Tarptautinės biatlono federacijos (IBU) komisijos ketvirtadienį paviešintas dviejų šimtų lapų tyrimo raportas atskleidžia, kad Rusijos atletai turėjo įtakingų užtarėjų.
Anot nepriklausomos komisijos išvadų, ilgametis IBU prezidentas Andersas Bessebergas ir generalinė sekretorė Nicole Resch ėmė kyšius iš Rusijos.
Norvegas A.Bessebergas vadovavo IBU nuo 1992 iki 2018 metų balandžio, kai buvo priverstas pasitraukti kilus skandalui ir jo veiklą pradėjus tirti Norvegijos bei Austrijos pareigūnams.
Vokietė N.Resch generalinės sekretorės pareigas ėjo nuo 2008 iki 2018 metų.
Kriminaliniai tyrimai judviejų atžvilgiu dar tęsiasi, nė vienas jų nėra pripažintas kaltu.
Nepriklausoma komisija savo išvadas grindžia, surinkusi 70 tūkst. dokumentų ir atlikusi 60 interviu.
Pats A.Bessebergas neatsakė į tyrėjų klausimus. N.Resch irgi nebuvo išklausyta, pasiteisinusi sveikatos priežastimis.
Tačiau nepriklausomi tyrėjai turėjo prieigą prie policijos atliktų apklausų.
Raporto detalės atskleidžia kelius, kaip A.Bessebergas gynė Rusijos sportininkų interesus, gaudamas kyšius.
A.Bessebergas gynė ir užtarė Rusijos biatlonui vadovavusį Aleksandrą Tichonovą, kuris buvo IBU valdyboje, nepaisant kaltinimų dėl rimtų nusikaltimų.
Raporte teigiama, kad A.Bessebergas reguliariai nuslėpdavo dopingo pažeidimus, kaip buvo 2015 metais pasaulio taurės varžybose, taip pat leido Jevgenijui Ustiugovui varžytis ir laimėti auksą Sočio olimpinėse žaidynėse 2014 metais, nepaisant nenormalių kraujo tyrimo rodiklių. Norvegas įtariamas neleidęs IBU medicinos komitetui atskleisti Rusijos sportininkų dopingo vartojimą.
A.Bessebergas aktyviai ragino surengti pasaulio čempionatą 2021 metais Rusijoje, nepaisant šios šalies atletų dopingo pažeidimų.
Raporto duomenimis, A.Bessebergas įtariamas gavęs nuo 200 tūkst. iki 300 tūkst. dolerių už savo paslaugas (nuo 165 tūkst. iki 247 tūkst. eurų).
Nors konkrečių įrodymų apie pinigines operacijas nėra, nustatyta, kad IBU bosui buvo atlyginama grynais pinigais, laikrodžiais bei pramogomis.
Rusijoje A.Bessebergui buvo organizuojamomis medžioklės, taip pat jam buvo siūlomos jaunų prostitučių paslaugos.
A.Bessebergas yra pripažinęs per oficialias apklausas, kad tarp 2010 ir 2014 metų buvo vieną kartą lydimas moters, kuriai už tai buvo mokama. Tačiau jis teigė neatsiminęs moters paslaugas suorganizavusio asmens vardo.
A.Bessebergo advokatas Norbertas Wessas trumpai komentavo nepriklausomų tyrėjų paskelbtas išvadas.
„Norime pabrėžti, kad policijos tyrimas dar tęsiasi, kaltinimai nėra įrodyti, o jis neigia visus IBU kaltinimus“, – sakė advokatas.
Sportininkų užuojautos A.Bessebergui nesigirdėjo.
Čekijos biatlono žvaigždė Gabriela Koukalova dar 2017 metais nuskambėjo, kai atsisakė paduoti ranką savo sporto vadovui.
Norvegijos biatlonininkas Vetle Sjastadas Christiansenas teigė, kad A.Bessebergo medžioklės buvo vieša paslaptis. „Jau seniai apie tai girdėjome, kad jam patinka medžioti, nesu nustebęs. Šitie dalykai buvo naudojami jį užtildyti“, – apie tautietį NRK komentavo V.S.Christiansenas.
Garsiai apie Rusijos dopingo ydas kalbantis švedas Sebastianas Samuelssonas reagavo dar karščiau.
„Aš tikrai pykstu. Visa tai yra apgailėtina, – „Aftonbladet“ sakė S.Samuelssonas. – Džiaugiuosi, kad viskas paaiškėjo. Aš ir dauguma kitų jautėme, kad tai vyksta, o dabar 200 lapų raporte pateikiamos tokios pačios išvados.
Tie gandai buvo girdimi ir anksčiau, ypač apie prostituciją, tad manęs tai nestebina. Raportas nėra teisinis nuosprendis, bet tikiuosi, kad ir kriminalinis tyrimas prieis prie tokios pat išvados ir jis bus kalėjime labai ilgai.“