2013 02 10

Ričardo Berankio pinigai tirpsta neužsigulėdami

„Svetimi pinigai nešildo, tačiau suteikia galimybę svajoti ir apkalbėti“, – skelbia graikų išmintis. Kaip niekada ji tinka Lietuvai, kurios jaunoji sportininkų karta turi kuo pasigirti ir turi ką įsidėti į kišenę.
Ričardas Berankis
Ričardas Berankis / Andriaus Rapševičiaus nuotr.

Dar praėjusiais metais buvo svarstoma, ką už gautus beveik 700 tūkst. litų (400 tūkst. litų premija už aukso medalį bei Lietuvos tautinio olimpinio komiteto rėmėjų skirtas daugiau nei 200 tūkst. litų vertės BMW automobilis, kurį sportininkės šeima nusprendė parduoti, kitos premijos) pirks ar kur juos investuos olimpinė plaukimo čempionė penkiolikmetė Rūta Meilutytė, o šiais metais visų akys nukrypo į tenisininką Ričardą Berankį.

Įspūdingi honorarai

Lietuvos teniso viltis po sėkmingų kovų „Australian Open“ turnyre gavo 226 tūkst. litų premiją.

„Tokios temos lietuvius labiau pykdo, nei skatina didžiuotis savo tautiečiais. Todėl apie tai stengiamės su Ričardu nekalbėti. Savotiškas tabu“, – teigė garsiausio Lietuvos tenisininko R.Berankio treneris Remigijus Balžekas.

Po praėjusių metų traumų atsigavęs ir vėl į teniso olimpą kopti pasiryžęs 85-ąją vietą planetos geriausių tenisininkų reitinge užimantis 22 metų R.Berankis jau 2013-ųjų pradžioje sukėlė nemenką šurmulį – puikiai pasirodė „Australian Open“ turnyre ir, atskaičius mokesčius, užsidirbo beveik 76 tūkst. JAV dolerių (beveik 200 tūkst. litų).

Iki tol didžiausią savo finansinį bei sportinį laimėjimą Ričkos pravardę turintis tenisininkas buvo pasiekęs praėjusių metų liepos pabaigoje. Tuomet į ATP 250 serijos turnyro finalą Los Andžele (JAV) pirmąkart patekusiam vaikinui buvo įteiktas 53 tūkst. JAV dolerių (beveik 138 tūkst. litų) čekis.

Daugiau kaip pusantro milijono

Kaip teigia oficiali profesionalių tenisininkų asociacijos (ATP) „buhalterija“, per savo ketverių metų profesionalo karjerą vienintelis taip aukštai kotiruojamas Lietuvos tenisininkas R.Berankis jau užsidirbo 589,710 tūkst. JAV dolerių arba daugiau kaip 1,59 mln. litų. Tačiau tai tik pajamos, jose nėra net menkos užuominos apie milžiniškas išlaidas.

„Ką pasakyti apie šiuos skaičius? Dideli pinigai – taip galima pagalvoti tik pamačius skaičius. Bet nutylima, kiek finansiškai kainuoja treniruotis svečioje šalyje, nuvykti į turnyrus, mokėti tenisininką aptarnaujančiai komandai. Kol kas nieko nelieka iš tų premijų – viskas investuojama į sportininką“, – nedaugžodžiavo R.Balžekas.

Žymiausias Lietuvos teniso treneris prisipažino, kad, net ir kukliai keliaudama į turnyrus ir treniruotėms skirdama tik būtiniausius dalykus, per metus R.Berankio komanda privalo surinkti daugiau kaip pusės milijono litų biudžetą. Tai tik minimalios pretenzijos – norėtųsi keturiskart didesnio biudžeto.

„Didžioji dalis pinigų išeina procesui. Tai brangus sportas. Ką reiškia vien kelionės, lėktuvų bilietai. Pavyzdžiui, į Australiją pirmyn ir atgal vienas bilietas kainavo 12 tūkst. litų. Ir tai – pigiausias, kokį buvo galima rasti, kampais per helsinkius, londonus, singapūrus. Vien kelionė man ir Remigijui (treneriui Balžekui, - red. past.) atsiėjo 25 tūkstančius, kur dar maistas, kiti būtiniausi dalykai“, – „Žmonių“ žurnalui aiškino R.Berankis.

Viskas kainuoja

Neoficialiai teigiama, kad rimtiems turnyrams R.Berankis ir R.Balžeko surinkta komanda išleidžia vidutiniškai apie 100 tūkst. litų ir ne visada tenisininko iškovotos premijos būna didesnės už investicijas.

Iš „Australian Open“ turnyre užsidirbtų 226 tūkst. litų, tenisininko aplinkos duomenimis, sutaupyti pasisekė tik apie 17 tūkst. litų – visi kiti pinigai sumokėti už darbus ir investuoti į būsimus R.Berankio turnyrus bei treniruočių stovyklas.

Skrydžiai, viešbučiai, kineziterapeuto, fizinio pasirengimo trenerio paslaugos – visur ir visada tenka mokėti. Ir lietuviai nėra išskirtiniai.

„Kineziterapeuto, arba paprasčiau reabilitacijos specialisto, kaina vienai dienai – 300 eurų (daugiau nei 1000 litų). Reikia apmokėti visas jo išlaidas – skrydį, maitinimą, viešbutį, medikamentus, tad susidaro ir visi 500 eurų (daugiau nei 1700 litų) per dieną. Jei specialisto reikia savaitei – tai jau 3500 eurų (daugiau nei 12 tūkst. litų). Per metus Ričardui kineziterapeuto kol kas reikia du kartus po 3 savaites ir dar kokius 7 kartus po 10 dienų. Skaičiuokite“, – yra sakęs R.Balžekas.

Ne ką mažiau kainuoja ir fizinio parengimo treneris, kuris už valandą darbo norėtų gauti 250-400 eurų (apie 800–1400 litų). Nereikia užmiršti, jog ir sportininkas bei jo treneris turi ir asmeninių išlaidų.

Pinigai – ir rėmėjų

Tačiau net ir įspūdinga 1,5 mln. litų premijų suma nėra garantas, jog Lietuvos talentas R.Berankis gali ramiai ruoštis varžyboms. Jam vis dar būtini rėmėjai. Praėjusiais metais patyręs kojos traumą, R.Berankis tik didelio teniso entuziasto „MG Baltic“ vadovo Dariaus Mockaus dėka galėjo pasidaryti būtiną operaciją, kuri kainavo 34 tūkst. litų.

„Tai tik operacija. Reabilitacijai reikėjo dar keturiskart daugiau lėšų“, – paaiškino treneris R.Balžekas. Išgyventi ir vėl sugrįžti į didįjį sportą R.Berankiui padėjo ne tik D.Mockaus bendrovės bei „Lietuvos geležinkelių“ skirtos dvi injekcijos po 100 tūkst. litų, bet ir bendrovių „Omnitel“ bei „Samsung“ parama – po 30 tūkst. litų.

Šiek tiek pinigų R.Berankis gauna iš sportinių drabužių gamintojos Šveicarijos bendrovės „K-Swiss“, o savo inventorių lietuviui tiekia japonų kompanija „Yonex“.

Pilietybės neprašys

„Jei yra kokie mokesčiai už piniginius prizus, juos sumoka turnyro rengėjai, o į sportininko sąskaitą perveda tuos pinigus, kurie priklauso“, – paaiškino R.Balžekas.

Nors už laimėtas sportininko premijas pagal Lietuvos įstatymus mokesčių mokėti nereikia, vis dėlto

pastaruosius trejus metus R.Berankis ir R.Balžekas Amerikoje samdosi buhalterį, kuris visus mokesčius sumoka būtent JAV.

Teigiama, kad anksčiau finansinius tenisininko reikalus tvarkė R.Berankio treneris, o sąskaita buvo bendra.

R.Balžekas nenorėjo detalizuoti, kodėl pasirinktas toks mokesčių mokėjimo modelis. Tačiau dalis „15min“ kalbintų teisininkų spėliojo, kad tokiu būdu neva bandoma viena koja įžengti į „JAV pilietybės klausimo sprendimą“.

Neva, pasibaigus R.Berankio sportinei karjerai, jis galėtų be vargo įrodyti, jog buvo lojalus JAV, mokėjo ten mokesčius, tad pilietybės klausimas būtų itin greitai sprendžiamas.

„Būkite ramūs. Tikrai neprašysime JAV pilietybės. Ričardas kaip tenisininkas atstovaus Lietuvai“, – apie artimiausius planus kalbėjo treneris R.Balžekas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai