2010-aisiais Lietuvos teniso padangėje sužibo viltis. Ją Daviso taurės turnyro mače Vilniuje sukūrė tuo metu viena iš jauniausių pasaulyje buvusi Lietuvos rinktinė. 19-mečio Ričardo Berankio ir 18-mečio Lauryno Grigelio vedama komanda nurungė gilias tradicijas ir žymiai geriau išvystytą infrastruktūrą turinčią Didžiosios Britanijos rinktinę.
Į euforiją puolę Lietuvos teniso sirgaliai tuo metu neabejojo, kad už gero penkmečio galėsime sirgti už mūsų sportininkus didžiausiose pasaulio arenose, tačiau teniso varžybose ne viskas taip paprasta.
Praėjus septyniems metams nematome traumų kamuojamo Ričardo tarp šimto geriausių pasaulio žaidėjų, o Lauryno taip ir neišvydome žaidžiančio pagrindiniame „Grand Slam“ turnyre. Esant milžiniškai konkurencijai tarp teniso profesionalų, privalai būti puikios sportinės formos, nekamuojamas traumų ir jaustis psichologiškai tvirtai vien tam, kad išlaikytum save finansiškai ATP ture. Tačiau pagrindo tikėti lietuviais vis dar yra.
Šiame straipsnyje turėsite progą susipažinti su penkiais vis dar profesionaliai žaidžiančiais tenisininkais, kurie į elitą įsiveržė tik antrojoje savo karjeros pusėje.
Victoras Estrella Burgosas
37-erių metų tenisininkas iš Dominikos Respublikos tapo tikra ilgaamžiškumo ikona. Iš neturtingos šalies kilęs sportininkas ilgai negalėjo apsispręsti, ar nori būti profesionaliu sportininku. Sunki finansinė padėtis V.E.Burgosą privertė ne tik atsisakyti profesionalių turnyrų, bet ir treniruoti pradžiamokslio kitus. Tačiau būdamas 26-erių jis nusprendė pabandyti ir motyvacijos jam netrūksta iki pat dabar. ITF ir „Challenger“ serijos turnyruose didžiąją dalį savo laiko praleidęs dominikietis pirmą kartą į pirmąjį šimtuką pateko būdamas 33-jų metų. Jau sekančiais, 2015-ais metais, jis laimėjo ir savo pirmąjį ATP titulą Kito mieste Ekvadore, o per pastarąjį laikotarpį buvo nugalėti tokie žaidėjai kaip Marinas Čiličius, Richardas Gasquet ar Feliciano Lopezas.
Geriausias Dominikos tenisininkas stebina savo puikia fizine forma, sugeba išlaikyti super aukštą, atakuojantį tempą ir pasižymi stipriu ir aštriu smūgiu iš dešinės viena ranka (angl. One-hand backhand). Nors klaidų jo žaidime netrūksta, tačiau atakuojantis tenisas ir didelis pasitikėjimas savimi sugebėjo pakelti Dominikos tenisininką iki pat geriausių žaidėjų penkiasdešimtuko. Victoras Estrela tapo gerai žinomu savo šalyje, stipriai prisideda prie teniso populiarinimo, bei padeda jauniesiems tenisininkams žengti savo pirmus žingsnius.
Pablo Cuevas
Dar vienas Pietų Amerikos atstovas taip pat praėjo pro sunkią karjeros pradžią. Labai perspektyviu laikytas urugvajietis jau 22-ejų pateko į pirmąjį reitingo šimtuką, tačiau nuolatinės traumos griovė jo planus. Dėl vienos iš jų Pablo Cuevas buvo priverstas praleisti be teniso net dvejus metus, tačiau pasak pačio tenisininko, tai tik padėjo jam suprasti, kokia trumpa yra sportininko karjera.
Su buvusia 8-ąją pasaulio rakete argentiniečiu Alberto Mancini pradėjęs dirbti urugvajietis išmoko vertinti ir mėgautis ne tik turnyrais, bet ir visu treniruočių procesu, o 2014 metais 29-uosius metus einančiam sportininkui tai pradėjo nešti rezultatus.
Pablo jau ketvirtus metus iš eilės yra vienas geriausių Pietų Amerikos turo žaidėjų, čia iškovojęs net keturių turnyrų titulus. Taip pat jis vienas iš vos kelių žaidėjų, kuriam pavyko ant grunto parklupdyti patį karalių Rafaelį Nadalį ir tą padaryti pralaimėjus pirmą setą. Dar vienas smūgio iš dešinės viena ranka (angl. One hand backhand) atstovas pasižymi atakuojančiu žaidimu, puikiai jaučia aikštelę ir dažnai savo padavimo taškus baigia 2-3 smūgiais. Pirmoji Urugvajaus raketė turi ypatingai techniškas rankas ir nuolat priverčia žiūrovus aikčioti dėl tikslių bei itin sudėtingų smūgių. Visa tai 31-erių metų sulaukusiam tenisininkui padėjo patekti tarp 20 geriausių pasaulio tenisininkų.
Paolo Lorenzi
36-erių metų italas yra vienas iš kelių žaidėjų, pasiekusių 300 pergalių „Challenger“ serijos turnyruose. Nors tai skamba kaip įspūdingas pasiekimas, tačiau ten iškovoti taškai jam leisdavo užimti vietą vos antrame-trečiame ATP reitingo šimtuke. Situacija nepatenkintas tenisininkas ryžosi pokyčiams savo trenerių štabe ir tai greitai pradėjo teikti geresnius rezultatus. Su Claudio Galoppini pradėjęs dirbti italas ne tik stipriai pagerino savo fizinę būklę, tačiau ir tapo vienu psichologiškai tvirčiausiu ATP turo žaidėju. Antra Italijos raketė į ATP Top 50 pirmą kartą pateko eidamas 33-iuosius metus, o praeitais metais tapo vyriausiu visų laikų žaidėju, laimėjusių savo pirmąjį ATP titulą.
P.Lorenzi pasižymi kova dėl kiekvieno taško ir kiekvieno kamuoliuko, neatiduodant nieko varžovams dykai. Italas kiekvieną smūgį atlieką pilna jėga, taip nuolat keldamas spaudimą varžovui. Pasitaikius progai, stengiasi žaisti agresyviai ir bėgti prie tinklo. Per trylika savo karjeros metų nieko ypatingo neįveikęs tenisininkas, pastaruoju metu yra įsitvirtinęs tarp penkiasdešimt stipriausių pasaulio tenisininkų. Kas žino, kuo jis žada nustebinti kitais metais?
Malekas Jaziri
Tunisietis yra dar vienas drąstiškai savo karjerą pakeitęs sportininkas. Iki 2011-ųjų metų už 300-ų geriausių pasaulio tenisininkų ribos buvusio M.Jaziri požiūrį pakeitė tais pačiais metais įvykęs Arabų pavasaris.
Pats sportininkas vieno iš interviu metu pripažino, kad teigiami pokyčiai savo gimtoje šalyje suteikė jam papildomos motyvacijos. Tuo metu būdamas 27-erių, per vienerius metus sportininkas sugebėjo pakilti reitinge nuo 302-os vietos iki 84-os, o šiais metais buvo įsiveržęs net į geriausių pasaulio tenisininkų penkiasdešimtuką.
33-jų metų geriausią savo tenisą per karjerą žaidžiantis tenisininkas įveikė tokius priešininkus kaip Davidas Goffinas, Kevinas Andersonas, Lucas Pouille. Puikiai kamuoliuką jaučiantis tunisietis spėjo įsivelti ir į skandalą, kai vieno iš turnyro metu dėl politinės savo valstybės padėties atsisakė žaisti prieš Izraelio atstovą Dudi Selą. Pats Novakas Džokovičius pripažino, kad talento šiam žaidėjui netrūksta, o idėjus dar daugiau darbo ir visiškai susitelkus tik į tenisą, tunisietis gali kilti dar aukščiau.
Marinko Matoševičius
Bosnijoje gimusį kroatų kilmės Australijos tenisininką šiuo metu kamuoja traumos, bet mažai kas abejoja, kad šis užsispyręs 32 metų atletas dar sugrįš tarp geriausių. 2012 metais labiausiai patobulėjusiu žaidėju pripažintas žaidėjas iki tol ilgą laiką keliavo iš vieno „Challenger“ serijos turnyro į kitą. Tačiau sustiprintas kūnas ir pasikeitęs požiūris 28-erių metų sulaukusiam tenisininkui pradėjo nešti įspūdingas pergales.
Stipriais, netikėtais smūgiais iš abiejų pusių pasižymintis sportininkas geriausiais savo karjeros metais parklupdė tokius tenisininkus kaip Milošą Raoničių, Nikolajų Davydenką, Jo-Wilfredą Tsongą ar Johną Isnerį. Per vienerius metus M.Matoševičius pakelė savo reitingą iš antrojo šimtuko iki pat 39 vietos, o jei pavyktų išsigydyti traumas, šis rezultatas, ko gero, gali būti dar pagerintas.