarptautinis olimpinis komitetas rekomendavo tarptautinėms federacijoms neleisti karą Ukrainoje vykdančios Rusijos ir jos veiksmus palaikančios Baltarusijos sportininkams dalyvauti tarptautinėse varžybose. LTOK šį sprendimą labai palaikė.
Būtent nuo tarptautinių federacijų priklauso, ar šių valstybių atstovus matysime olimpinėse žaidynėse. Tikiuosi, kad anksčiau priimtas sprendimas nesikeis.“
V.Putinas siūlo naują sporto asociaciją
Rusijoje nuo pat karo pradžios sporto bendruomenė nereiškė viešai nuomonės apie karą Ukrainoje.
Dalis sporto atstovų palaikė žudynes pradėjusį Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, o dalis piktinosi dėl atimtos teisės varžytis, dažnai pabrėžiant, esą sportas nėra politika.
Iš tiesų Baltarusijos olimpiniam sporto komitetui vadovauja Viktoras Lukašenka – buvusio ilgamečio šios organizacijos prezidento, Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos sūnus.
Rusijos prezidentas V.Putinas apie sportą kalbėjo praėjusią savaitę per kelių Azijos šalių lyderių susitikimą Uzbekistano mieste Samarkande.
Ten per Rusijos, Kinijos, Indijos, Pakistano, Kazachstano, Kirgizijos, Tadžikistano ir Uzbekistano atstovų susirinkimą Kremliaus vadovas prabilo apie perspektyvas rengti bendrus sporto renginius.
„Yra geros galimybės suaktyvinti sporto bendradarbiavimą su perspektyva surengti didelius sporto įvykius per ŠBO (Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos) globą, – „Reuters“ citavo V.Putiną. – Norėdami tai padaryti, galėtume pagalvoti apie sporto asociacijos kūrimą per mūsų asociaciją.“