Laimėjo du čempionatus iš eilės
Jau artėjantį savaitgalį Zarasų rajone, Vasaknose įvyks trečiąjį sykį istorijoje organizuojamas tvenkinių upėtakių gaudymo pasaulio čempionatas. Jame Lietuvos rinktinei dėl garbės teks nemažai paplušėti, kadangi čia atvyksta net dešimt ekipų – Bulgarijos, Čekijos, Italijos, Latvijos, Rumunijos, Sakartvelo, Slovakijos, Ukrainos, Vengrijos ir Vokietijos rinktinės.
Lietuvos sportinės žūklės federacijos prezidentas Tomas Būdas sako, kad nors čempionatas ir vyks Lietuvoje, tačiau mūsų šalies atstovams lengva nebus. Vadovas įvardijo rinktines, kurių šansai tapti čempionato laimėtojais yra daugiau nei teoriniai.
„Tikrai šimtaprocentiniai favoritai yra italai. Garantuoju, kad visi stebės, kaip jie gaudo, ties jais bus krūvos kitų komandų žvalgų. Ir tai nė kiek nestebina, nes Italijos rinktinė triumfavo dvejus metus iš eilės. Jie laimėjo abu prieš tai rengtus pasaulio čempionatus. Tai, matyt, nėra atsitiktinumas ir jie sieks pratęsti savo dominavimą.
Prie favoritų taip pat galėčiau priskirti mūsų kaimynus latvius. Jie labai stiprūs, galbūt net stipresni už lietuvius. Be to, latviai šiame Vasaknų tvenkinyje labai dažnai rengia savo varžybas. Jie tą tvenkinį pažįsta ne mažiau nei mūsiškiai. O ir pasiekimų latviai turi kiek aukštesnių nei mūsų šalies rinktinė.
Taigi, išskirčiau šias dvi komandas: aiškūs favoritai – italai, o kiek pajėgesni už likusias rinktines – latviai. Visos kitos rinktinės yra maždaug vienodo pajėgumo. Aišku, mūsų, šeimininkų rinktinė taip pat turi didelius šansus, bet lengvos kovos tikrai nebus, nors, kaip sakoma, galbūt namų sienos padės“, – sakė Lietuvos sportinės žūklės federacijos prezidentas Tomas Būdas.
Raktas į sėkmę – žuvies perpratimas
Lietuvos upėtakių sportinio gaudymo asociacijos prezidentas Kęstutis Kovalenkovas pasakoja, kad šios disciplinos varžybose nepakanka vien pasiruošimo, tinkamos įrangos bei masalų pasirinkimo.
Pasak prezidento, sportinėje žūklėje ne ką mažiau lemia ir žvejų patirtis, nes upėtakį pergudrauti nėra taip lengva, kaip gali pasirodyti žvelgiant iš šono. Nors Vasaknų tvenkinyje upėtakių tiesiog knibždėte knibžda, tačiau čia triumfuos ta rinktinė, kurios nariams seksis greičiausiai prisitaikyti prie žuvies įgeidžių tą savaitgalį.
„Svarbu yra teisingai parinktas masalas, pravedimo technika, bet ne ką mažiau reikšmingas aspektas – atrastas žuvies horizontas. Nors pas mus Vasaknose gylis nėra didelis – iki 2,5-3 metrų, bet žuvis turi tokį poreikį keisti horizontą, kuriame ji yra. Kuo greičiau varžybose pavyksta susigaudyti, kur ta žuvis yra, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis. Nesvarbu, kad matai žuvį, „vaikštančią“ paviršiumi, bet gali nieko nepešti gaudydamas paviršiniais masalais, o pasirodo, kad aktyvioji žuvis yra giliau. Taigi, didžiausia sėkmė yra kuo greičiau atrasti aktyvią žuvį.
Gaudymo metu situacija nuolat keičiasi, todėl reikia greitai adaptuotis, koks masalas labiausiai tinka tuo metu. Retai būna taip, kad visų varžybų metu veikia vienas kažkuris masalas. Taip pat dažnas variantas yra, kad žuvis varžybų metu keičia savo buvimo vietą. Sakykime iš pradžių kimba apatiniame sluoksnyje, o tuomet pradeda nebekibti, pakyla nuo dugno ir kimba viršutiniame. Tai kas greičiausiai atras, kur ta žuvis yra bei kokio masalo ji nori, tie ir turėtų laimėti“, – sakė Lietuvos upėtakių sportinio gaudymo asociacijos prezidentas Kęstutis Kovalenkovas.
Vasaknų tvenkinyje, kuriame lapkričio 4-5 dienomis vyks tvenkinių upėtakių gaudymo pasaulio čempionatas, plaukioja kone dešimt tūkstančių upėtakių. Tačiau Kęstučio Kovalenkovo teigimu, net ir toks didelis žuvies kiekis žvejams negarantuoja didelio pagavimų skaičiaus, nes kibimui įtaką daro ir oro sąlygos, temperatūra bei pagal tai besikeičiantis žuvies aktyvumas.
Pergudrauti upėtakius, nugalėti varžovus bei tapti pasaulio čempionais Lietuvos rinktinė šiemet sieks geriausių šios disciplinos atstovų mūsų šalyje sudėtimi. Meškeres į rankas paims Sigitas Lukšta, Jonas Čivinskas, Valdas Tichomolovas, Tautvydas Jakučiūnas ir Gustas Juozelskis, o komandai vadovaus ekipos kapitonai Mantas Vasiliauskas ir Žilvinas Žalėnas.