2012 06 23 /2012 06 24

Tomo Delininkaičio reidas išplėšė pirmąją pergalę prieš Didžiąją Britaniją – 63:61

Paskutinėje atakoje Lino Kleizos tritaškis skriejo pro šalį, tačiau lietuviai atkovojo kamuolį. Netrukus po krepšiu nėręs Tomas Delininkaitis įveikė varžovų gynybą ir Didžiosios Britanijos krepšininkams paliko tik 2,6 sekundės. Lemiamomis akimirkomis šaltakraujiškai sužaidęs gynėjas pelnė pirmuosius savo ir paskutinius komandos taškus.
Rungtynių akimirka / T.Tumalovičiaus/Krepšinio širdis nuotr.

Hjustone vykusiose nervingose ir klampiose kontrolinėse rungtynėse Lietuvos rinktinė 63:61 (12:17, 25:20, 16:17, 10:7) parklupdė didžiąją susitikimo dalį iniciatyvą laikiusią Londono olimpiados šeimininkę – Didžiosios Britanijos ekipą.

Po minutės pertraukėlės britai neįgyvendino vyriausiojo trenerio Chriso Fincho sumanymo – paskutinę progą turėjęs puolėjas Danas Clarkas viena ranka metė iš toli, tačiau kamuolys atsimušė į lentą ir, pašokinėjęs ant lanko, į krepšį neįkrito.

„Jeigu tai ne regbis, tuomet bent jau rankinis“, – paskutiniame ketvirtyje mačo arbitrais stebėjosi komentatorius Linas Kunigėlis. Pastarieji nekontroliavo rungtynių, todėl krepšininkai įsivėlė į grubų žaidimą ir neišvengė kietų susidūrimų.

„Tas teisėjas yra anglas“, – po dar vieno abejotino švilpuko sušuko Lietuvos ekipos vairininkas Kęstutis Kemzūra. Tuo tarpu Šarūnas Jasikevičius netrukus buvo nubaustas technine pražanga.

Už Atlanto persikėlusi Lietuvos rinktinė šią vasarą sužaidė trečią kontrolinį susitikimą. Jame nerungtyniavo vos prieš kelias dienas prie komandos prisijungęs Rimantas Kaukėnas ir nesudėtingas traumas besigydantys Mantas Kalnietis su Simu Jasaičiu.

„Smagu, kad pavyko pasiekti pirmąją pergalę pasiruošimo cikle, nors ji ir nebuvo lengva. Laimėjome tik paskutinėmis sekundėmis, bet pergalė yra pergalė. Dabar turime analizuoti klaidas ir judėti į priekį.

Metimai vieną dieną krenta, kitą ne, o gynyba dar nėra gera. Žaidimas neramina, bet turime dar savaitę. Treneriai komandą paruoš geriau, o ir patys geriau žaisime“, – sakė be klaidų atakavęs Paulius Jankūnas.

Lietuvos rinktinė: Paulius Jankūnas 13 (4/4 dvitaškių, 1/1 tritaškio), Šarūnas Jasikevičius (4 rez. perd.) ir Jonas Valančiūnas (8 atk. kam.) po 12, Martynas Pocius 10, Linas Kleiza 9 (7 atk. kam.), Jonas Mačiulis, Adas Juškevičius ir Tomas Delininkaitis po 2, Darius Songaila 1.

Didžiosios Britanijos rinktinė: Kyle''as Johnsonas 12, Danas Clarkas 11, Joelis Freelandas 10, Robertas Archibaldas ir Ogo Adegboye po 8.

T.Tumalovičiaus/Krepainio airdis nuotr./Rungtynių akimirka
T.Tumalovičiaus/Krepšinio širdis nuotr./Rungtynių akimirka

Pauliaus Jankūno komentaras:
Video autorius rinktinės fotografas Tomas Tumalovičius.

RUNGTYNIŲ EIGA:

Lietuvos rinktinės startinis penketas: Šarūnas Jasikevičius, Martynas Pocius, Linas Kleiza, Jonas Mačiulis, Robertas Javtokas.

• I kėlinys: Lietuviai spurtavo 6:0, tačiau netrukus Didžiosios Britanijos krepšininkai išsiveržė į priekį 8:7. 8-ąją minutę rezultatas išsilygino 12:12. Tuo tarpu 10-ąją varžovai pelnė penkis taškus be atsako, o paskutinėje atakoje puldamas prasižengė Jonas Valančiūnas (3 praž.).
  • II kėlinys: Mūsiškiai pagerino kovą dėl kamuolių ir perėmė mačo kontrolę į savo rankas. 14-ąją minutę K.Kemzūros auklėtiniai priešininkus prisivijo 20:21. Po kelių minučių rezultatas tapo lygus 27:27, o priešpaskutinę minutę lietuviai pradėjo diktuoti savo sąlygas 35:31.
  • III kėlinys: Per pirmąsias tris minutes Lietuvos rinktinė nepelnė nė taško, tuo pasinaudoję britai nutolo 43:37. 24-ąją minutę taškų badą nutraukė dvi baudas realizavęs J.Valančiūnas 39:43. Ketvirčio pabaigoje Lietuvos komanda po ilgos pertraukos dar kartą išsiveržė į priekį 53:51, tačiau netrukus ir vėl vijosi varžovus 53:54.
  • IV kėlinys: Svarbiomis akimirkomis lietuvius į priekį lietuvius išvedė Martyno Pociaus reidas 55:54. Pirmą tašką britai pelnė tik 36-ąją minutę, kai išlygino rezultatą 55:55. 39-ąją minutę rezultatas buvo lygus 61:61. Likus žaisti 2,6 sek. Tomas Delininkaitis prasivežė po krepšiu ir pelnė lemiamus taškus (63:61).

Arenos tyla leido girdėti visus K.Kemzūros nurodymus: „Užtvara“, „Imk kamuolį“, „Užbaik, užbaik“, „Pociau, kalbėk su Jonu“ ir pan.

Atnaujinta 04.00 val. Iki susitikimo liko pusvalandis – britus aikštėje pakeitė lietuviai, kurie vadovaujami fizinio parengimo trenerio Evaldo Kandratavičiaus atliko apšilimą. 8 tūkst. žiūrovų talpinančioje arenoje buvo keliasdešimt sirgalių. Didžioji dalis jų palaikė Lietuvos krepšininkus.

Rungtynėms neregistruotas R.Kaukėnas prieš pat susitikimą liejo prakaitą už keliolikos metrų nuo pagrindinės arenos įsikūrusioje treniruoklių salėje.

Prieš išvyką į JAV Lietuvos rinktinė pasitikrino jėgas dvejuose kontroliniuose susitikimuose. Klaipėdoje mūsiškiai 74:78 nusileido Makedonijos ekipai, Kaune – 70:82 pripažino Graikijos komandos pranašumą.

Didžiosios Britanijos rinktinės kandidatų sąrašas: Ogo Adegboye'as, Robertas Archibaldas, Ericas Boatengas, Mattas Bryanas-Amaningas, Danielis Clarkas, Luolas Dengas, Laurence'as Eksperiginas, Joelas Freelandas, Benas Gordonas, Kyle'as Johnsonas, Andrew Lawrence'as, Mike'as Lenzly, Popsas Mensah-Bonsu, Nate'as Reinkingas, Ryanas Richardsas, Andrew Sullivanas, Devonas Van Oostumas.

Reitingas: Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) sudaromame pasaulio vyrų rinktinių reitinge Lietuva su 426 taškais užima penktąją vietą. Dvylika taškų turinti Didžioji Britanija žengia 43 pozicijoje.

Istorija: Oficialiose rungtynėse Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinktinės susitiko vieną kartą. Praėjusių metų Europos čempionate lietuviai laimėjo 80:69.

Olimpinis atrankos turnyras: Liepos 2-8 dienomis Lietuvos rinktinė žais B grupėje su Venesuelos ir Nigerijos ekipomis.

Londono olimpiada: Didžiosios Britanijos rinktinė rungtyniaus B grupėje su Australijos, Brazilijos, Kinijos ir Ispanijos komandomis. Prie jų prisijungs ir viena atrankos turnyre sėkmingai pasirodžiusi rinktinė.