„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dietologė atsakė, ar tikrai kava sukelia nerimą ir kaip to išvengti

Nesvarbu, ar gurkšnojate kavą su draugu, ar geriate ją ryte važiuodami į darbą, daugeliui mūsų kava yra neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis. Tiesą sakant, daugelis žmonių mano, kad negali funkcionuoti, kol neišgeria pirmojo dienos puodelio!
Kavos puodelis
Kavos puodelis / Shutterstock nuotr.

Saikingas kavos vartojimas turi stebėtinai teigiamą poveikį sveikatai, daugiausia dėl kavoje esančių vitaminų, mineralų ir polifenolių. Tačiau yra vienas didelis kavos gėrimo trūkumas – kofeinas. Kofeinas yra stimuliatorius, galintis paveikti nervų sistemą ir sukelti rimtą nerimą. Tad jei nenorite atsisakyti rytinio kavos gėrimo, bet norite išvengti po kavos visada kylančio nerimo, štai kaip sumažinti jos poveikį ir jaustis mažiau nervingais, rašoma realsimple.com.

Kava turi daug naudingų savybių

Kavoje gausu junginių, kovojančių su oksidaciniu stresu, o tyrimais nustatyta, kad reguliarus puodelis kavos yra puikus magnio šaltinis, susijęs su mažesne mirtingumo ir širdies ir kraujagyslių ligų rizika bei rizika susirgti 2 tipo diabetu.

Įdomu tai, kad geriant pakankamą kiekį kavos, gali sumažėti stresas ir nerimas. „Kai kurie tyrimai parodė, kad įprastas vieno ar dviejų puodelių per dieną kavos su kofeinu vartojimas iš tikrųjų gali sušvelninti reakciją į stresą“, – sako Lina Begdache, dietologė, sertifikuota mitybos specialistė ir mokslininkė, Binghamtono universiteto docentė.

„Atrodo, kad mažomis dozėmis vartojamas kofeinas „pratina smegenis susidoroti su stresu“ ir skatina dopamino, geros savijautos neurotransmiterio, kuris palaiko motyvaciją ir kai kurias pažinimo funkcijas, išsiskyrimą“, – sakė ji.

Ar kava iš tiesų sukelia arba didina nerimą?

Ar jūsų rytinis kavos puodelis yra kaltas dėl nervinės įtampos, kurią jaučiate? Jei geriate daug kavos, atsakymas gali būti teigiamas. „Taip, kava su kofeinu gali padidinti streso reakcijas ir nerimą, jei vartojama didelėmis dozėmis – daugiau nei keturi puodeliai per dieną“, – sako L.Begdache.

Ji aiškina, kad kofeinas yra centrinės nervų sistemos stimuliatorius, o didelės dozės pernelyg stimuliuoja nervų sistemą. Todėl gali būti naudinga kontroliuoti kofeino turinčių gėrimų vartojimą.

Shutterstock nuotr./Nerimas.
Shutterstock nuotr./Nerimas.

Be to, kaip pastebi L.Begdache, kadangi kofeinas yra stimuliatorius, jis gali paskatinti glutamato, „jaudinančio neuromediatoriaus“, išsiskyrimą. „Glutamatas veikia tarsi neuronų greičio pedalas, todėl jie dažniau įsijungia“, – sako ji. – Dėl to atsiranda pernelyg aktyvus mąstymas ir hiperaktyvumas.“

Kadangi kofeinas veikia organizmo reakciją į stresą, geriant kavą organizme išsiskiria kortizolio ir adrenalino. Šių streso hormonų funkcija – paruošti organizmą bėgimo ir kovos reakcijai, aiškina LBegdache. „Todėl, be daugelio kitų fiziologinių reakcijų, padažnėja širdies plakimas ir pulsas“, – sako ji ir priduria, kad norėdami patikrinti, ar kofeinas veikia jūsų reakciją į stresą, išgėrę kavos galite patikrinti pulsą ramybės būsenoje ir palyginti jį su atskaitos tašku.

Kofeinas taip pat slopina GABA, neuromediatoriaus, padedančio nusiraminti, išsiskyrimą. „Smegenims reikia glutamato ir GABA pusiausvyros, kad būtų galima reguliuoti kitų neuromediatorių išsiskyrimą“, – sako L.Begdache. – Šios pusiausvyros praradimas sukelia neigiamą poveikį nuotaikai.“

Kava žmones veikia skirtingai

Nors L.Begdache sako, kad paprastai reikia daugiau nei keturių puodelių kavos, kad pajustume neigiamą poveikį nerimui, kai kurie žmonės jaučiasi labai neramūs išgėrę vos vieną puodelį. Šiuo atveju, sako L.Begdache, „kai kurie įrodymai atskleidžia, kad tam tikrų genų, kurie kontroliuoja nuovargį ir atitinkamai metabolizuoja kofeiną, variacijos yra atsakingos už nerimą sukeliančio kofeino poveikį“.

Kitaip tariant, jūsų genai gali būti tiesiog nustatyti taip, kad net ir išgėrę nedidelį puodelį kavos jaustumėtės labiau įsitempę. Tokiu atveju geriausia būtų pereiti prie kavos be kofeino arba išgerti mažiau kofeino turinčios arbatos arba arbatos be kofeino.

Shutterstock.com koliažas/Kavos atsisakymas
Shutterstock.com koliažas/Kavos atsisakymas

Ką daryti, jei nenorite atsisakyti kavos

L.Begdache įspėja, kad kasdienis kofeino vartojimas sukelia priklausomybę, o tai reiškia, kad žmonėms reikia kofeino dozės, kad jie galėtų funkcionuoti. „Tai reiškia, kad nustojus jį vartoti, gali pasireikšti abstinencijos poveikis“, – sako ji.

Kava (ir kiti kofeino šaltiniai) yra pagrindinė daugelio žmonių dienos dalis. Jei mintis visiškai jos atsisakyti jums atrodo visiškai nepatraukli, žinokite, kad galite jaustis geriau tiesiog gerdami jos mažiau. Sumažinti kavos kiekį visiškai jos neišmetant gali būti tinkamas sprendimas.

„Nors tai gali skambėti nelogiškai, gali būti naudinga sumažinti bazinę kofeino dozę ir palaikyti ją mažą ar vidutinę, kad gautumėte naudos be neigiamo poveikio“, – sako L.Begdache. – Pamažu mažinkite kasdien išgeriamos kavos kiekį. Kas dvi-tris dienas palikite ketvirtadalį puodelio, kad pasiektumėte norimą dozę. Taip išvengsite abstinencijos simptomų“.

Dar vienas svarbus dalykas! Gerdami kavą tuščiu skrandžiu, galite labiau reaguoti į stresą ir nerimą. Mitybos ekspertai taip pat rekomenduoja gerti kavą ką nors suvalgius arba bent jau sumaišius ją su riebiu ir baltymingu pienu, kad šie streso hormonai būtų kontroliuojami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“