Ar sveika kavą gerti kasdien?

Daugeliui mūsų rytinis puodelis kavos yra svarbus ritualas. Nesvarbu, ar geriate juodą, ar mėgstate šaltą, ar gurkšnojate latės kavą – be jos dažnas neįsivaizduoja gyvenimo.
Moteris laiko kavą rankose
Moteris laiko kavą rankose / 123RF.com nuotr.

Galbūt jums įdomu, kiek sveika yra ši jūsų kasdienybės dalis. Lorraine Kearney, dietologė ir „ New York City Nutrition“ generalinė direktorė, pateikė ekspertų įžvalgų apie kasdienį kavos vartojimą ir jos poveikį sveikatai, rašoma womenshealthmag.com.

Kavos nauda sveikatai

Kavoje yra kai kurių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, magnio, taip pat polifenolių ir kofeino.

Daugelį metų kava buvo laikoma galimu kancerogenu. Tačiau dabar daugelis tyrimų ir ekspertų ją sieja su potencialia nauda sveikatai.

„Kavoje gausu antioksidantų, natūralių stimuliatorių, kurie gali pagerinti kognityvines funkcijas, koncentraciją ir budrumą, – sakė L.Kearney. Ji pridūrė, kad kai kurie tyrimai rodo, jog reguliarus kavos vartojimas gali būti susijęs su mažesne tam tikrų vėžio rūšių, Parkinsono ir Alzheimerio ligų rizika.

Kavos pavojus sveikatai

Didžiausią susirūpinimą dėl kavos kelia stimuliatorius kofeinas. „Kofeino kiekis kavoje gali skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių kaip kavos pupelių rūšis, paruošimo būdas ir porcijos dydis“, – sakė L.Kearney. Standartiniame kavos puodelyje gali būti nuo 95 iki 200 mg kofeino.

FDA (Food and Drug Administration) nurodo, kad 400 mg kofeino per dieną yra „kiekis, kuris paprastai nesiejamas su pavojingu, neigiamu poveikiu“. Tačiau jo poveikis skirtingiems žmonėms gali būti skirtingas ir priklauso nuo to, kiek jie jautrūs kofeinui ir kaip greitai gali jį metabolizuoti.

L.Kearney teigė, kad didelis kavos kiekis gali sukelti nerimą, virškinimo problemas, raumenų drebulį, galvos skausmą, priklausomybę nuo kofeino ir kalcio absorbcijos sutrikimus. Per didelis kofeino kiekis gali padidinti širdies ritmą ir kraujospūdį.

Ji rekomenduoja žmonėms, turintiems sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, širdies problemų, refliuksą ar patiriantiems nerimo sutrikimą, riboti arba vengti kavos. Nėščioms moterims patariama riboti kofeino kiekį iki 200 mg per dieną.

Kofeinas taip pat gali turėti rimtų pasekmių. FDA apskaičiavo, kad greitai suvartojant apie 1200 mg kofeino gali pasireikšti toksinis poveikis, pavyzdžiui, traukuliai. Jei vienam puodeliui tenka 200 mg, tai būtų šeši puodeliai stiprios kavos.

Taigi, ar kasdien gerti kavą yra sveika?

Ar kasdien gerti kavą yra sveika, priklauso nuo jūsų sveikatos ir nuo to, kiek jos geriate. „Tai priklauso nuo žmogaus tolerancijos kofeinui, nuo to, kiek jis jautrus jo poveikiui ir kaip greitai jis metabolizuojasi, tačiau dauguma žmonių gali saugiai jį vartoti“, – sakė L.Kearney.

Norintiems mažiau kalorijų, ji rekomenduoja gerti juodą kavą su minimaliu cukraus, grietinėlės ar kvapiųjų medžiagų kiekiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis