Lietuviai žiemos paralimpinėse žaidynėse dalyvavo tik kartą. Tai įvyko prieš beveik tris dešimtmečius, kai 1994 m. Trispalvės garbę Lilehameryje gynė slidininkai Sigita Markevičienė ir Saulius Leonavičius.
Simboliška, kad K.Verbliugevičius ir V.Makauskas irgi startuos Lilehameryje ir būtent iš šio Norvegijos miesto sieks atsispirti skrydžiui į 2022 m. Pekino žiemos paralimpines žaidynes.
Į debiutinį pasaulio čempionatą Lietuvos tandemas pateko iškart po Naujųjų sulaukęs vardinio kvietimo.
„Jau viltis buvome beveik praradę, bet vis tiek kažkur ugnelė ruseno… Lietuvos paralimpinis komitetas pranešė gerą naujieną, tai mūsų reakcija buvo tiesiog vau“, – emocijų neslėpė K.Verbliugevičius.
Slidininką ir jo trenerį bei gidą žinia apie vardinį kvietimą nudžiugino dvigubai. Tai reiškia ne tik galimybę varžytis elitiniame lygyje, bet ir kabintis į svarbiausią tikslą – bilietą į paralimpines žaidynes.
Lietuvos paralimpinis komitetas yra pateikęs prašymą skirti vietą žaidynėse Lietuvos duetui, o atsakymas turėtų atskrieti vasario viduryje. Tuo metu K.Verbliugevičius ir V.Makauskas savo pasirodymu pasaulio čempionate turės galimybę įtikinti, kad jie yra verti kvietimo dalyvauti Pekino žaidynėse.
„Man paralimpinės žaidynės turi tris motyvacinius elementus. Pirma – mes su Vyteniu išsikėlėme tikslą nuvežti Lietuvos Trispalvę į žiemos žaidynes, nes jau 28 metus neturime ten nė vieno paralimpiečio.
Antras dalykas – asmeninės ambicijos, noras siekti tikslo, sportuoti ir rodyti gerą pavyzdį. Trečia – įkvėpti kitus žmones su negalia, kurie galbūt dvejoja ar galvoja, jog tai neįmanoma. Tiesiog parodyti, kad jeigu tu turi noro ir ryžto, tai reikia tiesiog daryti ir po truputį viskas gaunasi“, – pasakojo K.Verbliugevičius.
K.Verbliugevičius, regėjimą praradęs prieš 25 metus įvykusioje autoavarijoje, trasoje orientuojasi padedamas gido V. Makausko, kuris per garsiakalbį praneša sportininkui apie šluožimo trajektoriją.
Lietuvos duetas, kartu dirbantis trečią sezoną, varžybose dalyvauja slalomo ir slalomo milžino rungtyse.
„Taip, mes kalbame apie paralimpines žaidynes, tačiau turime nepamiršti, kad pasaulio čempionatas jau yra pačio aukščiausio rango varžybos, savo lygiu prilygstančios paralimpinėms žaidynėms.
Mes jau jaučiamės kaip su sparnais, kaip pasiekę labai didelį tikslą. Karolis jau sakė, kad jaučiame didelę motyvaciją – tiek vidinę, tiek išorinę. Labai tikimės, kad nenuvilsime nei savęs, nei visų aplinkinių.
Galų gale, Pekinas nėra paskutinis mūsų šansas. Po ketverių metų žaidynės vyks gerokai arčiau – Milane. Kol kas mes didžiajame sporte žengiame pirmuosius žingsnius“, – šypsojosi V.Makauskas.
Lietuviai į Norvegiją keliauja dviese, be asistento. Pasak Lietuvos paralimpinio komiteto prezidento Mindaugo Biliaus, taip yra siekiant taupyti lėšas, nes valstybės paramos negaunama.
„Labai džiaugiamės, kad Karolis ir Vytenis gavo kvietimą į pasaulio čempionatą. Nuo jų pasirodymo labai stipriai priklausys patekimas į Pekino žiemos paralimpines žaidynes.
Kol kas Karolis ir Vytenis į varžybas keliauja tik iš mūsų rėmėjų lėšų, nes valstybė jiems pinigų neskiria. Šiuo aspektu situacija yra labai prasta. Pasaulio čempionatas mums kainuos apie penkis tūkstančius eurų, o paralimpinės žaidynės, jeigu sportininkai ten pateks, maždaug dvigubai daugiau.
Jeigu šios varžybos vyktų kitais ar dar kitais metais, tai mes greičiausiai neturėtume už ką išsiųsti sportininkų. Neseniai priimtos įstatymų pataisos paliks komitetą be pagrindinių rėmėjų. Situacija nenormali“, – situaciją komentavo paralimpinis čempionas M.Bilius.
K.Verbliugevičius ir V.Makauskas į Lilehamerį iškeliaus šeštadienį, o startai Lietuvos atstovų laukia kitą savaitę – sausio 19 ir 21 d.