7 ženklai, kad geriate pernelyg daug kavos

Kava daugeliui nepakartojama ryto ceremonijos dalis, ar ne? O ar skaičiavote, kiek puodelių per dieną išgeriate?
Kavos puodelis
Kavos puodelis / Shutterstock nuotr.

Remiantis „Statista“ apklausa, kurioje dalyvavo daugiau nei 800 Amerikos kavos mėgėjų, 29 proc. respondentų namuose per dieną vidutiniškai išgeria po du puodelius kavos. Nors tai atrodo protingas kiekis, ne visi apsiriboja tik dviem puodeliais. Iš tiesų, daugiau nei 36 proc. respondentų per dieną suvartoja daugiau nei 3 puodelius, o 9 proc. kavos mėgėjų išgeria 6 ir daugiau puodelių, rašoma eatthis.com. Taigi, kiek kofeino yra tokioje kavoje?

Viename 220 ml puodelyje yra maždaug 95 miligramai kofeino, todėl per dieną išgerdami 6 puodelius kavos suvartotumėte 570 miligramų kofeino. Jei jūsų „puodelis“ kavos yra panašesnis į standartinę 340 ml porciją, kurią gaunate kavinėse, iš tikrųjų per dieną suvartojate daugiau nei 850 miligramų kofeino.

Nors saikingas kavos vartojimas yra naudingas, tyrimai rodo, kad 500-600 miligramų kofeino (4-7 puodeliai kavos) ir daugiau gali kelti pavojų sveikatai ir iš tikrųjų yra laikoma piktnaudžiavimu. Ilgalaikis piktnaudžiavimas gali sukelti neramumą, nerimą, dirglumą, susijaudinimą, raumenų drebėjimą, nemigą, galvos skausmą, širdies ir kraujagyslių sistemos simptomus (pvz., tachikardiją, aritmiją) ir virškinamojo trakto negalavimus (pvz., pykinimą).

„Vidutiniškai 400 miligramų kofeino, arba maždaug tiek, kiek jo yra keturiuose puodeliuose kavos, daugeliui suaugusiųjų yra saugu. Nors saikingas kavos gėrimas per dieną paprastai nekenkia sveikatai, yra keletas aspektų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, jei kavos suvartojate daugiau“, – sako Patricia Bannan, pripažinta mitybos specialistė ir sveikos mitybos ekspertė.

Kas išduoda, kad galbūt gurkšnojate šiek tiek per daug kavos?

Jums pradeda pasireikšti nepageidaujami simptomai

Jei pradedate jaustis prastai, nemanykite, kad staiga susirgote. Didelė tikimybė, kad visa tai dėl kofeino, kurį gaunate iš visos geriamos kavos.

„Didesnis suvartojamo kofeino kiekis gali sukelti tam tikrų nepageidaujamų simptomų, pavyzdžiui, galvos skausmą, greitą širdies plakimą ar dirglumą, – sako P. Bannan. – Jei jaučiate kurį nors iš šių simptomų, galbūt vertėtų sumažinti geriamos kavos kiekį.“

Prastai miegate

Jei staiga pradėjote gurkšnoti kavą vėliau vakare ir negalite ramiai miegoti, turbūt norėtumėte persvarstyti savo kavos vartojimo įpročius.

„Kavos gėrimas artėjant miego laikui arba jos vartojimas siekiant kompensuoti nepakankamą miegą gali turėti įtakos bendram miego režimui, taigi ir sveikatai“, – sako P. Bannan.

Kofeinas jūsų organizme gali išlikti iki trijų-penkių valandų, todėl po pietų išgertas puodelis vis tiek gali turėti įtakos jūsų miegui atėjus miego laikui.

Labai svarbu užtikrinti, kad kiekvieną naktį miegotumėte pakankamai, nes, pasak P. Bannan, „pakankamai kokybiškas miegas kiekvieną naktį gali padėti sumažinti diabeto, nutukimo ir aukšto kraujospūdžio riziką“.

„Jei vėliau dieną vis dar norite išgerti puodelį kavos, gali būti naudinga po pietų pereiti prie kavos be kofeino arba žolelių arbatos. Rinkitės baltąją arba žaliąją arbatą, kuriose kofeino yra mažiau nei kavoje“, – sako ji.

Neturite daug energijos

Galbūt kavą vartojate kaip pagrindinį energijos užtaisą, tačiau iš tikrųjų ji gali atimti iš jūsų energiją. Matote, jei nuolat griebsitės kavos, kad pasikrautumėte energijos (dėl kofeino), ji, kaip jau sužinojote, sutrikdys jūsų miego ciklą, todėl atsibusite labiau pavargę. Taip ciklas tęsiasi toliau, ir galiausiai visą dieną jausitės mažiau energingi.

Ėda rėmuo

Kava yra vienas iš tų gėrimų, kurie yra rūgštūs, todėl gali dirginti žarnyno gleivinę ir sukelti rėmenį. Jei jau susiduriate su rūgšties refliuksu ir per dieną išgeriate daugiau kavos, ji gali būti kaltininkė dėl blogos savijautos.

Skrandžio bėdos

Kartu su rėmeniu jus gali kamuoti ir skrandžio skausmai ar pykinimas, kuriuos jaučiate dėl geriamos kavos, ypač jei ją geriate tuščiu skrandžiu.

Padidėjęs stresas

Dėl per didelio kavos puodelių skaičiaus stresas gali būti dar didesnis, kadangi gali padidėti kortizolio (dar vadinamo pagrindiniu streso hormonu organizme) kiekis.

Dehidratacija

Jei pastebėjote, kad kuo daugiau kavos geriate, tuo labiau jaučiate troškulį, vadinasi, tai susiję! Prancūzijoje atlikto tyrimo duomenimis, kofeinas veikia diuretiškai, o tai gali turėti įtakos skysčių balansui. Tačiau tam, kad taip nutiktų, turėtumėte išgerti didelį kiekį kavos, nes kitas tyrimas rodo, kad saikingas kofeino vartojimas neturi įtakos dehidratacijos rizikai. Tačiau jei geriate daug kavos ir jaučiate dehidrataciją, būtinai iškeiskite dalį kavos puodelių į vandenį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų