Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvos olimpietis ryžosi operacijai Stambule: „Reikia pripažinti ir nebijoti“

Prieš šešerius metus Simonas Maldonis pastebėjo, kad šukuosena pradėjo retėti. Tai ypač gerai matėsi, kai baigus treniruotę ir išlipus iš baidarės plaukai būdavo šlapi. Šiais metais, po debiuto olimpinėse žaidynėse, 31 metų baidarininkas nusprendė, kad atėjo tinkamas metas plaukų persodinimo operacijai. O po jos S.Maldonis drąsiai dalinasi istorija, nepaisydamas vyrų pasauliui būdingų stigmų.
Simonas Maldonis išdrįso pasidalinti pasakojimu, kaip jam buvo atlikta plaukų persodinimo operacija.
Simonas Maldonis išdrįso pasidalinti pasakojimu, kaip jam buvo atlikta plaukų persodinimo operacija. / Asmeninio albumo nuotr.

Simonas Maldonis dabar plaukia per sau neįprastus gyvenimo vandenis.

31 metų baidarininkas pirmą kartą per aštuonerius metus mėgaujasi atostogomis po įtempto olimpinio etapo.

Paryžiaus olimpinėse žaidynėse S.Maldonis, jo brolis Mindaugas Maldonis, o taip pat Ignas Navakauskas ir Arturas Seja prasiveržė į keturviečių baidarių finalą ir ten užėmė penktąją vietą.

Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Simonas Maldonis, Artūras Seja, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas
Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Simonas Maldonis, Artūras Seja, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas

Po olimpinių kovų atėjo laikas poilsiui, tad S.Maldonis kartu su savo širdies drauge Viktorija Senkute, olimpinėse žaidynėse laimėjusia bronzą akademinio irklavimo varžybose, greitai aplankė draugus JAV, užsuko į Aziją ir Italiją. O tada S.Maldonis ryžosi operacijai.

Apie plaukų persodinimo operacijas Lietuvoje vyrai kalba ypač retai, bet S.Maldonis nusprendė sukti kitu keliu ir drąsiai pasakojo detales savo feisbuko paskyros istorijose.

„Gana daug žmonių man paskui parašė, sakydami, kad nežinojo apie tokias galimybes, klausė apie sąlygas, apie kainą, savijautą, – interviu 15min sakė S.Maldonis. – Toks tikslas ir buvo. Šiais laikais nelabai kas nori kalbėti apie tokius dalykus, nors mūsų genai nėra labai dėkingi.

Pats pažįstu porą jaunų, apie 25 metų amžiaus, vaikinų, kurie per pusę galvos nuplikę. Jie dėl to kompleksuoja, o galiausiai tai atsiliepia bendrai savijautai. Dažnai žmonės lieka nedrąsūs, tad man atrodo svarbu parodyti, kad visi susiduriame su tam tikromis problemomis, bet kai kurias galima išspręsti.“

S.Maldonis buvo įspėjęs savo artimuosius, kad nori pasidaryti plaukų atauginimo operaciją, tad šeimoje jo vizitas į Stambulą nebuvo paslaptis.

„Visi apsidžiaugė, nes suprato, kad šį dalyką darau dėl savęs. O jei darausi dėl savęs, tai jausiuosi geriau, o tada ir visi kiti mano aplinkos žmonės jausis geriau“, – sakė jis.

„Velnias, negi aš taip atrodau?“

Iš Daugų kilęs S.Maldonis jau daug metų irkluoja baidarę, atkakliai siekdamas aukščiausių tikslų. Sportuodamas, jis suprato, kad jam svarbu ne tik rezultatai, bet ir savijauta, o ją lemia ir išvaizda.

„Kadangi sportuoju daug, kūnas kažkiek nudyla. Norisi jį atgaivinti. Pas mane ir anksčiau plaukų linija buvo aukšta, bet patys plaukai buvo pakankamai tankūs. Prieš kokius šešerius metus pastebėjau, kad plaukai pradėjo retėti. Kai buvau studentas nelabai žinojau, kaip juos prižiūrėti, naudojau netinkamas priemones, kuriomis pakenkiau plaukams. Jie neslinko, bet pradėjo retėti. Susiformavo T raidė, taip vadinamos salos, – pasakojo S.Maldonis. – Kol plaukai sausi, nelabai ir matydavosi, bet sportuojant baidarėje plaukai dažnai sušlapdavo, o tada išryškėdavo defektai. Nešiojau kepurę, bet ją nusiėmęs pažiūrėdavau į veidrodį ir kartais pagalvodavau: „Velnias, negi aš taip atrodau?“

Taip S.Maldoniui pradėjo bręsti mintis, jog jei olimpiniai metai bus sėkmingi, po sunkaus sezono ateis laisvesnis laikotarpis, tinkamas ir plaukų operacijai.

„Planuoju dar sportuoti vieną, o gal ir du olimpinius ciklus, tad nusprendžiau, kad arba dabar tai padarau, arba nežinia kada begalėsiu, – sakė olimpietis. – Tad ryžausi daryti dabar.“

Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Lietuvos keturvietė pateko į pusfinalį po dramatiškos kovos. Simonas Maldonis
Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Lietuvos keturvietė pateko į pusfinalį po dramatiškos kovos. Simonas Maldonis

Prieš operaciją S.Maldonis bandė susirinkti daugiau informacijos, norėjo pasiklausinėti ir pas tautiečius, tarp kurių tikrai nestinga anksti praplikusių žmonių. Bet baidarininkas liko nustebintas.

„Neradau visiškai nieko apie tai“, – informacijos paieškas apibūdino baidarininkas.

Jis pradėjo dairytis į užsienį ir pagal atsiliepimus išsirinko kliniką Turkijoje, kuri siūlė visą paketą – ne tik plaukų atauginimo operaciją, bet ir pavežėją, viešbutį, dvi nakvynes.

Po pokalbio su klinikos administratoriumi, S.Maldonis iškeliavo į Stambulą, kur oro uoste jau galima pastebėti vieną kitą tokias operacijas pasidariusių likimo brolių.

Nenorėdamas pernelyg išsigąsti, būdamas Lietuvoje jis daug neklausinėjo apie operacijos detales, tad tiksliau apie jas sužinojo prieš pat procedūrą.

S.Maldoniui buvo paaiškinta, kad plaukus atauginimui galima imti iš įvairių kūno vietų – jei jų labiau trūksta ant galvos, – tai iš krūtinės, barzdos. Jei plaukų daugiau, kaip Simono atveju, plaukai persodinami iš žemiau pakaušio esančios dalies.

Asmeninio albumo nuotr./Simonas Maldonis prieš plaukų persodinimo operaciją.
Asmeninio albumo nuotr./Simonas Maldonis prieš plaukų persodinimo operaciją.

„Pagal vyrišką liniją, galvos gale, ypač apatinėje dalyje, plaukai lieka visą gyvenimą, nenuplinka, tad ir mano atveju plaukai buvo atsodinti iš galinės dalies, o tokiu atveju priauginamų plaukų procentas būna aukštesnis nei imant plaukus iš krūtinės. Man garantuoja ataugimą kone 100 procentų, – pasakojo S.Maldonis. – Pagal tyrimus, vidutiniškai 95 proc. plaukų priauga, dar lemia ir žalingi įpročiai, nes rūkančių ir alkoholį vartojančių žmonių organizmas atstumia didesnę dalį įsodintų plaukų.“

Klinikoje sutiko ir futbolininkų

Operacija vienoje iš gausių tokios paskirties Stambulo klinikų buvo atlikta praėjusį savaitgalį.

Iš pradžių specialistai paguldė sportininką ant kėdės ir sužymėjo donorinę ir sodinamąją galvos puses, suleido vaistus.

Į donorinę zoną buvo suleistas vandens tirpalas, kad labiau atsivertų erdvės ir galima būtų lengviau įsodinti plaukus. „Nieko baisaus nėra, – apie operaciją pasakojo S.Maldonis. – Skausmingos buvo gal pirmosios penkios minutės, kai suleido vaistus, o paskui nieko pernelyg nejauti, tik nedidelį spaudimą, lyg kas nors su rašikliu spaustų galvos paviršių. Bet nepavadinčiau operacijos skausminga – jaučiau, kad kažkas daroma, bet skausmo – nejutau.

Giluminės intervencijos nėra, tad palyginčiau su mezoterapija – šią procedūrą, kai į galvos odą leidžiami vitaminai, buvau pasidaręs anksčiau.“

Simonas Maldonis
Simonas Maldonis

Visa procedūra truko apie 5 valandas. Baidarininkui kartais reikėdavo pasukti galvą į vieną ar kitą pusę, o vienu metu dar buvo įterpti pietūs.

Iš viso Turkijoje išbuvęs tris dienas, dvi naktis, kitą po operacijos dieną S.Maldonis galėjo keliauti namo.

Stambulo klinikoje jis sutiko profesionalių futbolininkų iš įvairių valstybių: Ispanijos, Italijos, Vokietijos.

„Nežinau, kodėl futbolininkų buvo tiek daug, bet juos buvo lengva pažinti pagal aprangos kodą, dauguma jų atsivežė ir savo vertėjus, kad galėtų lengviau susikalbėti, – pasakojo S.Maldonis. – Nežinau, kodėl futbolininkų daugiau, gal dėl to, kad jie gerai matomi per ekranus, kepurių jie neužsidės, o žvaigždės dar ir pratę ypač rūpintis savo išvaizda bei šukuosena.“

Galva tarsi mėlynė, bet jaučiasi gerai

S.Maldoniui sunkesnės buvo pirmosios kelios dienos po operacijos, kai prasidėjo tinimas dėl suleisto tirpalo.

Todėl ant baidarininko galvos atsirado raištis, kurio paskirtis – sulaikyti tinimą, kad jis nenuslūgtų žemyn į akių zoną.

„Sunkiausia per šias keturias dienas, kai jaučiasi patinimas, negaliu stipriai pasilenkti, reikšti mimikų, o juokiantis – skauda. Visa galva tarsi didelė mėlynė. Negali nieko paliesti, nes viską skauda. Tie, kas turėjo mėlynių, supranta, kad palietus – skauda.

Dabar skaičiuoju ketvirtą dieną po operacijos ir jaučiu, kad ištinimas pradeda atslūgti, tikiuosi, kad savaitgalį veido forma išsilygins ir galva nebebus tarsi kamuolys.“

Simonas Maldonis
Simonas Maldonis

S.Maldonis teigė, kad fiziškai jaučiasi gerai. Jis buvo įspėtas 10 dienų neliesti plaukų, vengti saulės, tad ir ateinančią savaitę planuoja praleisti namie. Tą laiką miegos ant nugaros, galvą padėjęs ant specialios pagalvės.

Po dešimties dienų jau galima bus laisvai plauti galvą ir grįžti į normalų gyvenimo ritmą.

Baidarininkas mano, kad nusiuntęs gijimo nuotraukas, iš Stambulo sulauks žalios šviesos pradėti sportuoti. Simonas mano, kad aktyviau judėti galės pradėti trečią savaitę po operacijos.

Skubėti nėra kur, nes po olimpinių metų dar laukia ir rinkimai Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijoje, o dėl jų iš gruodžio į vasarį tikriausiai nusikels visai komandai įprastos pirmoji sezono treniruočių užsienyje stovykla.

„8 metus neturėjau atostogų, tad dabar geras metas pailsinti organizmą, o paskui ketverius metus olimpiniame cikle galėsiu spausti iš savęs tikrai daug“, – planavo S.Maldonis.

Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Baidarių keturvietė varžosi olimpiniame finale
Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Baidarių keturvietė varžosi olimpiniame finale

Kiek kainuoja operacija?

S.Maldonis pasakojo, už operaciją sumokėjo 3 tūkst. eurų, dar 250 eurų kainavo bilietai į Stambulą ir atgal.

Kainos kiek svyruoja, priklausomai nuo specialistų sprendimo vietoje, kiek plaukų reikės implantuoti. Be to, galima mokėti už didesnį paketą, kaip darė S.Maldonis, kuriam į bendrą sumą buvo įskaičiuotas viešbutis, pavežėjas, vaistai, šampūnai.

„Grubiai tariant, į 3 tūkstančius galima įtilpti, – skaičiavo S.Maldonis. – Nėra kosminė suma, net ir žinant, kad aš rinkausi eiti į brangesnę pusę. Girdėjau, kad pasidaro ir už 2 tūkst. eurų.“

Kodėl svarbu kalbėti

Po operacijos S.Maldonis drąsiai pradėjo dalytis pasakojimais feisbuko istorijose ir sulaukė nemažai palaikymo.

Nuo pat pradžių tarp palaikančių yra ir Viktorija Senkutė, su kuria prieš šešerius metus Trakuose užgimusi meilė irklo meistrus vienija iki šiol.

Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Viktorija Senkutė ir Simonas Maldonis
Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Viktorija Senkutė ir Simonas Maldonis

„Viktorija mane tikrai palaiko. Gal dėl to mes gerai ir sutariame. Bandome vienas kitą stumtelėti geresne linkme, o kuo geriau jausimės savyje, tuo geresni būsime aplinkai, – sakė S.Maldonis. – Jei nemėgsti savęs kaip asmenybės, ar nemėgsti savo kūno, negatyvumas, uždarumas gali atsiliepti ir aplinkai.

Aš visada siekiau, kad galėčiau kažką teigiamo suteikti ir kitiems. Kai jausiuosi geriau, galiu šviesią nuotaiką geriau ištransliuoti ir aplinkui.

Suprantu, kad kai kurie žmonės ir be plaukų jaučiasi gerai. Aš jaučiau tam tikrą diskomfortą, kurio dabar nebejausiu.“

Procedūra susidomėjo ir keli draugai, tarp jų ir kitas baidarininkas Ignas Navakauskas.

Nustebęs, kad Lietuvoje rado mažai informacijos apie plaukų operacijas vyrams, S.Maldonis pats drąsiai kalba apie tai, nes yra įsitikinęs, kad taip galima įveikti ne vieną problemą.

„Mes, lietuviai, ypač vyrai, dažnai gėdijamės kalbėti ir daryti dalykus, apie kuriuos vakariečiai nesuka sau galvos.

Moterys ir pas mus darosi grožio procedūras, bet vyrams tarsi uždėtas štampas, jog jei plinka, tai turi būti plikas, jei auga plaukai, tai turi nesiskusti, – kalbėjo S.Maldonis. – Galbūt plinkantys vyrai nenori pripažinti, kad jų genetika silpnesnė.

Vyrai nuo prigimties nori būti stiprūs, konkuruoti, bet dauguma sunkiai moka pripažinti savo silpnybes. Gal norisi pasislėpti, užsidėti kepurę, niekam nepasakoti ir gyventi toliau. Tačiau realybė tokia, kad anksčiau ar vėliau visiems tai ateina. Reikia tiesiog pripažinti ir nebijoti kalbėti.

Lietuvoje radau tik vieną apie tai šnekantį nuomonės formuotoją, nors nesunku pastebėti, kad viena ar kita šou verslo žvaigždė pasikeičia, o tik po kokių penkerių metų pamatai su vešlesne šukuosena ar tiesesne nosimi. Turbūt dar tik ateina laikas, kai suvoksime, jog grožio procedūros reikalingos ir vyrams.

Visi esame žmonės ir visiems visko nutinka. Tad nereikia gėdytis, geriau dalytis ir suprasti, kaip elgtis tokiais atvejais.“

Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Baidarių keturvietė pateko į olimpinį finalą
Kipro Štreimikio/LTOK nuotr./Baidarių keturvietė pateko į olimpinį finalą

Žvelgdamas dar toliau, S.Maldonis sako esąs sukrėstas kaip vyrai ar jaunuoliai dažnai pakelia prieš save ranką.

„Viena iš tokių tragedijų dalių turbūt yra ta, kad neturime žmonių, kurie kalbėtų apie tamsius momentus savo gyvenimuose, o instagramuose matome tik pramogas ir linksmus dalykus. Galbūt jaunimas augdamas irgi pagalvoja, kad pas kitus nebūna blogų dienų. Tad daugiau kalbantis, daug blogų minčių galima nuvyti“, – pabrėžė olimpietis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų