Irklavimo paslaptys ir stribų padaryti nusikaltimai susipynė 400 puslapių knygoje, kurios autorė – Lietuvos irkluotojų dinastijos atstovė R.Karalienė.
Pirmąją savo knygą ji skyrė savo tėvui Povilui Liutkaičiui – 1964 metų Tokijo olimpinių žaidynių dalyviui, kuriam teko iškęsti okupantų padarytas žmogžudystes ir trėmimus.
„Ši knyga apie irkluotojus, pažymėtus priešo ženklų, bet nepalaužtus, – knygos pristatyme Vilniaus universitete sakė R.Karalienė. – Kai prieš ketverius metus iš šio pasaulio išėjo tėvelis, kaltinau save, kad neišklausinėjau jo, bijodama atverti senas žaizdas.
Tačiau viena dieną atsiverčiau jo sąsiuvinį ir taip atsidūriau savo tėvo istorijoje“.
Tremtyje nuo bado mirė P.Liutkaičio tėvas, pačio irkluotojo akyse stribai nužudė jo mamą ir sudegino namus. Tačiau okupantų nusikaltimai nepalaužė sportininko ir plačios jo šeimos narių.
P.Liutkaičio dukra R.Karalienė – pati buvusi irkluotoja ir irklavimo muziejaus Trakuose įkūrėja – prieš porą metų niekam nesakiusi ėmė rinkti medžiagą knygai ir rašyti.
Tik parašiusi pirmąjį šimtą puslapių, ji apie knygą papasakojo savo vyrui, irgi irkluotojui Aivariui Karaliui, o vėliau – ir vaikams.
R.Karalienė sklaidė tardymų bylas ir daug keliavo, kad prakalbintų kitus irklo meistrus, išgyvenusius skausmingas pokario dramas.
„Galvojau, kad ši knyga bus dokumentinė, bet greitai supratau, kad tai romanas, – sakė genocido ir slaptų tarnybų tyrinėtojas Seimo narys Arvydas Anušauskas. – Dienoraščiu net nekvepia, o dialogų yra labai daug.“
Leidyklos „Versus Aureus“ išleistoje knygoje daug minčių skirta irklavimui. Kitaip ir būti negalėtų, žinant, kad R.Karalienės giminėje valtimis plaukia trijų kartų atstovai.
R.Karalienės sūnus Jonas Karalius yra vedęs Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių prizininkę Donatą Vištartaitę-Karalienę, kuri irgi sveikino knygos autorę. „Įdomiausia tai, kas vyksta už kadro – santykiai komandoje, vidiniai išgyvenimai – tai kartais svarbiau už sportines pergales“, – pabrėžė Donata.