Nuo 2007 metų Europos jaunimo čempionatuose Rusijos valstybės spalvas ginantis 25-erių maskvietis M.Molokovas dar 2010-ųjų pasaulio plaukimo taurės varžybose atstovavo savo šaliai, o po to persikėlė mokytis į JAV. Ten jis atstovauja Santa Fe klubo komandai įvairiose JAV plaukimo varžybose.
Greičiausiai, matydamas, jog vietos Rusijos rinktinėje su esamais rezultatais sportininkas negaus, M.Molokovas ieško šalies, kuriai jo paslaugos bus reikalingos.
Pateikdamas savo kandidatūrą Lietuvos plaukimo federacijai, M.Molokovas tikino, kad jis galvoja apie dalyvavimą olimpinėse žaidynėse ir informavo, kad 200 metrų laisvuoju stiliumi distanciją yra nuplaukęs per 1 min. 51,8 sek., o 400 metrų nuotolį tuo pačiu stiliumi – per 4 min.
„Tas plaukikas iš JAV rodo tokius pačius rezultatus, kaip ir mūsiškis Povilas Stazdas. Tačiau P.Stazdui tik 18 metų, o M.Molokovui – kur kas daugiau“, – apie rusą, kuriam balandžio 23 dieną sukaks 26 metai kalbėjo E.Vaitkaitis.
Manau, kad jis galėjo rašyti prašymus ne tik mums, bet ir kitų šalių plaukimo federacijoms. Greičiausiai, gal koks Kataras ir susigundys
Jis tikino, kad Rusijos sportininko pasiūlymas nebuvo aptariamas LPF, nes jo rezultatai nėra aukšti ir rinktinei nereikia ruso paslaugų. Be to, būtų nemažai problemų su pilietybės gavimu – užsienio sportininkai mūsų šalyje ypač retai gauna lietuvišką pasą.
„Manau, kad jis galėjo rašyti prašymus ne tik mums, bet ir kitų šalių plaukimo federacijoms. Greičiausiai, gal koks Kataras ir susigundys. Ten palyginus lengvai dalijamos pilietybės“, – šmaikštavo LPF generalinis sekretorius.
E.Vaitkaitis sakė, kad Tarptautinė plaukimo federacija (FINA) yra numačiusi taisykles keičiantiems pilietybę plaukikams, bet tikslios informacijos apie tai neturi. Pagal Tarptautinio olimpinio komiteto nuostatas, pilietybę pakeitęs atletas kitos valstybės garbę gali ginti po metų, tačiau su sąlyga, jei buvusios šalies federacija suteikia paleidžiamąjį raštą. Kitu atveju, sportininkas gali įvairiose varžybose pasirodyti po dviejų metų, tačiau privalo praleisti būsimas olimpines žaidynes.
Pastarąjį kartą Lietuvos pilietybė buvo suteikta šokėjai ant ledo amerikietei Isabellai Tobias, kuri 2013 metų gruodžio 12 dieną gavo mūsų šalies pasą ir jau po dviejų mėnesių su Deividu Stagniūnu startavo Sočio olimpinėse žaidynėse. Bet jau gegužę ši šokėjų pora išsiskyrė – lietuvis dėl traumų baigė karjerą, o I.Tobias šoka su Rusijos šokėju ir atstovauja Izraeliui.
Prieš daugiau kaip du dešimtmečius Lietuvos pilietybė buvo suteikta ir šokėjo ant ledo Povilo Vanago partnerei Margaritai Drobiazko.