Į Baku, kur birželio 12–28 d. bus surengtos pirmosios Europos žaidynės, vyks septyni Lietuvos boksininkai – šeši vaikinai ir mergina. Lietuvos bokso rinktinę sudarys Edgaras Skurdelis (svorio kategorija iki 60 kg), Evaldas Petrauskas (64 kg), Eimantas Stanionis (69 kg), Tomas Pivarunas (75 kg), Tadas Tamašauskas (91 kg), Mantas Valavičius (per 91 kg) ir Ana Starovoitova (54 kg). Visi išvardyti vyrai yra ir olimpinės rinktinės kandidatai.
Europos bokso asociacija, atsižvelgdama į pastarųjų metų Senojo žemyno čempionatų rezultatus, kiekvienai šaliai skyrė kvotas. Septynios Europos žaidynėse Lietuvos gautos vietos yra daug. Kaip palyginimą Lietuvos bokso federacijos (LBF) viceprezidentas ir treneris Vladimiras Bajevas pamini, kad tokios bokso žemėlapyje stiprios valstybės, kaip Ukraina ir Rusija, į žaidynes galės siųsti po dešimt sportininkų, o štai kaimynės Latvija, Estija, Skandinavijos šalys turės vos po du tris atstovus.
„Pastarųjų metų mūsų boksininkų rezultatai geresni nei kaimynų, todėl ir kelialapių gavome daugiau. Lietuvos bokso federacija į žaidynes jau atrinko konkrečius žmones“, – prasitaria LBF viceprezidentas.
Moterims į šias žaidynes išdalyti vardiniai kvietimai – juos gavo tarp šešiolikos stipriausių patekusios Europos čempionato dalyvės. Europos pirmenybėse dalyvavusi Lietuvos atstovė A.Starovoitova užėmė devintą vietą, kuri garantavo jai bilietą ir į Baku.
Po Londono olimpinių žaidynių Tarptautinė bokso asociacija nutarė, kad žaidynėse gali dalyvauti sportininkai iki keturiasdešimties metų, tai yra dalyvių amžius pailgintas trejais metais – ankstesnė amžiaus riba buvo 37-eri. Toks pats amžiaus cenzas galios ir pirmosiose Europos žaidynėse.
Ko tikėtis žaidynėse
Ko gero, tai bet kuriam treneriui sunkiausias klausimas. „Yra labai daug objektyvių ir subjektyvių dalykų, kurie gali turėti įtakos rezultatams“, – atsidūsta V.Bajevas. Trauma. Burtai. Ir dar šis tas. „Pavyzdžiui, E.Petrauskas ir E.Stanionis boksuojasi aukščiausiojoje Tarptautinės bokso asociacijos (AIBA) lygoje – APB. Buvo numatyta, kad kovos vyks kovą ir balandį, bet neseniai paaiškėjo, kad teks boksuotis prieš pat Europos žaidynes, kai jau galėtume ramiai joms ruoštis. APB lygoje kova trunka aštuonis raundus, o žaidynėse jų bus trys. Po aštuonių kovos raundų sportininkui atsigauti reikia praktiškai mėnesio, o mums teks skristi į Baku ir dalyvauti žaidynėse vos po dešimties dienų. Bus sunku. Bet nieko nepadarysi – toks varžybų kalendorius“, – susiklosčiusių aplinkybių labai nekeiksnoja V.Bajevas.
V.Bajevas: Moterų boksas pasaulyje ėmė populiarėti po Pekino olimpinių žaidynių, Lietuvoje jį kultivuoti pradėjome dar vėliau – mūsų treneriai nesuspėjo laiku, pražiopsojo šią galimybę.
Širdyje treneris tiki, kad kažkuris iš vyrų pirmosiose Europos žaidynėse pasipuoš medaliu. „Tada aš būčiau patenkintas“, – prasitaria patyręs specialistas.
Iš vienintelės Lietuvos dailiosios lyties atstovės bokso ringe itin aukštų rezultatų nesitikima. „A.Starovoitovos užimta devinta vieta Europos čempionate gera, gal ateityje iš jos galėsime laukti ir aukštesnių rezultatų, bet dar ne dabar. Moterų boksas pasaulyje ėmė populiarėti po Pekino olimpinių žaidynių, Lietuvoje jį kultivuoti pradėjome dar vėliau – mūsų treneriai nesuspėjo laiku, pražiopsojo šią galimybę. Pavyzdžiui, Lietuvos čempionate dalyvauja vos keturios penkios moterys, todėl joms sunku progresuoti“, – samprotauja V.Bajevas.
Pakeliui į Rio
Europos žaidynės boksininkams bus tarsi apšilimas prieš netrukus prasidėsiančias kovas dėl olimpinių kelialapių. Tiesa, stipriausioje AIBA įkurtoje lygoje APB nuo praėjusių metų rudens kovojantys E.Petrauskas ir E.Stanionis olimpinės atrankos kovas jau pradėjo, o joms pasibaigus boksininkai išsidalys 20 kelialapių – kiekvienoje svorio kategorijoje po du. Abu lietuviai pateko į stipriausiųjų ketvertus. Ar jiems pavyks tiesiausiu keliu patekti į olimpines žaidynes? Atsakymui sužinoti dar reikia šiek tiek palaukti.
Jeigu E.Petrauskui ir E.Stanioniui nepavyks iškovoti kelialapių boksuojantis APB lygoje, dėl teisės dalyvauti žaidynėse jie dar galės pakovoti APB ir žemesnės lygos WSB stipriausių boksininkų turnyre.
Nesėkmės atveju E.Petrauskas ir E.Stanionis drauge su kitais Lietuvos boksininkais į kovą dėl olimpinių kelialapių stos šių metų pasaulio ir 2016 m. Europos čempionatuose. Paskutiniai penki kelialapiai į Rio bus išdalyti pasauliniame turnyre. Sunkiasvoriams vyrams prasiskinti kelią į olimpines žaidynes bus sudėtingiau nei lengvesnio svorio atstovams: svorio kategorijų iki 64 kg, 69 kg ir 75 kg boksininkams bus išdalyta po 28 kelialapius, o iki 91 kg ir per 91 kg svorio kategorijų kovotojams – tik po 17.
Maždaug po metų jau žinosime, kiek Lietuvos boksininkų keliaus į Rio. „Jeigu iškovosime dvi vietas – būsiu laimingiausias žmogus“, – jau penkis olimpinius ciklus su rinktine dirbantis treneris supranta, kad sudėtingą atranką įveikti nebus lengva užduotis.
Tikiu, kad Evaldui pasiseks iškovoti kelialapį varžantis su dabartinės svorio kategorijos boksininkais.
Olimpinis prizininkas E.Petrauskas su treneriu turi ir atsarginį planą „B“. Po Londono olimpinių žaidynių E.Petrauskas pakeitė svorio kategoriją – 60 kg išmainė į 64 kg. „Ketverius metus išlaikyti svorį neįmanoma, o jį mesti labai sunku psichologiškai. Todėl iškart po žaidynių nusprendėme, kad pereiname į kitą – 64 kg svorio kategoriją“, – pokyčių motyvus dėsto treneris. Bet čia boksuojasi ne tik sunkesni, bet ir pajėgesni varžovai, todėl jeigu nepavyktų prasibrauti į Rio tarp 28 dabartinės svorio kategorijos dalyvių, treneris neatmeta galimybės, kad paskutiniame turnyre Evaldas bandytų ištraukti laimingąjį bilietą grįždamas į lengvesnę – 60 kg svorio kategoriją. „Matysime, kaip viskas klostysis. Tikiu, kad Evaldui pasiseks iškovoti kelialapį varžantis su dabartinės svorio kategorijos boksininkais“, – auklėtiniu neabejoja V.Bajevas.
Tikėtis išvysti Lietuvos olimpinėje rinktinėje dailiosios lyties atstovę, patyrusio bokso specialisto nuomone, sunku. „Europos žaidynės parodys, koks jos lygis, bet pagal rezultatus nemanau, kad ji galėtų pretenduoti į žaidynes“, – prasitaria. Be to, olimpinėse žaidynėse bus tik trys moterų svorio kategorijos – iki 51 kg, 60 kg ir 75 kg (Europos žaidynėse – penkios). Ir A.Starovoitova, ir kita Lietuvos boksininkė Vaida Valskytė – neolimpinių svorio kategorijų atstovės.
Lyderiai - nebe sunkiasvoriai
Boksininkai ne kartą džiugino olimpiniais medaliais. Ir pirmąjį aukso medalį Lietuvai 1968 m. parvežė būtent šios sporto šakos atstovas Danas Pozniakas. Bet po to stojo ilgoka tyla, kurią Londone nutraukė E.Petrauskas, laimėdamas bronzą. Ar pavyks išlaikyti aukštai iškeltą kartelę Rio de Žaneire? „Dėl medalių ir ruošiamės“, – nedaugžodžiauja treneris, prisimindamas, kaip prieš keletą dienų jo tituluotas auklėtinis prasitarė: „Treneri, aš vėl taip noriu į olimpines žaidynes...“
Veržlumas, ne vieną odinės pirštinės meistrą užauginusio V.Bajevo teigimu, vienas dabartinės boksininkų kartos bruožų. „Ši karta išsiskiria technika, taktika, boksininkai stiprūs psichologiškai. Ir labai veržlūs. Visa tai kartu ir duoda vaisių“, – sako specialistas.
Į lyderių gretas šiandien išsiveržė vidutinio svorio boksininkai. „Apskritai Lietuvą nuo Algirdo Šociko, D.Pozniako laikų garsino mūsų sunkiasvoriai. Atėnuose, Pekine buvo Jaroslavas Jakšto. Sunkiasvoriai – mūsų pasididžiavimas. Bet tendencijos keičiasi. Štai atsirado „pats lengviausias“ Ivanas Stapovičius, kuris Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse buvo penktas. Pastaruoju metu turime pajėgių vidutinio svorio sportininkų, kurie šiuo metu yra lyderiai – tai E.Petrauskas, E.Stanionis. Šiandien daugiausia tikimės iš jų“, – apie besikeičiančias Lietuvos bokso tendencijas pasakoja treneris.