Irklavimo treneris: apie valtyse užgimusias draugystes, meiles ir vaistą šeimoms

​​​​​​​Lietuvos irkluotojai savo veržlumu bei profesionalumu stebina visą tarptautinę areną – tai sporto šaka, kuri Lietuvai yra pelniusi daugiausiai medalių. Tačiau pakalbintas treneris Tomas Valčiukas pasakoja, kad ne ką mažiau stebinantys yra ir irklavimo užkulisiai.
Tomas Valčiukas ir Milda Valčiukaitė
Tomas Valčiukas ir Milda Valčiukaitė / asmeninio archyvo nuotr.

Olimpinės prizininkės Mildos Valčiukaitės tėvas ir pirmasis treneris papasakojo apie tai, kaip irklavimas grūdina sportininkų charakterį, kodėl ši elitine laikoma sporto šaka reikalauja ne tik strateginio mąstymo, bet ir ramybės galvoje, apie valtyse užsimezgusias draugystes, užsiplieskusią meilę ar net įkurtą verslą bei, kaip irklavimas gali šeimą, niekada nelaikiusią irklų rankose, paversti vieninga komanda.

– Irkluotojas plaukia pirmyn, matydamas tik savo valties galą arba partnerio nugarą. Tai reiškia, kad kovojant dėl medalių, irkluotojai tiksliai nežino, koks atstumas yra iki priešininkų. Kaip jiems lemiamomis akimirkomis pavyksta išlikti ramiems?

– Irklavimas – strateginis ir psichologinis sportas. Privalu mokėti protingai paskirstyti fizines jėgas ir išlikti ramiam, nematant kranto – taip grūdinamas charakteris. Vienas iš svarbių komponentų irklavime yra komandiškumas. Didžioji dalis valčių yra komandinės: dvivietės, keturvietės ir net aštuonvietės. Vienoje valtyje sėdinčių irkluotojų judesiai turi būti sinchroniški. Tik bendras tikslo siekimas, interesų derinimas ir pagarba komandos nariams leidžia treneriams tikėtis sėkmės ruošiant įgulas. Jeigu irklavimu domisi vienos šeimos nariai, pavyzdžiui, sesės, broliai, jie paprastai nori sėsti į vieną valtį. Suartėja ir ne šeimos nariai – Lietuvos irklavimo istorijoje užgimė ne viena irkluotojų tarpusavio meilė, nuvedusi iki santuokos. Šiandien turime ne vieną irkluotoją, kurio ne tik tėvai buvo irkluotojai, bet ir seneliai. Visa tai lemia tiek valtyje, tiek sausumoje sukurtas ryšys, kuris reikalingas irklavimui.

Alfredo Pliadžio nuotr./Galvės ežeras, kuriame vyksta irklavimo varžybos.
Alfredo Pliadžio nuotr./Galvės ežeras, kuriame vyksta irklavimo varžybos.

Tai, jog sėdint vienoje valtyje neišvengiamai tapsi draugais, yra savotiška taisyklė?

– Nebūtinai. Jeigu grįžtume į mokyklą – juk ne visi klasiokai tampa draugais. Kita vertus, kai kurie irkluotojai ne tik tampa gerais draugais, tačiau ir draugauja šeimomis, pasirenka panašią studijų kryptį ar net tampa verslo partneriais.

Esate irklavimo treneris. Ar šia sporto šaka yra „užsikrėtusi“ ir jūsų šeima?

– Tiek aš, tiek mano jaunesnysis brolis esame gerai susipažinę su irklavimu. Irklavime aš sutikau savo būsimą žmoną. Abu buvome irkluotojai. Dabar irkluoja ir dukra, kuri skabo medalius tarptautinėje arenoje. Ją treniravau net 8 metus. Mūsų šeimoje irklavimas turi tam tikras roles: dukra irkluoja, aš treniruoju, žmona – „ekspertė nuo kranto“.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Milda Valčiukaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Milda Valčiukaitė

Kaip komplektuojamos irkluotojų komandos? Ar atsižvelgiama į charakterių suderinamumą, renkant partnerius, ar žiūrima tik į fizinius duomenis?

– Pradiniame irkluotojų rengimo etape komplektuojant komandas labiau atsižvelgiama į panašų sportininkų amžių, pasirengimo lygį. Tenka atsižvelgti ir charakterių suderinamumą. Jaunuoliai dažnai patys išsako nuomonę, su kuo norėtų irkluoti. Treneriui tenka parinkti tinkamesnę įgulos sudėtį ar valčių klasę, kurioje irkluotojai galėtų labiau atsiskleisti.

Jeigu irkluotojai prieš sėsdami į valtį susipyksta tarpusavyje? Ar yra kokių taisyklių, nelipti į valtį susipykus?

– Visų pirma, irklavimas yra fiziškai ir emociškai atpalaiduojanti pramoga, antra – profesionalus sportas. Jeigu irkluojama dėl pramogos, tai kokia pramoga susipykus? Jeigu siekiama aukštų rezultatų, komandiškumas privalo vyrauti, be jo nebus sinchroniškų yrių. Tačiau, natūralu, kad visiems pasitaiko sunkių dienų, tuomet į valtį geriau piktiems nelipti.

– Sakote, kad irklavimas gali būti ne tik profesionalus sportas, bet ir pramoga. Ar ji bus smagi ir tiems, kurie nė karto nėra to darę?

– Žinoma, irklavimas gali būti ir kaip šeimos vakaro praleidimo būdas. Irklavimas, kaip ir keliavimas, grybavimas, buriavimas ar dainavimas gali sustiprinti šeimos santykius. Ne kartą teko stebėti irkluojančią mamą su dukra ar tėtį su sūnumi. Galima pabandyti ir visai šeimai, nepriklausomai nuo to, kiek joje yra šeimos narių. Lietuvos irklavimo federacija su irklavimo klubu „Academia Remigum“ inicijuoja visą rugsėjį truksiantį socialinį projektą „Šeima vienoje valtyje“, skirtą stiprinti šeimų, kuriose auga paaugliai, tarpusavio emocinį ryšį bei santykius. Irklavimo užsiėmimai sudaryti šeimoms, kurios niekada nėra irklavusios. Prieš sėdant į valtį, pravedamas instruktažas, apsilankoma irklavimo muziejuje, išbandomi irklavimo treniruokliai ir tuomet sėdama su treneriu į valtis, kuriomis kone neįmanoma apsiversti.

Asmeninio albumo nuotr./Tomas Valčiukas
Asmeninio albumo nuotr./Tomas Valčiukas

Kokioms šeimoms rekomenduotumėte šiame projekte sudalyvauti?

– Rekomenduojama, kad vaikai būtų sulaukę bent 12 m. amžiaus, nes reikalinga tam tikra fizinė ir psichinė branda. Be to, jaunesniems vaikams reikalingas atitinkamas inventorius, kuris nėra plačiai paplitęs. Jeigu yra jaunesnių vaikų, galima juos su priežiūra palikti prie treniruoklių, kuriuose integruoti įvairūs žaidimai, virtualios varžybos ir kt., o į valtį lipti su vyresnėliais. Profesionaliame sporte taip pat rekomenduotina imtis irklavimo maždaug nuo 12–14 m. amžiaus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./ Irklavimo varžybos „Gintariniai irklai“
Luko Balandžio / 15min nuotr./ Irklavimo varžybos „Gintariniai irklai“

Per kiek laiko galima perprasti pačius paprasčiausius irklavimo pagrindus, kad būtų galima šį sportą išbandyti valtyje ant vandens? Kokie tie pagrindai?

– Profesionaliame sporte prieš sėdant į valtį, visų pirma, ugdomi gebėjimai sausumoje. Naudojami irklavimo baseinai, mokomasi plaukti, vėliau sėdama prie specialių irklavimo treniruoklių – ergometrų. Tai gali užtrukti net ir iki kelių treniruočių, o jeigu reikia stiprinti raumenyną – dar ilgėliau. Pramoginiame irklavime – kiek kitaip. Ten nereikia tobulų įgūdžių, todėl instruktažas ir pasitreniravimas ant ergometro užtrunka apie 1 val. Atsidūrus jau valtyje svarbiausia perprasti, kaip teisingai elgtis su inventoriumi, kaip jį įvaldyti, kaip išlaikyti balansą valtyje, koordinuoti kūno judesius ir pasiekti sinchroniją. Pirmieji pasiplaukiojimai, nesvarbu ar tai profesionalus, ar pramoginis sportas, vyksta su trenerio priežiūra.

Kokią pagrindinę riziką išskirtumėte irklavimo sporte?

– Susirgti irklavimu! Tai užkrečiama ir dažnai tampa ne tik laisvalaikio leidimu su valties partneriais, draugais, šeima, bet ir gyvenimo būdu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./ Irklavimo varžybos „Gintariniai irklai“
Luko Balandžio / 15min nuotr./ Irklavimo varžybos „Gintariniai irklai“

Apie projektą:

„Šeima vienoje valtyje“ – tai socialinis projektas, kuriuo siekiama stiprinti šeimų, kuriose auga paaugliai (nuo 12 metų), tarpusavio emocinį ryšį bei santykius. Irklavimo klubas „Academia Remigum“, kurio nariais yra net 30 vienos giminės irkluotojų, jau 11 m. kviečia irkluoti dar niekada nebandžiusius šios sporto šakos, todėl Lietuvos irklavimo federacija (LIF) su irklavimo klubu bei psichologais ir treneriais aktualizavo užsiėmimus, skirtus stiprinti šeimos komandinį susitelkimą ir vienas kito supratimą.

Anot psichologų, brendimo laikotarpiu dažnai šeimos ryšys nusilpsta. Irklavimas – vienas iš labiausiai komandą formuojančių sporto užsiėmimų. Norint sklandžiai irtis, kiekvieno valtyje sėdinčio irklo yris turi būti sinchroniškas partnerių yriams. Irklavimas gali formuoti vienybės jausmą ir bendrus tikslus – pasiekti irklų sinchroniją, tam tikrą nuotolį ar greitį – ir taip sugrąžinti ar sustiprinti šeimos tarpusavio santykius.

Irklavimo užsiėmimai vyks visą rugsėjį, kiekvieną trečiadienį irklavimo klube „Academia Remigum“, įsikūrusiame Trakuose. Daugiau informacijos apie programą ir registracija į ją: http://academia.lt/I-mokite-Irkluoti/eima-vienoje-valtyje/

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai