Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 04 17

Kaip užsikrėsti teniso virusu?

Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis šyptelėjo paklaustas, ko reikia norint pradėti žaisti tenisą ir nedvejodamas atsakė: „Noro.“ Ričardas Berankis be teniso neįsivazduoja savo gyvenimo. Geltonojo kamuoliuko bumbsėjimą jis išgirdo dar kūdikystėje, kai teniso aikštėje lakstė vyresnioji sesuo Lina, dabar dirbanti trenere Vilniaus teniso akademijoje.
SEB arena
SEB arena / organizatorių nuotr.

„Sesuo pradėjo žaisti, kai jai buvo aštuoneri. O man tada buvo dveji. Tėvai pasakojo, kad visiškai mažiukas atsisėsdavau ir visą sesers treniruotę sekdavau kamuoliuką. Mane tenisas jau tada užbūrė“, – pasakojo 80-ąją vietą pasaulio reitinge užimantis R.Berankis.

Sunkia priklausomybe, išliekančia visą gyvenimą, pusiau juokais tenisą vadina ir patyręs treneris Regimantas Uogela, ir Lietuvos moterų teniso rinktinės kapitonė Edita Liachovičiūtė.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Spaudos konferencija
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Spaudos konferencija

„Tenisas – tai liga: arba susergi ja, arba ne. Visi, kurie žaidžia tenisą, yra ligoniai gerąja prasme – teniso ligoniai. Tenisas labai azartiškas žaidimas, todėl žmogus, žaidžiantis tenisą, turi norėti laimėti, turi norėti žaisti geriau ir geriau, turi norėti būti geriausias – nesvarbu kur, ar tarp draugų, ar mėgėjų turnyre, ar savo šeimoje“, – teigė taip pat VTA dirbanti E.Liachovičiūtė.

Pasak patyrusių trenerių, amžiaus ribų tenise nėra. Galima pradėti žaisti ir ketverių metų, ir 60-ties. 

„Labai svarbu, kad pradedantis tenisininkas patektų į geras rankas ir iškart parodytų, kaip teisingai atlikti vieną ar kitą judesį“, – aiškino R.Uogela.

Jam pritarė ir E.Liachovičiūtė: „Nereikėtų mokytis žaisti pačiam. Geriausia, kad teniso pagrindus padėtų suręsti profesionalus treneris.“

organizatorių nuotr./Regimantas Uogela
organizatorių nuotr./Regimantas Uogela

Pradedant lankyti teniso treniruotes labai svarbu pasirinkti ir tinkamą inventorių. Todėl nereikia skubėti įsigyti raketės nepasitarus su treneriu ir jos neišbandžius. „Kartais žmonės paskuba ir dar nepabandę žaisti nusiperka raketes. Juk jos labai skirtingos pagal svorį, dydį, ilgį. Ir jei raketė netinka, tenka pirkti naują“, – pastebėjo R.Uogela.

Kartu su patyrusiais treneriais ir R.Berankiu pažvelgėme į pirmuosius žingsnius, kuriuos turėtų žengti pradedantis tenisininkas.

1. Tenisas turi patikti! Tai pirmas ir pats svarbiausias žingsnis į teniso aikštelę. Jei domitės, kas vyksta profesionaliame tenise, galite išvardyti keletą geriausių pasaulio teniso žaidėjų, negalite ramiai praeiti pro teniso aikšteles ir norite pats kuo greičiau ten atsidurti, tikriausiai tai ženklas, kad jūs tikrai norite išmokti žaisti. 

2. Susirasti gerą trenerį arba užsirašyti į kursus. Nereikėtų mokytis žaisti pačiam. Geriausia, kad teniso pagrindus padėtų suręsti profesionalus treneris. Kurį trenerį rinktis?  Daugelis trenerių turi Tarptautinės teniso federacijos (ITF) suteikiamą trenerio sertifikatą, tačiau tuo pasitikėti šimtu procentų neverta. Renkantis trenerį geriausia remtis žaidėjų rekomendacijomis. Be to, SEB arenoje jau antrus metus iš eilės organizuojami teniso kursai, kur mažose grupelėse naujokai mokomi teniso pradmenų. Todėl nereikia sukti galvos nei dėl trenerio, nei dėl partnerių nei dėl invenotoriaus. Viskuo pasirūpina arena.

3. Įsigyti tenisui skirtą avalynę. Tenisą galima žaisti su bet kokia sportine apranga, bet kokiose aikštelėse ir su bet kokiu partneriu, tačiau batai turi būti specialiai skirti tenisui. Tai svarbiausia tenisui skirtos įrangos dalis. Teniso batai yra specialiai pasiūti ir pritaikyti gausiam judėjimui į šonus, sustiprinta priekinė bato dalis. Teniso batai tikrai nesugadins aikštelių dangos, o svarbiausia – maksimaliai apsaugos nuo galimų traumų. Teniso batai šiek tiek platesni nei bėgimo bateliai ar kitokiam sportui skirti sportbačiai, juose koja laikysis tvirčiau ir sumažės galimybė susižaloti aktyviai judant aikštelėje. 

4. Išbandyti ir išsirinkti tinkamą raketę. Jei žaisite tenisą, anksčiau ar vėliau reikės įsigyti pagrindinį šiai sporto šakai skirtą įrankį – raketę, tačiau pradedančiajam pirkti raketės nepatarčiau. Visų pirma todėl, kad jūs nežinote, kokios raketės jums reikia, o remiantis vien patarimais įsigyti šį brangų daiktą nepatartina. Kol pramoksite žaisti, raketę geriausia pasiskolinti ar išsinuomoti – taip galima išbandyti įvairiausių prekių ženklų, svorių raketes ir ilgainiui išsirinkti tinkamą pagal jūsų fizines savybes ir žaidimo stilių. Prieš perkant raketę reikėtų ją išbandyti aikštelėje. Daugelis teniso aikštynų suteikia tokią galimybę. 

5. Pasirinkti teniso aikštelę. Pradinukui teniso aikštelės nėra itin svarbios – jei ištemptas tinklas ir padori neduobėta danga, tuomet pradedančiajam tokia aikštelė tikrai tinkama. Vėliau žaidėjas pats gali nuspręsti ir rinktis, kokia danga jam labiausiai patinka. Vasarą nepakeičiama aikštelės danga yra gruntas.  Vilniuje yra virš 20 grunto aikštelių. Nemažai žmonių tradiciškai renkasi seniausią sostinėje Bernardinų sodo aikštyną, esantį pačioje miesto širdyje. Ne mažiau populiari ir SEB arena, šiemet siūlanti dar aštuonias naujas lauko aikšteles. Čia teniso mėgėjų laukia naujovės – keturiose aikštelėse paklota dirbtinės žolės danga.

6. Pradėti žaisti geriausiu sezonu. Pradėti žaisti tenisą geriausia vėlų pavasarį ar vasarą. Šiuo metų laiku didesnis aikštelių pasirinkimas, mažesnės kainos, daug atostogaujančių, todėl lengviau ir išsinuomoti aikštelę, ir susirasti trenerį. Be to, vasarą pradėję žaisti tenisą pajusite pagrindinius šios sporto šakos teikiamus malonumus – sportą gryname ore ir saulės vonias, juk tenisas vis dėlto – lauko sportas. Vasarą pramokus žaisti, žiemos sezono metu galima sumažinti treniruočių su treneriu skaičių, pradėti dažniau žaisti su partneriu. 

7. Dalyvauti turnyruose. Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose vyksta įvairiausi mėgėjų teniso turnyrai. Pasidomėję tikrai susirasite sau tinkamą. Dalyvavimas turnyruose labai rekomenduotinas – greičiau įvertinsite save kaip žaidėją, pamatysite silpnąsias savo žaidimo vietas, ką reikia tobulinti, ką papildomai išmokti. Žaidžiant turnyruose žymiai greičiau tobulėjama, be to, didėja motyvacija aktyviai treniruotis ir tapti geresniu žaidėju.

8. Pasinaudoti stipriausiomis fizinėmis savybėmis. Žaisti tenisą gali išmokti ir žaisti praktiškai visi. Net pagyvenęs žmogus gali išmokti žaisti nuo nulio ir sėkmingai dalyvauti draugiškuose turnyruose. Žinoma, fiziniai duomenys ir savijauta labai svarbu, kadangi tai judrus sportas, kurį žaidžiant reikia ir ištvermės. Sportininkas turi būti greitas, turėti gerą koordinaciją ir intuiciją – būtent ji kartais nulemia mačo baigtį. Tarp mėgėjų geriausiai tenisą žaidžia futbolininkai.

9. Turėti tikslą. Mokantis žaisti tenisą, svarbu nusistatyti tikslą, kurio siekiate žaisdami. Ar tai noras pajudėti porą kartų per savaitę vietoj sporto salės, ar noras surinkti draugų kompaniją ir turėti galimybę aktyviai poilsiauti, ar noras dalyvauti mėgėjiškuose turnyruose ir nugalėti vis daugiau varžovų. Daugiausia žmonių, kurie treniruojasi, nori žaisti ir su savo artimais draugais, ir mėgėjų turnyruose. Tenisas – bendravimo sportas, todėl jei norite susirasti bendraminčių ir aktyviai leisti laisvalaikį, tenisas skirtas jums.

„Bet svarbiausia norint žaisti tenisą – noras. Jei jis bus, visada atsiras treneris, kamuoliukas, aikštelė ir raketė“, – apibendrino R.Berankis. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos