Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) rengiamoje Deimantinės lygos programoje – jokios pagarbos disko metimui.
2020 metų sezoną per penkiolika etapų skirtingose pasaulio didmiesčiuose nuolat pasirodys dvylikos rungčių atletų, bet Andrius Gudžius, Dovilė Dzindzaletaitė-Kilty ir Diana Zagainova stumiami iš stadionų.
Jų rungtys – disko metimas ir trišuolis – nustumti į paraštes ir pasirodys tik per du etapus iš penkiolikos. Sumenko ir 200 m bėgimo sprintas bei 3000 m bėgimas per barjerus, kurių atletai dalyvaus dešimtyje etapų. Finaliniame etape, kuriame 2020 metais Ciuriche (Šveicarija) atletai kovos dėl didžiausių premijų, šių keturių rungčių nebus.
„Anksčiau irgi būdavo ne visos rungtys. Dabar nepasisekė mums, nes nukentėjo mums labai svarbi rungtis, – ketvirtadienį komentavo Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės trenerė Nijolė Medvedeva. – Dabar tokie sprendimai priimti dėl pinigų… Sportininkai dėl to kenčia, nes visur komercija ir komercija. Šiame pasaulyje – nieko nauja.“
Deimantinės lygos etapai – yra žaibiškos varžybos. Skirtingai nei pasaulio ir Europos pirmenybėse ar olimpinėse žaidynėse, Deimantinės lygos etapuose nebūna atrankos varžybų, o kviestiniai elitiniai rungčių atletai pasirodo glaustoje 90 minučių programoje.
Suprasti akimirksniu
- Deimantinės lygos pagrindinėje programoje liko po 12 rungčių vyrams ir moterims:
- 100 m bėgimas, 100/110 m bėgimas per barjerus, 400 m bėgimas, 400 m bėgimas per barjerus, 800 m bėgimas, 1500 m bėgimas, 3000 m bėgimas, šuoliai į tolį, šuoliai į aukštį, šuoliai su kartimi, ieties metimas, rutulio stūmimas
„Viskas dėl transliacijų, dėl televizijos, – pažymėjo N.Medvedeva. – Mes negalime jos pakeisti, nes tai Deimantinė lygos sistema, kuriai pritaria Tarptautinė lengvosios atletikos federacija.“
A.Gudžius, laimėjęs Deimantinės lygos varžybas 2017 metais, o pernai užėmęs antrąją vietą (šiemet triumfavo švedas Danielis Stahlis), neslėpė, jog disko metikai turėjo prastą nuojautą, bet nieko pakeisti negalėjo.
„Bandėme šnekėtis tarptautiniu mastu, bet mes – sportininkai – nieko per daug neprišnekėsime. Tokia yra sena tiesa – kaip viršūnės nuspręs, taip ir bus“, – sakė A.Gudžius.
Pokyčiai nepalankūs Lietuvos lengvaatlečiams, nes realiai Deimantinės lygos serijoje kitais metais dažniau pasirodyti šansą turės tik du lietuviai.
Šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė pastaruosius kelerius metus buvo yra kviečiama į Deimantinės lygos varžybas, o ieties metikas Edis Matusevičius jose debiutavo praėjusį rugpjūtį, pirmą kartą sulaukęs kvietimo. O štai pernai Europos čempionate ietės metimo bronzą laimėjusi Liveta Jasiūnaitė dar nėra sulaukusi kvietimo į elitines komercines varžybas.
Trišuolininkė D.Dzindzaletaitė-Kilty yra dalyvavusi Deimantinės lygos varžybose anksčiau. Po aukštų rezultatų šiais metais ji ir kita Lietuvos trišuolininkė D.Zagainova gali tikėtis kvietimų į prestižines varžybas, bet vėlgi – trišuolių rungtis irgi sumenkinta iki dviejų etapų.
„Niekada nebus pokyčiai palankūs visiems. Mums šįkart jie tikrai nepalankūs, nes nebus disko metimo, kur dalyvauja Andrius Gudžius. Jis nukentės labiausiai 2020 metais.
Bet labai tikiuosi, kad 2021 metais jis vėl dalyvaus. Tikriausiai neliks kažkurių kitų rungčių, pavyzdžiui, ieties metimo. Tada nukentės kas nors kitas“, – sakė N.Medvedeva.
Deimantinės lygos programos pokyčiai nereiškia, kad keisis pasaulio ir Europos lengvosios atletikos pirmenybių ar olimpinių žaidynių programa.
A.Gudžius negalės varžytis dėl aukščiausių premijų Deimantinėje lygoje, bet kitąmet jo svarbiausias tikslas bus liepos 24 dieną–rugpjūčio 9 dieną Tokijuje vyksiančios žaidynės.
„Nuo lapkričio 15 dienos pradedu rengtis naujam sezonui, olimpinėms žaidynėms, – sakė A.Gudžius. – Kibsime į darbus be jokios savigailos ir savęs taupymo. Reikia ruoštis olimpinėms žaidynėms, pasistengti grįžti į aukščiausias vietas ir pakovoti dėl to, dėl ko dar galima pakovoti.“