Ant „Palau Velodrom Lluis Puig“ arenos tatamio šeštadienį ryte išsirikiavo 27 Lietuvos kovotojai, o galiausiai mūsų šalies komanda turėjo ką švęsti Valensijoje skambant mūsų šalies Tautinei giesmei.
Brigita Svinkūnaitė, Brigita Gustaitytė ir Eventas Gužauskas sužibo auksu, įveikę visus varžovus savo kelyje kumite (realios kovos) asmeninėse varžybose.
Dar vieną auksą iškovojo Lietuvos komanda kata rungtyje (parodomosios technikos pozos).
Trečias medicinos studentės titulas paeiliui
Pirmą auksą kumitė (realių kovų) varžybose iškovojo Brigita Svinkūnaitė.
21 metų medicinos studentė iš Kauno iškovojo trečią iš eilės Europos čempionės titulą, finale staigiai įveikusi Vokietijai atstovaujančią Anastasią Mikhalovą.
Iš tribūnų skambant „Brigita, Brigita“, ir „Lietuva, Lietuva“, jaunoji lietuvė nušvito iš laimės, triumfavusi iki 50 kg svorio kategorijoje.
„Esu labai laiminga, man tai labai daug reiškia, – iškart po finalo sakė B.Svinkūnaitė. – Finalas praėjo gerai, klausiau trenerio. Sunkesnė buvo antroji čempionato kova, nesusidėliojau veiksmų, gal ir įtampa prisidėjo, nes tėvai, draugai žiūri. Bet galiausiai susiėmiau. Viskas labai sklandžiai.“
Tai buvo trečiasis B.Svinkūnaitės titulas iš eilės. Neišsenkančias energijos baterijas ir kietų smūgių serijas per visas kovas demonstravusi kaunietė pažymėjo, jog ginti titulą apginti buvo sunkiau nei laimėti pirmą kartą.
„Nes jaučiu atsakomybę prieš savo klubą, prieš Lietuvą, visi rašo ir linki „sėkmės“. Bet esu čia ir dabar geros sportinės formos. Jei sakyčiau, kad noriu su draugais kažkur išvažiuoti ir panašiai ar dar ką nors, tai vargu ar viskas pavyktų. Dabar esu jauna, viską statau dabar: baigsiu mediciną, būsiu gydytoja“, – sakė B.Svinkūnaitė.
Trečiame kurse studijuojanti karatė kovotoja netrukus Kaune dar laikys egzaminą iš pastaruoju metu krimstos temos apie reprodukciją ir dauginimąsi. Gal dėstytojai padarys nuolaidų, sužinoję apie studentės auksinę pasaką?
„Įgyti žinias, gydyti žmones man vis tiek teks, nenoriu jokių nuolaidų, noriu pati viską padaryti, – šypsojosi B.Svinkūnaitė. – Dabar pailsėsiu ir išlaikysiu egzaminą.“
Europos čempionės titulas jai garantavo ir bilietą į pasaulio čempionatą, tad džiaugsmas buvo dvigubas.
„Reikia parvežti Lietuvai medalį iš pasaulio čempionato, tada tikslai kiokiokušin karatė čempionate bus įgyvendinti. Kai man buvo septyneri metai, tėtis nusivežė į pasaulio čempionatą, o aš tada pareiškiau, kad noriu būti Lietuvos čempionė, noriu tapti Europos čempione, o paskui ir pasaulio. Du tikslai įgyvendinti, reikia trečiojo“, – sakė ambicinga kovotoja.
Lietuvės ir lenkės kovų istorijoje: 2:1
Antrąjį auksą į Lietuvos kraitį kumite varžybose atnešė Brigita Gustaitytė, svorio kategorijoje palaužiusi lenkę Agatą Winiarską.
„Dar dar dar, stipriau, stipriau, gerai, gerai“, – per finalą lietuviškai, o paskui dar ir angliškai bei vengriškai ragino jos trenerė iš Vengrijos Edit Abraham.
Tai trenerė pirma sušoko per visą 6,5 tūkst. vietų areną iš džiaugsmo, kai teisėjai pakėlė vėliavėles lietuvės naudai, o tada šypsena pratryško ir B.Gustaitytė.
Pirmą kartą Europos čempione tapusi kovotoja net pabučiavo į kaktą iš džiaugsmo varžovę iš Lenkijos.
Prieš tai per tarpusavio kovų istoriją jos buvo pasidalinusios po pergalę – Lenkijoje buvo stipresnė lietuvė, o štai Vilniuje – lenkė.
„Tai buvo principo reikalas, – šypsojosi B.Gustaitytė. – Šįkart kaip visad padėjo tai, kad stipriausios yra mano rankos. O tada jau damušu kojomis. Agata kiek lengvesnė už kitas varžoves, tad buvo paprasčiau. Tačiau jos smūgiai pakankamai stiprūs – buvo įdomu.“
B.Gustaitytė po pergalės pateko į trenerės glėbį.
„Mūsų labai stiprus ryšis. Edit jau buvo tris kartus Europos čempionė. Aš buvau pasaulio, tad ji sakė, kad aš daugiau pasiekusi, bet labai norėjau tapti ir Europos čempione“, – sakė ji.
Favoritas pateisino statusą
Vyrų varžybose vienintelį auksą Lietuvai pelnė Eventas Gužauskas.
28 metų kovotojas, kilęs iš Naujosios Akmenės, pridėjo dar vieną titulą prie savo gausios kolekcijos, kurioje telpa ir 2022 metų pasaulio čempiono titulas.
„Pernai nedalyvavau Europos čempionate, tad kaip ir negyniau titulo. Bet prieš tai, kai dalyvavau, laimėjau auksą, tad galima sakyti, jog kaip ir apgyniau titulą“, – sakė patenkintas lietuvis, po finalo turėjęs kažkiek priekaištų ir sau, nes girdėjo pastabų iš trenerio Luko Kubiliaus.
Finale E.Gužauskui teko kautis su kartvelu Goderzi Kapanadze, kuris prieš tai ketvirtfinalyje įveikė pasaulio vicečempioną lenką Maciejų Mazurą, o pusfinalyje šventė pergalę prieš E.Gužausko bendražygį Paulių Žimantą. Kova su iš kitos karatė organizacijos į kiokušin perėjusiu kartvelu buvo įdomi, bet E.Gužauskas greitai prisitaikė.
„Jis turėjo traumų iš kitų kovų. Tiesa, jo ir toks stilius – jis nebando gintis, judėti, nori sugerti smūgius ir traumas. Faktas, kad jis labai stiprus. Būtų dar pavojingesnis, jei prieš tai nebūtų susidūręs su lietuviu Pauliu Žimantu, kuris pridarė jam traumų“, – sakė E.Gužauskas, pabrėžęs, jog labai norėjo finale matyti savo kraštietį, su kuriuo treniruojasi Klaipėdoje ir už kurį serga varžybose.
Buvo ir daugiau medalių ir dramų
„Palau Velodrom Lluis Puig“ arenoje šeštadienį vienintelį sidabro medalį Lietuvai pelnė Aneta Meškauskienė. 59-64 kg svorio kategorijos finale Eugenijaus Šilaikos auklėtinė nusileido Ivankai Popovai iš Bulgarijos.
Dar trys kovotojai – Justyna Vabalis (50-54 kg), Meda Balionytė (54-59 kg), Roma Lisinskaitė ir Paulius Žimantas (90+) pasipuošė bronzos medaliais.
Šeštadienį juo labiausiai nusivylęs atrodė P.Žimantas, gynęs 2023 metais laimėtą Europos čempiono titulą sunkiasvorių kategorijoje.
Ir šįkart jis galingai ėjo link finalo, kuris galėjo būti brolžudiškas, nes keliomis minutėmis anksčiau ten pateko E.Gužauskas. Bet P.Žimantas pusfinalyje atliko neleistinų smūgių į kaklą G.Kapanadzei ir teisėjai pergalę paskyrė kartvelui.
„Reikėjo anksčiau keisti taktiką. Aišku, protingos mintys ateina, kai viskas padaryta. Galėjau po pirmo įspėjimo keisti taktiką, – buvo nusivylęs P.Žimantas. – Mano tikslas buvo pirma vieta. Bet reikės grįžus namo dar viską apmąstyti šalta galva.“
Nusivylimo dramų buvo ir daugiau.
2019 ir 2023 metų Europos čempionė Marija Sekunda neapgynė titulo 65+ kategorijoje, po pratęsimo pralaimėjusi ketvirtfinalyje varžovei iš Lenkijos, nors čempionatą pradėjo triuškinama pergale.
Valentyna Kurmin kovas ketvirtfinalyje (54-59 kg) baigė ašaromis. Nors nors turėjo iniciatyvą, jos atakos baigėsi nokdaunu varžovei – azerbaidžanietė kelis minutes gulėjo ant tatamio, prieš patekdama į medikių rankas, bet už neleistiną smūgį buvo diskvalifikuota Lietuvos kovotoja.
Šeštadienį pirmąsyk Lietuvos himnas skambėjo po katos (kovinių pozų demonstravimo) varžybų, kuriose trys lietuviai laimėjo auksą mišrių komandų rungtyje.
Tai – Matas Sasnauskas, Rima Lisinskaitė ir Diana Mačiūtė pademonstravo geriausią kiokušin karatė techniką.
Dar trys bronzos medaliai laimėti katos asmeninėse varžybose: apdovanojimais pasipuošė M.Sasnauskas ir Tomas Zienius bei D.Mačiūtė.
43 metų D.Mačiūtei čempionatas buvo sėkmingas ir dėl auklėtinio triumfo – Klaipėdoje jos treniruojamas Nikas Kvasys Europos čempionato jaunimo varžybose pelnė trigubą triumfą: aukso medalius laimėjo katos asmeninėse ir komandinėse varžybose bei pelnė čempiono titulą kumitė svorio kategorijoje 75-80 kg.
Lietuva triumfavo ir galutinėje įskaitoje su 9 aukso, 2 sidabro ir 11 bronzos medalių.
Šis kraitis pradėjo kauptis dar penktadienį, kai Valensijoje vyko Europos jaunimo (iki 18 metų) čempionato varžybos.
Ten auksą pelnė Miglė Sabaliauskaitė (65+ kg), Timofejus Fiodorovas (60-65 kg) ir Nikas Kvasys (75-80 kg), sidabrą – Urtė Saunoriūtė (iki 50 kg), bronzą – Dorota Širma (55-60 kg), Dovydas Ganevičius (60-65 kg), Julius Simonovičius (80+ kg).
N.Kvasys laimėjo auksą ir jaunių asmeninėse, ir komandinėse varžybose. Komandinėje rungtyje auksą taip pat iškovojo Kajus Malinenas, Arsenijus Djakovas ir Paulius Zibalis, o bronzos apdovanojimai atiteko Timofejaus Fiodorovo, Juliaus Antonovičiaus, Povilo Mačiuičio ir Grato Tamošiūno komandai.