D.Rapšys ir italas – realiausi kandidatai nutraukti kelių dešimtmečių užkeikimą

Ryškiausia Lietuvos plaukimo žvaigždė keliauja į pirmąjį savo egzaminą Tokijo olimpiniame baseine. Šeštadienio popietę Danas Rapšys pradės 400 m laisvu stiliumi plaukimo varžybas, kurios ir vėl kursto ypač daug aistrų.

Karalius mirė – tegyvuoja karalius

Beveik dešimtmetį šios rungties varžybos priminė dviejų alfa patinų varžytuves, kuriose svarbiausius vaidmenis atliko kinas Sun Yangas ir australas Mackas Hortonas.

Tad pirmą kartą nuo 2013-ųjų svarbiausios varžybos bus be abiejų principinių priešininkų, tad plaukimo pasaulis laukia naujo karaliaus.

M.Hortono ir S.Yango kovoje netrūkdavo ir šou elementų. Prieš penkerius metus Rio triumfavo australas, bet 2019-aisiais pasaulio čempionate kinui pavyko atsirevanšuoti, tačiau antrąją vietą užėmęs M.Hortonas atsisakė lipti ant apdovanojimų pakylos kartu su dopingu „susitepusiu“ varžovu.

„Scanpix“ nuotr./Mackas Hortonas Sun Yangas ir Gabriele Detti
„Scanpix“ nuotr./Mackas Hortonas Sun Yangas ir Gabriele Detti

Viltys nusiplauti dopingo dėmę S.Yangui galutinai žlugo birželį, kai CAS aštuonerių metų bausmę nukirpo tik pusiau.

M.Hortonas neatvažiuos sensacingai pralaimėjęs Australijos atranką, kur finišavo trečias, bet tikėtina, jog su tokiu rezultatu (3:43.92) Tokijuje būtų taikęsis į medalį.

Dabar plaukimo pasaulis ieško naujo įpėdinio ir arčiausiai sosto yra keturios pavardės.

D.Rapšys yra viena jų.

LPF nuotr./Danas Rapšys
LPF nuotr./Danas Rapšys

„Sausra“ užsitęsė

Nors D.Rapšio trenerė Ina Paipelienė varžybų išvakarėse prisipažino, kad šiek tiek daugiau vilčių Japonijos sostinėje deda į perpus trumpesnį nuotolį, panevėžietis su trispalve ant kepurėlės yra pagrįstai priskiriamas prie ryškiausių šios rungties žvaigždžių.

Būtent D.Rapšys ir italas Gabriele Detti yra laikomi realiausiais pretendentais šioje distancijoje nutraukti Okeanijos ir Azijos plaukikų dominavimą.

Nors šios rungties pasaulio rekordas nuo 2009-ųjų vis dar tebepriklauso legendiniam vokiečiui Paului Biedermannui (3:40.07), olimpiniuose baseinuose Europos atstovams sekasi kur kas prasčiau.

Sunku patikėti, bet joks Senojo žemyno atstovas nėra laimėjęs šios distancijos varžybų nuo pat 1992-ųjų Barselonos olimpiados, kai tai padarė Nepriklausomų Valstybių Sandraugos atstovas Jevgenijus Sadovijus.

Nuo to laiko – spengianti tyla. Trys olimpiniai čempionai iš Australijos, po vieną auksą iškovojo Naujosios Zelandijos, Pietų Korėjos ir Kinijos atstovai.

Prieš penkerius metus Rio olimpinėse varžybose G.Detti iškovojo bronzą. Lygiai tos pačios prabos apdovanojimus jis laimėjo ir 2017 bei 2019-ųjų pasaulio čempionatuose.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gabriele Detti
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gabriele Detti

Favoritas – australų talentas

Ši rungtis yra Australijos atletų „arkliukas“. Per visą olimpiadų istoriją Žaliojo žemyno atstovai auksą yra laimėję šešis sykius. Didesnis šios šalies plaukikų dominavimas yra tik 1500 m rungtyje, kurioje australai yra nuskynę auksą 8 sykius.

Panašu, jog ne kartą girdėta „Advance Australia Fair“ melodija gali suskambėti ir Tokijo olimpinėse žaidynėse. Nors daryti išvadas iš pandeminio sezono rezultatų gana sudėtinga, geriausias sezono rezultatas – 3:42.65 priklauso australui Elijah Winningtonui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Elijah Winningtonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Elijah Winningtonas

Jį plaukikas užfiksavo birželio mėnesį Adelaidėje vykusioje olimpinėje atrankoje. Šis 21-erių metų sportininko rezultatas yra pats aukščiausias, kurį turi bet kuris Tokijo olimpinių žaidynių dalyvis ir solidžiai atrodo net visų laikų aukščiausių pasiekimų rikiuotėje – devintas.

Toje pačioje atrankoje solidžiai pasirodė ir Jackas McLoughlinas (3:43.27), aplenkęs jau minėtą M.Hortoną. Jo šis asmeninis rezultatas nusileidžia tik G.Detti (3:43.23), kurį italas užfiksavo prieš dvejus metus Kvandžu vykusiame pasaulio čempionate.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jackas McLoughlinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jackas McLoughlinas

Ketvirtas asmenis rezultatas priklauso D.Rapšiui – 3:43.36. Jį I.Paipelienės auklėtinis parodė irgi 2019-aisiais, kai buvo pasiekęs karjeros piką ir Budapešte sėkmingai startavo FINA Čempionų serijos varžybose.

Kris V.Janušaičio pasiekimas?

Abu Australijos atstovai kovą pradės paskutinio penkto plaukimo viduriniuose takuose, D.Rapšys ir G.Detti – ketvirtojo.

Dar viena įdomi statistinė detalė, signalizuojanti apie tai, kad šios rungties favoritu ir vėl reikėtų laikyti E.Winningtoną, yra tai, kad nuo 1948-ųjų olimpinių žaidynių Londone nebuvo nė vieno atvejo, kad auksą iškovotų plaukikas, kuriam būtų virš 22 metų.

21-erių vaikinas iš Australijos „pergalinga“ pavarde vienintelis iš favoritų atitinka šį kriterijų. Visiems jo trims pagrindiniams konkurentams (G.Detti, D.Rapšiui ir J.McLoughlinui) yra po 26-erius.

LTOK.lt nuotr./Danas Rapšys
LTOK.lt nuotr./Danas Rapšys

„Svarbiausia Danui yra patekti į finalą, o tada jau žiūrėsime“, – penktadienį žurnalistams sakė I.Paipelienė, pažymėjus, kad, sėkmės atveju, šeštadienį gali tekti plaukti net du sykius – ryte 400 m finalą, o vakare – perpus trumpesnės distancijos atranką.

Jei D.Rapšiui pavyks įgyvendinti trenerės norą, jis turi puikius šansus pasiekti aukščiausią rezultatą nepriklausomos Lietuvos istorijoje tarp mūsų šalies plaukikų vyrų. Iki šiol atstovaudamas Lietuvai aukščiausią rezultatą – 7 vieta – 2004-aisiais Atėnuose 200 m kompleksinio plaukimo rungtyje yra užfiksavęs Vytautas Janušaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis