Britas IAAF prezidentu tapo rugpjūtį, tačiau organizacijoje dirba jau 11 metų. Prieš tai jai vadovavo Lamine'as Diackas, kurio sūnaus jau ieško Interpolas. Jis įtariamas pinigų plovimu.
WADA paskelbė, kad IAAF taryba „negalėjo nežinoti apie dopingo paplitimą“. Anot agentūros, aukščiausi IAAF pareigūnai žinojo problemos mąstą, tačiau nieko nedarė. Taryboje buvo ir dabartinis prezidentas S.Coe.
WADA atstovai teigė, kad Rusijos valdžia „vadovavo teigiamų Rusijos sportininkų dopingo mėginių manipuliavimui ir sunaikinimui.“
WADA pirmininkas Dickas Poundas: „IAAF apie Rusijos dopingą žinojo daug daugiau, negu dedasi, ir neparodė jokio noro su šiomis problemomis tvarkytis.“
IAAF turi pripažinti atsakomybę ir išsivalyti, o ne viską neigti
„Korupcija buvo paplitusi visoje organizacijoje. Apie tai žinojo prezidentas ir kiti padaliniai, tarp jų ir antidopingo skyrius. Į tai buvo įsivėlę ir du buvusio prezidento sūnūs. IAAF turi pripažinti atsakomybę ir išsivalyti, o ne viską neigti“, – kalbėjo D.Poundas.
Rusijos reakcija
Žurnalistai teiravosi, kokios galimybės yra Rusijos lengvaatlečiams pasirodyti Rio de Žaneire.
Mūsų kolegos amerikiečiai praktiškai dopingo vartojimu kaltina mūsų prezidentą Vladimirą Putiną.
„Mes nustatėme Rusijai kelią sugrįžti. Šiuo metu jie neturi akredituotos laboratorijos, o jų federacija yra suspenduota. Tai gali būti išspręsta tik jei Rusija išspręs šias problemas ir susitvarkys“, – teigė D.Poundas.
Rusijos sporto ministras Vitalijus Mutko „R-Sport“ agentūrai teigė, kad ataskaita yra absurdiška: „Mūsų kolegos amerikiečiai praktiškai dopingo vartojimu kaltina mūsų prezidentą Vladimirą Putiną. Tai absurdas. Tie, kurie meta kaltinimus turi už juos atsakyti.“
Kritika Sebastianui Coe
S.Coe tikina, kad nieko apie tai nežinojo, tačiau WADA skelbia, kad visa IAAF taryba turėjo žinoti apie korupcijos mastą.
Tačiau D.Poundas taip pat teigė, kad pripažinusi savo klaidas IAAF gali eiti į priekį su S.Coe priešakyje.
Buvęs bėgikas Krissas Akabusi negali patikėti, kad aukštas pareigas ėjęs S.Coe nieko nežinojo apie tikrąją situaciją.
„Sunku patikėti tuo, ką jis sako. S.Coe teigia, kad nieko apie tai nežinojo. Manau tai įmanoma tik tuo atveju, jei viceprezidento pozicija yra tokia nereikšminga ir jis neturi jokio ryšio su sportu. Ar jis tikrai nori, kad visi manytų, jog jis buvo toks naivus ir nieko nežinojo? Kaip jis toliau vadovaus IAAF, jeigu jis nežino visko, kas ten dedasi?“, – BBC eteryje kėlė klausimus sportininkas.
Pirmoji ataskaitos dalis
Lapkričio mėnesį WADA apkaltino Rusijos sporto ministrą Vitalijų Mutko, kad šis asmeniškai yra liepęs manipuliuoti sportininkų tyrimų rezultatais. V.Mutko yra ne tik šalies sporto ministras, bet ir 2018 metų pasaulio futbolo čempionato organizacinio komiteto vadovas bei FIFA vykdomojo komiteto narys.
Tyrime atskleidžiama, kad Maskvos antidopingo laboratorijos patalpose buvo išslapstytos FSB blakės, o laboratorijos direktorius Grigoris Rodčenkovas kas savaitę turėdavo susitikti su FSB agentu Jevgenijumi Blotkinu (arba Blochinu).
WADA tyrimas atskleidžia, kad G.Rodčenkovas asmeniškai pasirūpino daugiau nei 1400 mėginių sunaikinimu. Tai buvo padaryta praėjusių metų gruodį – trys dienos prieš WADA inspekcijos atvykimą į Maskvą.