Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lyg detektyve: kas per medžiaga išvertė iš valties mūsų sporto žvaigždę?

Nuo Prancūzijos futbolo žvaigždės ir NBA naujokų biržoje pašaukto milžino iki Lietuvos stipruolio. Dėl higenamino pastaraisiais metais diskvalifikuota daug sportininkų, o pastaroji širdies ritmą stimuliuojančios medžiagos auka – pasaulio irklavimo čempionė Ieva Adomavičiūtė.
Dėl higenamino problemų patyrė daug sportininkų, tarp jų ir Ieva Adomavičiūtė.
Dėl higenamino problemų patyrė daug sportininkų, tarp jų ir Ieva Adomavičiūtė. / „Scanpix“ nuotr.

Kai Galvę šaltis traukė storu ledu, toliau nuo Lietuvos irkluotojų pamilto ežero Trakuose vystėsi viena ilgiausiai mūsų šalies sporte tirtų dopingų bylų.

Ieva Adomavičiūtė penkis mėnesius bandė apsiginti nuo kaltinimų apie tyčia vartotą medžiagą, apie kurią, jos teigimu, sužinojo praėjusių metų rugsėjo 15 dieną iš Lietuvos antidopingo agentūros atsiųsto laiško su jos dopingo testo rezultatu.

I.Adomavičiūtės komanda bandė įrodyti, kad maža higenamino koncentracija net negalėjo suteikti pranašumo.

Bet dvejų metų diskvalifikaciją numačiusi Lietuvos antidopingo agentūra turėjo savų argumentų.

„Sportininkės mėginyje rasta medžiaga higenaminas yra priskiriamas beta-2 agonistų klasei ir yra draudžiamas tiek varžybų, tiek ne varžybų metu. Higenaminas turi nevienodą adrenerginio receptoriaus aktyvumą, t. y. jis gali veikti kaip bendras stimuliatorius. Jo gali būti kai kuriuose prieš treniruotes, energetiniuose ar svorio metimui skirtuose produktuose“, – 15min sakė Lietuvos antidopingo agentūros vadovė Rūta Banytė.

Suprasti akimirksniu

  • Kasmet virš porą šimtų sportininkų patikrinanti Lietuvos antidopingo agentūra I.Adomavičiūtę testavo 2020 m. rugpjūčio 19 dieną ne varžybų metu Trakuose.
  • 2020 m. rugsėjo 15 dieną irkluotoja gavo laišką, kad ištyrus šlapimo mėginį Lenkijos laboratorijose jos organizme aptikta higenamino.
  • Sportininkės organizme higenamino koncentracija 23,03 ng/ml nėra aukšta, bet dusyk viršija leistiną normą (10 ng/ml).
  • I.Adomavičiūtė portalui 15min teigė, nežinanti, kaip ši medžiaga galėjo atsidurti jos organizme. Anot sportininkės, į laboratorijas Lenkijoje ir Vokietijoje buvo siunčiami jos vartoti maisto papildai ir net žalioji arbata, bet higenamino nerasta.
  • 2021 m. vasarį Lietuvos antidopingo taisyklių pažeidimo bylų nagrinėjimo komisija paskelbė, kad irkluotoja diskvalifikuojama dvejiems metams.

15min pirmadienį rašė, kaip 26 metų irkluotoja teigė patyrusi šoką, bet taip ir neradusi tikslaus atsakymo, kaip sportininkams draudžiama medžiaga atsidūrė jos organizme.

Aiškindamasi Antidopingo taisyklių pažeidimo bylų nagrinėjimo komisijai I.Adomavičiūtė pažymėjo, kad pastarąjį kartą dietologo pagalbos jai prireikė 2019 metais.

Rugpjūtį, kai buvo atliktas lemtingas testas per rytinį patikrinimą, ypač svarbių varžybų nenusimatė. Kai nugaros skausmai surakino ir iki operacijos privedė Mildą Valčiukaitę, be olimpinės partnerės likusi I.Adomavičiūtė planavo dalyvauti atrankoje į Europos čempionatą vienvietėje valtyje, kurioje pastarąjį kartą varžėsi prieš kelerius metus.

„Draudžiamosios medžiagos nebūtinai turi duoti tiesioginį pranašumą sportininkui tik varžybų metu. Higenaminas yra draudžiamas tiek varžybų, tiek ne varžybų metu, taigi nėra vertinama, ar draudžiamoji medžiaga turėjo įtakos kažkokiam sportininko pasirodymui. Buvo varžybos, kuriose sportininkė dalyvavo, tai buvo Atviras Baltijos šalių čempionatas. Po testavimo atvirame Lietuvos irklavimo čempionate sportininkė jau nestartavo, – pažymėjo R.Banytė. – Kaip ir nurodėme, higenaminas dažnai būna prieštreniruotiniuose ir svorio metimui skirtuose papilduose.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rūta Banytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rūta Banytė

Lietuvos irklavimo rinktinės gydytojas Mantvydas Šilkūnas pirmadienį išplatintame irklavimo federacijos pranešime teigė, kad pakelti širdies ritmui ir taip stimuliuoti kraujotaką skirtas higenaminas organizme gali išbūti labai trumpai, jo skilimo pusperiodis yra kelios valandos. M.Šilkūno teigimu, higenamino poveikis irklavimo sporte yra labai ribotas, nes jis tik papildo kitas medžiagas ir vienas kaip stimuliantas nevartotinas.

„Irklavimo sporte reikalingas tiek aerobinis, tiek anaerobinis krūviai, todėl trumpalaikis higenamino poveikis irkluotojams nesuteikia jokio pranašumo, – komentavo M.Šilkūnas. – Higenamino patekimo į organizmą kelias galimas per maistą, nes yra tyrimų su kava, vaisiumi, kuriame higenamino dozė nėra didelė, kaip ir sportininkės organizme, kuri yra minimali.“

Tačiau Lietuvos antidopingo agentūros vadovė R.Banytė atkreipė dėmesį, kad higenaminas yra plačiai vartojamas tarp prasižengusių sportininkų.

„Higenaminas kaip atskira medžiaga nėra naudojama, o dažniausiai yra sudėtinė prieštreniruotinių arba svorio metimui skirtų papildų dalis, – sakė Lietuvos antidopingo agentūros atstovė. – Higenaminas, kaip ir kai kurios kitos draudžiamosios medžiagos, gali pasitaikyti ir maisto papilduose, kuriuose jis nėra nurodytas, kaip sudedamoji dalis. Todėl sportininkai turi papildus rinktis atsakingai ir tik iš patikrintų ir patikimų gamintojų bei tiekėjų.

Higenaminas taip pat aptinkamas ir rytų šalyse naudojamose žolelėse, žolelių arbatose ar papilduose. Todėl sportininkams per mokymus akcentuojame, kad atsakingai ir atsargiai rinktųsi įvairius žolelių preparatus.

Be to, WADA (Tarptautinė antidopingo agentūra) dėl galimybės sportininkams per neatsargumą panaudojus įvairius žolelių kremus, balzamus ar pan. gauti teigiamą dopingo kontrolės rezultatą su higenamu, pakėlė higenamino ribą iki 10 ng/ml, taip padėdama sportininkams išvengti rizikos, naudojant kai kuriuos produktus, gauti teigiamo dopingo kontrolės testo rezultatą.

Taigi laboratorija net nepraneša apie rastą higenaminą. Tai nėra teigiamas dopingo kontrolės rezultatas, jeigu jo koncentracija yra mažesnė nei 10ng/mL, taip apsaugant sportininkus nuo atsitiktinio higenamino vartojimo.

Pagal WADA ataskaitas tarp 2019 m. nustatytų teigiamų testų, draudžiamųjų medžiagų, priskiriamų beta-2 agonistų klasei, buvo 4 procentai nuo visų nustatytų teigiamų testų. O higenaminas šioje klasėje nustatytas 30 procentų atvejų.“

Futbolininkas išsiteisino dėl vaisiaus sulčių

I.Adomavičiūtė nėra viena, patyrusi problemų dėl higenamino.

Ši medžiaga įtraukta į WADA draudžiamųjų sąrašą nuo 2017 metų pradžios ir jau pateko į kelių neįprastų dopingo bylų aprašus.

Didžiąją karjeros dalį garsiam „Brazilijos“ futbolo klubui „Santos“ atstovavęs Danielis Guedesas dėl higenamino įkliuvo pernai.

„Scanpix“ nuotr./Danielis Guedesas (kairėje) teigė, kad higenaminas į jo organizmą pateko išgėrus anono sulčių.
„Scanpix“ nuotr./Danielis Guedesas (kairėje) teigė, kad higenaminas į jo organizmą pateko išgėrus anono sulčių.

Tuo metu „Cruzero“ komandoje žaidęs 25 metų brazilas samdė biochemiką, 11 savanorių, kurie buvo tokio pat ūgio ir amžiaus kaip jis, kol galiausiai įrodė, kad higenamino buvo saldžiojo obuolio – anono – sultyse.

D.Guedeasas buvo diskvalifikuotas aštuoniems mėnesiams, bet paskui išteisintas.

„Futbolininkas išleido 300 tūkst., kad įrodytų, jog higenaminas pateko iš anono vaisiaus sulčių. Futbolininko kontraktas milijoninis. O aš negaliu leisti tiek pinigų, kad atlikčiau visus tyrimus“, – 15min sakė I.Adomavičiūtė.

Sportininkė taip pat nurodė, kad draudžiama medžiaga į jos organizmą pateko naudojant masažinį balzamą, kurio sudėtyje yra įvairios Tailande augančios žolės, ir kad rytų medicinoje masažo balzamams ar aliejams yra naudojami augalai turintys higenamino.

Taip pat kelta ir azijietiškos virtuvės versija.

Irkluotoja savo gynyboje minėjo, kad yra buvusi Tailande, mėgsta šios šalies virtuvę, o per tris dienas iki testo valgė tailandietišką sriubą ir pastą.

Tiesa, įrodyti, kad tuose patiekaluose būta anono, lotoso šaknies ar laukinio imbiero – nepavyko.

Gynyba buvo grindžiama argumentu, kad valgant azijietišką maistą iš esmės įmanoma be jokios reikšmingos tyčios ar aplaidumo suvartoti ir higenamino.

„Egzistuoja trys scenarijai, pagal kuriuos galima vertinti I.Adomavičiūtės elgesį: 1) preziumuojama, kad I.Adomavičiūtės elgesyje būta reikšmingos kaltės dėl antidopingo taisyklių pažeidimo; 2) draudžiama medžiaga galėjo atsirasti jos organizme dėl tam tikro maisto; 3) draudžiama medžiaga galėjo atsirasti jos organizme dėl užterštų maisto papildų. Tikimybių pusiausvyros įrodinėjimo standartas implikuoja, kad atletas pateikęs realistiškų paaiškinimų eliminuoja pirmąjį scenarijų, ir tuomet nėra taip svarbu, ar realiai įvyko antrasis, ar trečiasis scenarijai. Reikšmingas pats faktas, kad dopingas sportininko organizme atsirado atsitiktinai“, – argumentavo sportininkės advokatė Salomėja Zaksaitė.

WADA atsiprašė Prancūzijos futbolo žvaigždės

Pirmasis dėl higenamino bėdų patyrė Prancūzijos rinktinės futbolininkas Mamadou Sakho.

Dabar Anglijos „Crystal Palace“ klubui atstovaujantis gynėjas 2016 metais dar žaidė „Liverpool“ gretose, kai jo šlapimo mėginyje buvo rasta higenamino, kuris buvo draudžiamas nuo 2004 metų, bet nebuvo įtrauktas į WADA „juodąjį sąrašą“ kaip konkreti medžiaga.

M.Sakho buvo suspenduotas 30 dienų UEFA, bet paskui diskvalifikacija panaikinta, nes higenaminas tarp draudžiamų preparatų oficialiai įtrauktas nuo 2017 metų.

M.Sakho dėl šio įvykio 2016 metais praleido Europos lygos finalą ir Europos futbolo čempionatą. Jis pateikė 13 mln. ieškinį į teismą ir prieš porą mėnesių sulaukė WADA oficialaus atsiprašymo.

„Scanpix“ nuotr./Mamadou Sakho buvo diskvalifikuotas, o paskui išteisintas.
„Scanpix“ nuotr./Mamadou Sakho buvo diskvalifikuotas, o paskui išteisintas.

Priešingai baigėsi Rusijos imtynininkui Anzorui Boltukajevui. Čečėnijos kovotojo organizme per 2017 metų Europos čempionatą Serbijoje rasta didelė higenamino koncentracija organizme.

Iš jo buvo atimtas tose pirmenybėse gautas sidabro medalis. Be to, A.Boltukajevas buvo nubaustas 10 mėnesių Tarptautinės imtynių federacijos, bet paskui WADA bausmę prailgino iki 2 metų.

2013 metų pasaulio čempionate bronzą, o 2016 m. Europos pirmenybėse auksą laimėjęs imtynininkas bandė kaltę suversti maisto papildams, bet ištyrus juos higenamino neaptikta. A.Boltukajevas tvirtino, kad medžiaga galėjo atsirasti ir dėl užterštų produktų arba stiprios kavos, kurios jis išgerdavo po 4–5 puodelius.

„Scanpix“ nuotr./Anzoras Boltukajevas (viršuje).
„Scanpix“ nuotr./Anzoras Boltukajevas (viršuje).

Tačiau WADA atstovai pabrėžė, kad A.Boltukajevo organizme higenamino koncentracija buvo labai aukšta – 250 ng/ml.

I.Adomavičiūtės organizme higenamino koncentracija buvo 23,03 ng.ml.

Tai beveik 11 kartų mažiau nei A.Boltokajevo, bet dukart daugiau nei leistina sportininkams norma – 10 ng/ml.

„Draudžiamos medžiagos 23,03 ng/ml koncentracija liudija, kad tai ir buvo atsitiktinis pavartojimas, galintis atsirasti iš įvairių šaltinių, nes jeigu būtų norėta sportinio rezultato pagerinimo, koncentracija turėjo būti žymiai didesnė“, – tvirtino Lietuvos irkluotojos advokatė S.Zaksaitė.

Minėto Brazilijos futbolininko D.Guedeso organizme higenamino koncentracija nežymiai viršijo leistiną normą – buvo 11 ng/ml.

Manoma, kad higenaminas iš organizmo pasišalina po 7–10 dienų, po kurių liekamojo efekto nebelieka, skirtingai nei vartojus anabolinius steroidus, ilgai veikiančius organizmą, net iš jo ir pasišalinus.

Higenaminas yra pakankamai paplitusi tarp sportininkų medžiaga.

2018 metais WADA atliko 263,519 dopingo testų, iš kurių 2,774 buvo teigiami, o iš šių teigiamų 42 atvejai buvo dėl higenamino vartojimo, kas sudaro apie 1,5 proc.

2019 m. buvo atlikta 278,047 testų, iš kurių 2,702 buvo teigiami ir nustatytas panašus teigiamų rezultatų dėl higenamino skaičius – 46 arba 1,7 proc.

Tarp pastarųjų atvejų buvo ir krepšininkas Satnamas Singhas – NBA naujokų biržoje prieš penkerius metus pašauktas, bet elitinėje lygoje dar nežaidęs 25 metų 218 cm ūgio indas.

„Scanpix“ nuotr./Dėl higenamino problemų patyrė daug sportininkų, tarp jų ir Indijos krepšininkas Satnamas Singhas.
„Scanpix“ nuotr./Dėl higenamino problemų patyrė daug sportininkų, tarp jų ir Indijos krepšininkas Satnamas Singhas.

Nors daugumai atletų dėl higenamino skirta dvejų metų diskvalifikacija, yra ir išimčių. Sunkiatlečiui Mandy Mosley buvo paskirta 16 mėn. diskvalifikacija už 3 rastas draudžiamas medžiagas, iš kurių viena buvo higenaminas. Taekvondo sportininkei Talina Le buvo paskirta 18 mėn. diskvalifikacija dėl higenamino. Triatlonininkei Mallory Schafer buvo paskirta 10 mėn sankcija už rastą higenaminą.

Lietuvos antidopingo agentūra pernai pusantrų metų diskvalifikaciją skyrė jėgos trikovės atstovui Tadui Gečui. Trikovės veteranų pasaulio čempionate užpernai auksą laimėjusio stipruolio organizme taip pat aptikta higenamino.

I.Adomavičiūtės byla tęsėsi penkis mėnesius, per kuriuos jai teko gintis prieš Lietuvos antidopingo agentūros numatytą dvejų metų diskvalifikaciją.

„Tai yra aukščiausio lygio sportininkė, kuri dėjo visas pastangas, kad diskvalifikacija būtų kuo švelnesnė, – sakė R.Banytė. – Buvo pateikta daug, įvairių ir skirtingų sportininkės versijų, taip pat sportininkės iniciatyva buvo tirti jos vartoti papildai ir kiti produktai. Tačiau sportininkė taip ir neatskleidė, kaip ir iš kur draudžiamoji medžiaga pateko į jos organizmą, sakydama, kad nežino, kaip tai nutiko, tačiau kaip žinoma, didesnė dalis sportininkų, kurių organizme rasta draudžiamųjų medžiagų „nežino“, kaip jos ten atsidūrė.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs