Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius

Adrenalino poveikis mūsų kūnui dažnai siejamas su nepaprastais iššūkiais ir pavojais. Kai susiduriame su situacijomis, kurios kelia stresą ar reikalauja greitos reakcijos, adrenalinas yra tas hormonas, kuris padeda mums veikti greičiau ir efektyviau. Vis dėlto adrenalinas nėra vien teigiamas – jis gali tapti našta, ypač jei gyvenimas yra nuolatinės įtampos būsenoje. „Gurtam TOYOTA GAZOO Racing Baltics“ pilotas Benediktas Vanagas yra puikus pavyzdys, kaip derinti adrenalino teikiamą energiją su ilgu stresinių periodų valdymu.
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius / Andriaus Lauciaus nuotr.

Adrenalinas: energijos šaltinis ar priešas?

Adrenalinas yra hormoninis ginklas, kuriuo mūsų kūnas pasinaudoja ekstremaliose situacijose. Jis padidina širdies susitraukimų dažnį, stiprina kraujotaką į raumenis ir padeda sutelkti visą energiją fiziniams veiksmams. Dakaro lenktynininkui adrenalinas tampa galingu sąjungininku, kai reikia greitai reaguoti lenktynių metu. Tačiau šis hormonų šuolis turi dvi puses. Daugiausiai kartų Dakare kaip pilotas startavęs Benediktas dalinasi savo patirtimi: „Adrenalinas yra būtinas tam tikrose akimirkose, bet jis nepadeda ilgesniam laikui. Jei nuolat leisi adrenalino bangai tvyroti tavo kūne, perdegsi – nebesugebėsi priimti racionalių sprendimų."

Pernelyg didelė adrenalino dozė gali vesti į fizinį ir emocinį pervargimą. Tai lemia chronišką stresą, kuris gali padidinti širdies ligų riziką, susilpninti imuninę sistemą ir sumažinti bendrą energijos lygį. Tad, nors adrenalinas gali būti energijos ir budrumo šaltinis, svarbu mokėti su juo elgtis atsargiai.

Andriaus Lauciaus nuotr./Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Andriaus Lauciaus nuotr./Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius

Streso valdymas Dakaro lenktynių metu

Benediktas Vanagas, kuris daugelį metų dalyvauja pasaulinėse lenktynėse, pabrėžia, kad streso valdymas yra būtina sėkmės dalis. Dakaro lenktynės yra ne tik fizinis, bet ir psichologinis išbandymas, reikalaujantis nepaprasto ištvermės lygio. Vienas iš Benedikto patarimų – susitelkti į tai, ką gali kontroliuoti. „Per daug kartų esu matęs, kaip stresas užvaldo tuos, kurie bando kontroliuoti tai, kas yra už jų ribų. Jei negali pakeisti situacijos, tuomet ji neturėtų tau trukdyti susitelkti."

Jis taip pat akcentuoja pasiruošimo svarbą. Kai žinai, kad esi gerai pasirengęs, stresas tampa mažiau gniuždantis. „Kiekvieną dieną Dakaro metu turi būti pasirengęs – tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Tinkamas pasiruošimas suteikia ramybės ir stabilumo. Įtemptais gyvenimo periodais svarbu rasti laiko pasiruošti ir susikurti planą, kad galėtum išlikti ramus."

Andriaus Lauciaus nuotr./Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Andriaus Lauciaus nuotr./Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius

Šie patarimai tinka ir kasdienėje veikloje. Kai gyvenimas spaudžia iš visų pusių, pasirengimas ir susitelkimas į tai, kas yra tavo valioje, gali tapti raktu, padedančiu valdyti stresą.

Energijos rezervų išsaugojimas

Lenktynių metu Benediktas išmoksta taupyti energiją, kad išlaikytų dėmesingumą ilgose trasose. „Nėra taip, kad visuomet turi veikti 100 proc. – reikia išmokti suprasti, kada galima sulėtinti ir taupyti jėgas, kad tada, kai prireiks, galėtum veikti maksimaliai efektyviai," – sako Benediktas aukščiausią Baltijos šalių rezultatą automobilių įskaitoje pasiekęs lietuvis.

Kai gyvenimas neleidžia sustoti, jis rekomenduoja kartais sąmoningai rinktis „ekonominį režimą“ – lėtinti tempą ten, kur galima, pavyzdžiui, suplanuoti poilsio pauzes ar mažesnės įtampos laikotarpius. Be to, būtina išmokti deleguoti užduotis, kai įmanoma, ir susitelkti į tai, kas iš tiesų svarbu. Tai gali būti būdas išlaikyti energiją ilgalaikėse gyvenimo kovose.

Mityba, maisto papildai ir hidratacija

Galiausiai, neatsiejama nuo energijos ir ištvermės yra mityba bei hidratacija. Benediktas pabrėžia, kad mityba yra tiesioginis degalų šaltinis kūnui ir protui. „Lenktynių metu turiu atidžiai prižiūrėti, ką valgau – nes tai tiesiogiai veikia mano reakcijos laiką, dėmesio koncentraciją ir fizinę ištvermę."

Svarbu ne tik pasirinkti tinkamus maisto produktus, bet ir vartoti pakankamai skysčių. Vanduo padeda išlaikyti gerą fizinę būklę ir sumažina nuovargį. „Jei esi dehidratuotas, tavo kūnas dirbs lėčiau, o stresas taps labiau juntamas," – pabrėžia lenktynininkas.

Kokybiški maisto papildai taip pat yra svarbi lenktynininko mitybos režimo dalis. Didelį dėmesį kokybei skiriantis Benediktas jau ne vienerius metus renkasi „Wellman“ maisto papildus, kurie padeda palaikyti energiją ir bendrą ištvermę. Jam patinka ne tik efektyvi ir subalansuota sudėtis, bet ir paprastas vartojimas – tik viena tabletė per dieną palaiko jėgas keliaujant per iššūkius, o taip pat ir mažina streso poveikį organizmui.

Andriaus Lauciaus nuotr./Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Andriaus Lauciaus nuotr./Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius

Adrenalinas gali būti galingas energijos šaltinis, tačiau svarbu išmokti jį valdyti, ypač įtemptais gyvenimo periodais. Benedikto Vanago patarimai rodo, kad streso valdymas ir energijos rezervų išsaugojimas yra neatsiejami nuo pasirengimo, susitelkimo ir tinkamos mitybos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų