„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar pompastiška Sočio žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija padės pagerinti Rusijos įvaizdį?

Rusija penktadienį Sočyje pompastiška ceremonija, kurioje dalyvaus dešimtys valstybių vadovų, oficialiai atidarys savo pirmąją žiemos olimpiadą.
Deividas Stagniūnas ir Isabella Tobias
Deividas Stagniūnas ir Isabella Tobias / ltok.lt

Tikimasi, kad po sunkiai pranokstamų vasaros olimpiados atidarymo ceremonijų 2008-aisiais Pekine ir 2012-aisiais Londone Rusija iš visų jėgų stengsis skeptiškai nusiteikusiam pasauliui surengti kuo labiau nepamirštamą vakarą.

Vienos prieštaringiausiai vertinamų pastarojo meto olimpiadų atidarymo ceremonija prasidės simboliniu laiku – 20 val. 14 min. (18 val. 14 min. Lietuvos laiku), įspūdingame naujame Fišto stadione Juodosios jūros pakrantėje.

Rusija iš visų jėgų stengsis skeptiškai nusiteikusiam pasauliui surengti kuo labiau nepamirštamą vakarą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris Sočio žaidynių reikalui vadovauja nuo pat paraiškos pateikimo 2007 metais, atidarymo ceremonijoje dalyvaus drauge su daugiau kaip 40-čia kitų valstybių vadovų ir lyderių.

Tarp jų bus Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas, Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas ir problemų dėl protestų namuose į kampą spaudžiamas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius.

Jų atvykimas taip pat sudarys sąlygas kelioms užkulisinės diplomatijos dienoms Sočyje, Kremliui viliantis neformalioje aplinkoje stiprinti ryšius su svarbiais sąjungininkais.

Tačiau nebus JAV prezidento Baracko Obamos ir virtinės svarbių Europos Sąjungos (ES) lyderių, kurie, kaip manoma, taip demonstruoja ignoravimą Rusijai, priėmusiai daugelio smerkiamą gėjų propagandos nepilnamečiams draudimo įstatymą.

Vienos įdomiausių per visą istoriją

Rusija tikriausiai nieko nepagailės ceremonijai, kurios detalės laikomos paslaptyje, bet kuri tikriausiai atspindės Rusijos kultūros ir galios istoriją.

„Ši ceremonija bus viena įdomiausių ir vizualiai įspūdingiausių per istoriją“, – žurnalistams sakė Sočio organizacinio komiteto vadovas Dmitrijus Černyšenka.

„Tai 40 tūkst. vietų turintis amfiteatras, – sakė jis apie Fišto stadioną. – Jis gali sudaryti sąlygas bet kokios kūrybinės minties realizavimui.“

Kai kurie garsiausi Rusijos kosmonautai, tarp jų – Sergejus Krikaliovas, kuris, kaip žinia, buvo įstrigęs kosmoso stotyje „Mir“, kai žlugo Sovietų Sąjunga, virš stadiono iškels Rusijos vėliavą.

Tačiau tai, kas uždegs olimpinį aukurą, yra akylai saugoma paslaptis. V.Putinas tvirtina, kad tai yra organizacinio komiteto sprendimas, o jis į tai nesikiša.

Kas uždegs olimpinį aukurą, yra akylai saugoma paslaptis. V.Putinas tvirtina, kad tai yra organizacinio komiteto sprendimas, o jis į tai nesikiša.

Rusijos komandos vėliavą neš bobslėjaus pilotas Aleksandras Zubkovas, vienas labiausiai gerbiamų šalies sportininkų, atstovavęs Rusijai kiekvienose žiemos olimpinėse žaidynėse nuo Solt Leik Sičio olimpiados 2002-aisiais.

Sklandė gandai, kad atidarymo ceremonijoje vienaip ar kitaip dalyvaus rusių popduetas „Tatu“, kuris buvo nepaprastai populiarus prieš dešimtmetį.

Nors tikrame gyvenime dueto merginos yra heteroseksualios, jos savo klipuose plačiai naudojo moksleivių lesbiečių vaizdinius, o jų pavadinimą galima šifruoti „Ši mergaitė myli tą mergaitę.“

Jų dalyvavimą galima vertinti kaip atsaką – nors ir šiek tiek iškreiptą – Vakarų tvirtinimams, kad Rusija yra netolerantiška homoseksualumui.

Nostalgija 1980 m. Maskvos olimpiadai

Daugeliui vyresnio amžiaus rusų ši atidarymo ceremonija gali sukelti nostalgiją dėl 1980 metų Maskvos vasaros olimpiados, kuri vis dar mielai prisimenama, ypač – dėl simpatiško talismano meškiuko Mišos.

Tačiau dar neaišku, ar Sočio olimpiados atidarymo ceremonija išsklaidys prieštaringų vertinimų debesį, tebekabantį virš šių žaidynių.

Vis dėlto Rusijos pareigūnai tvirtina, kad šalis yra pasirengusi parodyti puikų šou ir turi visas teises būti 22-osios žiemos olimpiados šeimininkė.

„Pagrindinis klausimas, kurį uždavinėjo žmonės, buvo: ar mes susidorosime? – sakė premjero pavaduotojas Dmitrijus Kozakas. – Atsakymas yra aiškus: mes įgyvendinome didžiausią investicijų projektą per pastarojo meto olimpiadų istoriją.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs