Živilė Balčiūnaitė pasisako už organų donorystę: „Turime padėti vieni kitiems“

Jau šį šeštadienį sostinėje aštuntą kartą bus rengiamas specialus „Vilniaus 10 km su Živile Balčiūnaite“ bėgimas. Šiais metais viena pajėgiausių šalies maratonininkių nusprendė atkreipti dėmesį į organų donorystę ir transplantaciją. Būtent su šia kilnia idėja Ž.Balčiūnaitė kviečia susipažinti bėgimo entuziastus.
Živilė Balčiūnaitė
Živilė Balčiūnaitė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Šiais metais rengiamas 8-asis tarptautinis bėgimas jo dalyvius ir svečius kvies palaikyti gyvybiškai svarbią organų donorystės ir transplantacijos idėją, taip prisidedant prie kasmet spalio mėnesį minimos Pasaulinės organų donorystės ir transplantacijos dienos. „Vilniaus 10 km bėgime“ dalyvaus ir su persodintais donorų organais Lietuvoje gyvenančių žmonių komanda, kurią subūrė asociacija „Gyvastis“.

Kol kas šiam bėgimui užsiregistravo daugiau nei 1400 bėgimo entuziastų ir tai yra rekordinis dalyvių skaičius aštuntą kartą rengiamam bėgimui, kuris oficialiai yra ir Lietuvos 10 km bėgimo čempionatas.

Praėjusiais metais bėgimą laimėjo Vaida Žūsinaitė, kuri šiais metais konkuruos su kitomis Lietuvos maratonininkėmis. Į medalius taikosi pati bėgimo iniciatorė Živilė Balčiūnaitė ir Diana Lobočevskė.

Nei vienas nesame apsaugotas nuo nelaimių, todėl turime vienas kitam padėti. Ypač, kai kalbame apie sveikatą.

Visi bėgantys turės galimybę užpildyti donoro kortelę ir pasisakyti už organų donorystę ir transplantaciją. Tai šansas atsitikus nelaimei padėti žmonėms, kuriems to labiausiai reikia. 

Živilė Balčiūnaitė teigė, kad tradiciniu tapęs renginys labiausiai žavi kilniomis idėjomis: „Pirmasis bėgimas buvo lyg stebuklas. Buvo staigmena, kad treneris sugalvojo tokį bėgimą. Tada buvo daug daugiau rūpesčių, bet ir dalyvių nemažai. Tada buvo didelė šventė. Smagu, kad atsiranda vis naujų idėjų, dėl kurių bėgame. Nei vienas nesame apsaugotas nuo nelaimių, todėl turime vienas kitam padėti. Ypač, kai kalbame apie sveikatą.“

Atletės treneris Romas Sausaitis nekelia sportininkei tikslo būtinai nugalėti, nes tai bus tik pasirengimas svarbesniam startui: „Lapkričio 16-ąją Živilės laukia bėgimas Japonijoje, kuriam ir ruošiamės. Šis bėgimas bus kontrolinė treniruotė. Jau ne tas amžius, kai gali sakyti, kad turi būtinai laimėti. Būtų gražu, jeigu laimėtų, nes kas antrą savo bėgimą ji laimi. Bet yra stiprių lietuvaičių ir dvi panašaus lygio bėgikės iš Baltarusijos. Tarp moterų bus įnirtinga kova. Tarp vyrų kovos Justinas Beržanskis, Valdas Dopolskas, Remigijus Kančys ir Mindaugas Viršilas.“

Asociacijos „Sporto renginiai“ vadovas Evaldas Martinka džiaugėsi, kad renginys sutraukė pajėgiausius bėgikus: „Šis renginys prilygs Lietuvos čempionatui, nes moterų įskaitoje ypač didelė konkurencija bus. Trasa bus ta pati, ji nesikeičia. Masiškiausia rungtis yra 10 km. Gausiai įsitraukė ir mokyklos bei įmonės. Visi puikiai priima mūsų idėją palaikyti organų transplantaciją.“

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos direktorius Aurelijus Žiedas pabrėžė, kad susidomėjimas bėgimo renginiais Lietuvoje ir toliau auga: „Džiugu, kad tarp mūsų maratoninkių moterų yra tokia didelė konkurencija. Pirmą kartą prieš pasaulio čempionatą reiks rengti atranką, nes pretendenčių per daug. Bėgimas apskritai Lietuvoje auga – tiek tarp mėgėjų, tiek tarp profesionalų.“

Skaičiai yra tokie, kad laukiančiųjų transplantacijos visuomet yra daug daugiau negu tų, kurie sulaukia savo donoro. 

Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Rasa Pekarskienė supažindino su organų transplantacijos padėtimi Lietuvoje: „Mes esame dėkingi, kad garsus žmogus sutiko apie organų donorystę kalbėti garsiai. Labai svarbu, kad kalba žinomi žmonės, nes tada visuomenė labiau įsiklauso. Skaičiai yra tokie, kad laukiančiųjų transplantacijos visuomet yra daug daugiau negu tų, kurie sulaukia savo donoro. Santykis yra labai aiškus. Tokie renginiai ir pritarimas organų donorystei yra geriausia reklama. Labai svarbu, kad mes taip pasakysime, kad ir po transplantacijos galima sportuoti.“

Ž.Balčiūnaitė taip pat pabrėžė, kad visuomenėje vyraujantys mitai apie pavojų žmonėms, kurie pasiryžta tapti donorais, yra visiškai neteisingi ir žalingi: „Dažnai girdžiu, kad tau gali kas nors nutikti, jei sutiksi tapti donoru. Tai yra netiesa.“

R.Pekarskienė patikino, kad gydytojai nežino apie paciento norą būtų donoru ir jokiu būdu neatsisakys suteikti medicininės pagalbos dėl sąmokslo gauti tam tikrą organą: „Tai yra tiesiog mitai ir mes turime juos laužyti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų