Privalumai ir minusai
Miegojimas ant vieno šono turi daug privalumų. Dėl jo kvėpavimo takai lieka atviri, todėl sumažėja knarkimo ir miego apnėjos simptomų. Taip pat stuburas yra neutralioje padėtyje ir gali sumažėti refliuksas.
Miegant ant šono gali skaudėti petį, nes kelias valandas svoris tenka vienam pečiui.
Kaip aiškina Virdžinijos universiteto ortopedas sporto medicinos chirurgas doc. Charlesas A.Su, nors tyrimų apie miegojimo ant šono ir pečių skausmo sąsajas nėra daug, kai kuriuose nedideliuose tyrimuose nustatytas ryšys tarp to.
Viename nedideliame tyrime buvo tiriami 58 suaugusieji, nuolat jaučiantys peties skausmą. Tyrėjai nustatė, kad 52 iš jų nuolat miegojo ant vieno šono, keturi miegojo ant pilvo, vienas ant nugaros ir vienas miegojo visose trijose padėtyse. Tai rodo, kad miegojimas ant vieno peties gali būti susijusi su didesne pečių traumų rizika.
Tai patvirtino ir kiti du nedidelės apimties tyrimai.
Kam labiausiai tikėtinas pečių skausmas dėl miegojimo ant vieno šono?
„Nors daugelis žmonių pečių skausmą ir skausmingumą sieja su miegojimu ant šono, mažai tikėtina, kad pagrindinė skausmo priežastis yra jūsų miego padėtis“, - aiškina Los Andželo klinikos „Cedars-Sinai Orthopaedics“ gydytojas ortopedas Michaelas Stone'as. Pasak jo, miegojimas ant vieno šono pats savaime nesukelia pečių skausmo, tačiau gali sustiprinti simptomus.
Skundžiantis peties skausmu, dažniausiai nustatomos šios būklės.
Peties bursitas
Bursitas yra lėtinis arba ūminis bursos (sąnario tepalinio maišelio) uždegimas. Bursa – tai mažas tepalinis maišelis, esantis sąnaryje. „Pečių bursitas yra gana dažnas ir pasireiškia, kai peties bursa sudirginama, todėl patinsta ir sukelia skausmą“, - sako gydytojas Ch.A.Su ir priduria: „Miegant ant šono petys patiria didesnį spaudimą ir gali paūmėti bursito simptomai.“
Jei turite bet kurią iš toliau išvardytų jau esamų peties problemų, padidėjęs krūvis peties sąnariui gali pabloginti šias problemas ir sukelti skausmą.
- Peties sąnario rotatoriu mendžetės raumenų pažeidimas
„Sukamojo raumens manžetė - tai keturių raumenų grupė, supanti petį ir leidžianti mums pakelti ir pasukti ranką, - aiškina Ch.A.Su. - Rotatorių manžetės traumos gali atsirasti, kai rotatorių manžetės sausgyslės yra uždegiminės (vadinamasis tendinitas) arba iš dalies ar visiškai plyšusios.“
Miegojimas ant pažeisto peties šono gali sustiprinti rotatorių manžetės traumos simptomus, įskaitant buką skausmą ar skausmą ir sumažėjusį peties judrumą.
- Sustingusių pečių sindromas (Lipnusis kapsulitas)
Tai būklė, kuriai būdingas peties uždegimas, nors tikslios jo priežastys nėra aiškios. Dažniausi simptomai - peties sustingimas, skausmas ir sumažėjusi judesių amplitudė.
Taip pat vienas iš simptomų - stiprus peties skausmas gulint ant šono, dėl ko miegas gali būti beveik neįmanomas. „Sustingusio peties“ sindromas vargina nuo 2 iki 5 proc. visos populiacijos.
- Pečių osteoartritas
Sveikų pečių sąnarių kremzlės dengia sąnario rutuliuką ir duobutę, amortizuoja kaulus ir leidžia peties sąnariui sklandžiai slysti. Sergant osteoartritu dėl šios kremzlės nykimo sumažėja judesių amplitudė, sąnarys šlifuojasi arba spragsi, atsiranda sustingimas ir skausmas.
„Kadangi kremzlė taip pat amortizuoja kaulus, osteoartritu sergantiems pacientams dėl padidėjusio peties sąnario spaudimo dažnai padidėja peties skausmas miegant ant šono“, - sako gydytoja Ch.A.Su.
Kaip sumažinti pečių skausmą miegant ant šono?
Gydytojai pataria nekentėti ilgai skausmo: kreipkitės į gydytoją, jei nuolat jaučiate pečių skausmą miegodami ant šono arba atsikėlę. Šeimos gydytojas gali nukreipti jus pas specialistą, pavyzdžiui, ortopedą, kad šis patikrintų, ar nesergate bet kuria iš paminėtų būklių.
Ypač svarbu pasitikrinti, jei jaučiate tirpimą, sklindantį žemyn ranka, nes tai gali būti net ne peties simptomas, o, pavyzdžiui, gimdos kaklelio būklės pakitimų.
Jei miegojimas ant šono sukelia nedidelį pečių skausmą, kuris dažnai praeina savaime, galite patys išbandyti keletą dalykų, kad išvengtumėte skausmo arba jį sumažintumėte.
- Pakeiskite miego padėtį
Pabandykite pakeisti miego padėtį ir miegokite ant nugaros, pilvo ar neskausmingo peties. Miegojimas ant nugaros yra optimaliausia padėtis, leidžianti pailsinti pečius miegant. Galite naudoti pagalves aplink savo kūną, kad būtų patogiau. Be to, jos neleistų jums apsiversti ant šono miegant.
- Mankštinkite pečius
Tempimo pratimai ir mankšta pečiams gali būti labai naudingi. Tokia mankšta ne tik padidina judesių amplitudę ir lankstumą, bet ir gali padėti sumažinti peties uždegimą. Jei nežinote, kokius pratimus rinktis, kreipkitės į specialistą: ortopedas arba kineziterapeutas, atsižvelgdamas į jaučiamo skausmo pobūdį ir galimai patirtą peties traumą, gali pasiūlyti konkrečių ir saugių pratimų.
- Šildykite arba šaldykite
Priklausomai nuo simptomų, skausmą gali palengvinti šiluma arba ledas. „Jei sergate pečių osteoartritu, šiluma gali padėti atpalaiduoti raumenis ir sustingusius sąnarius, - sako Ch.A.Su. - Tuo metu, jei skausmo priežastis peties uždegimas ar tendinitas, ledo paketas ir šaltas kompresas gali padėti sumažinti skausmą ir patinimą.“
- Naudokite specialias pagalves pečiams ir rankoms paremti
Kai miegate ant šono, venkite miegoti pakišę ranką po pagalve arba alkūne virš galvos, nes tokios padėtys gali sukelti papildomą spaudimą pečiui. Vietoj to atsigulkite ant neskausmingo peties, o po skaudančia ranka padėkite pagalvę, kad ši suteiktų papildomą atramą.