Atrastų talentų istorijų lobyną po praėjusios savaitės kovų pasaulio kiokušin karatė čempionate Vilniuje be vargo galėtų papildyti ir kiokušin karatė planetos čempionų Oresto Proco ir Margaritos Čiuplytės gyvenimo vingiai.
Vilniaus „Siemens“ arenos skliautuose balandžio 14-osios pavakarę Lietuvos himnas skambėjo dukart – aistruoliai ir varžovai plojo ant aukščiausios pakylos laiptelio lipusiems ir planetos kiokušin karatė čempiono titulus iškovojusiems kauniečiui 27-erių O.Procui ir marijampolietei 28 metų M.Čiuplytei. Didžiavosi savo auklėtiniais, net ašarą braukė ir pirmieji sportininkų treneriai, kurie padarė viską, kad jų mažai kam matomas triūsas virstų aukso medaliais ant sportininkų krūtinių.
Kas ką atvedė?
Kauno Šilainių rajone bėgiojantis aštuonmetis vaikis Orestas, jau bandęs jėgas gimnastikos treniruotėse, net neįsivaizdavo, kad jo ateinančių 20-30 metų gyvenimo kelią nulems kiemo draugė.
O.Procas: Pripažįstu, kad ne tik tėvai, bet ir trenerė padarė nemažai įtakos, kad tapčiau tuo, kas esu.
„Atėjo į lauką kiemo draugė – sako, lankau karatė, pabandyk man trenkti, aš parodysiu, kaip apsiginti nuo smūgio“, – prisiminė 183 cm ūgio 79 kg svorio dabar jau pasaulio ir Europos čempionas O.Procas.
Sužinojęs kur mergina lanko karatė treniruotes, Orestas nuėjo į Šilainiuose esančią Juozo Grušo vidurinę mokyklą, kurioje trenerė Vilija Korsakovienė vedė kiokušin karatė treniruotes.
„Atvedžiau mamą, kad ji patvirtintų, jog noriu treniruotis“, – pasakojo 2013-ųjų pasaulio čempionas.
„Atsimenu, atėjo vaikelis su mama. Lyg ir mama atvedė, bet prašosi priimamas pats. Matau, hiperaktyvus, truputį chuliganas, tačiau... talentas. Na, iškart buvo matyti – labai talentingas vaikis. Priėmiau treniruotis ir jau po kelių užsiėmimų pasakiau, jog perduotų tėvams, kad nereikės mokėti už treniruotes“, – pasakojo V.Korsakovienė.
Lyg antra mama
Pasakak „Fortitudo“ klubo vadovės, per 17 metų, kuriuos ji treniravo O.Procą, sportininkas jai – lyg sūnus.
„Orestas turi mama ir tėtį, tačiau jaučiuosi jam lyg antra mama. Na, būna taip... Man rūpėjo ir rūpi Oresto savijauta, veikla ir problemos. Nuo pat mūsų bendravimo pradžios tiksliai žinojau – jis tikrai pasieks kiokušin karatė aukštumų. Visiems sakiau – jis bus pasaulio čempionas. Nuojauta manęs neapvylė“, – kalbėjo trenerė.
Ji pasakojo, kad O.Procas niekada be pateisinamos priežasties nepraleisdavo treniruočių, nė karto neprivertė trenerės nusivilti jo poelgiais, o asmeniniame gyvenime ji ne kartą darė jam įtaką.
„Kai dar buvo vaikas, per varžybas kažką prikvailiojo. Po turnyro visi klubo vaikai ėjo paplaukioti į baseiną, tai kaip paskatinimas už gerą pasirodymą, o Orestui buvo uždrausta – skirta nuobauda. Labai gerai, kad jis greitai daro išvadas – dukart kartoti ir pirštu baksnoti nereikia“, – gyrė auklėtinį V.Korsakovienė.
Trenerė prisiminė, kad dabartiniam pasaulio čempionui baigus devynias klases, ji siekė įtikinti Šilainių rajono mokyklos direktorių, jog šis paliktų O.Procą mokytis toliau, nes negalima lengva ranka kratytis talentingų žmonių. Direktorius nusileido, tačiau iškėlė sąlygą – Orestas per visas pamokas sėdės pirmame suole.
V.Korsakovienei teko ir naktį prikelti savo vyrą Vladą Korsakovą, kad šis važiuotų aiškintis su policija dėl Oresto, automobiliu viršijusio greitį. Žymios apranga sportininkams prekiaujančios užsienio kompanijos atstovas Lietuvoje V.Korsakovas, turintis pavydėtiną humoro jausmą, tąkart juokdamasis tarė žmonai: „Gerai, kad Orestas jau pilnametis, kitaip per savo rūpestį mane priverstum dar ir alimentus mokėti.“
O.Procas yra prašęs nenuilstančios trenerės jį palaikyti per baigiamuosius mokyklos bei stojamuosius egzaminus į Kūno kultūros institutą. Sportininkas sėkmingai įstojo į aukštąją mokyklą, tačiau baigė tik du kursus.
„Vis tiek turės baigti aukštąjį mokslą. Gal neakivaizdžiai, bet turės“, – lyg kirviu nukerta V.Korsakovienė.
„Pripažįstu, kad ne tik tėvai, bet ir trenerė padarė nemažai įtakos, kad tapčiau tuo, kas esu“, – sakė Viešojo saugumo tarnyboje prie Vidaus reikalų ministerijos dirbantis O.Procas.
Tradiciją sugalvojo žmona
Tiesa, nei tėvai, nei trenerė nebandė lįsti į dabartinio pasaulio čempiono širdies reikalus. Praėjusių metų sausio 20-ąją Orestas vedė draugę Ingą, o jau balandžio 14-ąją tapo tėvu – gimė sūnus Ortėjas.
„Taip jau atsitiko, kad mano tėvelio, kuris yra kilęs iš Ukrainos, vardas yra Ostap, o man buvo suteiktas Oresto vardas. Lyg ir sutapimas, kad abu vardai prasideda raide „O“. Inga pasiūlė, kad reikėtų pratęsti Procų šeimos tradiciją ir sūnui surasti vardą prasidedanti ta pačia raidės. Nutarėme, kad bus Ortėjas. Nežinau, ar jis bus karatistas, ar pasirinks kitą sporto šaką. Svarbu, kad degtų ryžtu ir noru siekti tikslo“, – kalbėjo O.Procas.
Iš baseino – į karatė
Kur kas trumpesnė, tačiau ne mažiau įspūdingesnė ir dukart pasaulio kiokušin karatė čempionės, kartą planetos vicečempionės absoliučioje svorio kategorijoje bei šešis kartus Europos čempionės M.Čiuplytės sėkmės istorija.
Beveik aštuonerius metus Marijampolėje baseiną lankiusi mergina, jau būdama 16 metų, vieną dieną nutarė pasibelsti į kiokušin karatė „Tornado“ klubo duris, kurias atvėrė jo vadovas ir treneris Valius Rudys. Tiesa, dar būdama dešimties, Margarita trumpam buvo patraukusi ir į bokso treniruotes, tačiau ilgai neužsibuvo – mergaitės ten nebuvo laukiamos.
„Tai kad tas baseinas daugiau buvo remontuojamas nei jame sportuojama. Treniruotės vyko ne vandenyje, o sporto salėje. Še tau ir plaukimas... Nutariau, kad mano šansai tapti garsia plaukike yra prarasti, todėl save išbandžiau karatė“, – šypsodamasi prisiminė viena garsiausių šalies kiokušin karatė meistrių.
Paprastai tėvai ne itin palaiko merginų siekius siekti karjeros karatė sporte, bet mama pritarė Margaritos pasirinkimui: „Svarbu, kad nesėdėtum namie – kai tu namuose, kažkas sulūžta, sudūžta. Turi daug energijos. Problemų mažiau, kai tu treniruojiesi.“
Treneris V.Rudys labai greitai išmokė būsimą čempionę kiokušin karatė paslapčių, ji jau po metų pradėjo skinti pergales įvairiuose šalies bei tarptautiniuose turnyruose.
Pergalių kaina
Dabar sostinės „Shin“ klube trenere dirbanti Europos ir pasaulio čempionė M.Čiuplytė sako, kad kiekviena pergalė turi savo kainą. Per pastaruosius 14 metų ji visą dėmesį buvo skyrusi tik mokslams Mykolo Romerio universitete ir treniruotėms.
„Treneris V.Rudys išmokė siekti tik aukščiausių tikslų, po to Kaune mane to paties mokė Ričardas Poška. Žinoma, per treniruotes aš praradau tą laiką, kurį visi vadina „šėlsmo laiku“ – vakarėliai, alkoholis. Bet nežinau, ar labai jau daug praradau.“
Tačiau kalbėdama apie ateitį, sportininkė užsiminė, jog šiemet bandys pailsėti nuo sporto. Ir, galbūt, susitvarkys asmeninį gyvenimą.
„Kai mokiausi Kaune, turėjau draugą. Bet po to viskas susikrovė į vieną vietą: treniruotės, varžybos, mokslai, kraustymasis į Vilnių ir noras turėti patikimą gyvenimo draugą. Reikėjo išsiskirti su buvusiuoju – ir džiaugiuosi tuo, kad įvyko būtent taip. Dabar mano širdis laisva. Šiuo metu galvoju, kad reikia pabandyti šiek tiek pailsėti nuo sporto, bent iki rudens“, – sakė Margarita.