Fejerverkai gali negrįžtamai pakenkti klausai: specialistai įspėja, ko nedaryti

Liko vos pora dienų iki Naujųjų metų nakties, o kartu su ja – iki spalvingais pliūpsniais dangų nutvieskiančios fejerverkų pašvaistės. Prieš du tūkstančius metų Kinijoje sproginėjančių bambukų stiebų pavidalu atsiradę, o šiandien įspūdingais garsiniais ir vaizdiniais efektais stebinantys fejerverkai tapo neatsiejama naujametės nakties dalimi. Deja, ši tradicija turi savo kainą.
Ausų skausmas
Ausų skausmas / Shutterstock nuotr.

Pasikartojantys nelaimingi nutikimai verčia susimąstyti, kad elgiantis neatsargiai galima nudegti, susižeisti, padaryti žalą akims, tačiau tik retas pagalvoja, kad fejerverkų keliami garsai gali negrįžtamai pakenkti ir klausai. Klausos centro „Audiomedika“ pranešime žiniasklaidai klausos protezavimo specialistas Andrius Sabukas pataria, ką daryti, kad taip nenutiktų.

Triukšmas – „nedraugiškas“ klausai

Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 1 milijardui 12-35 metų žmonių visame pasaulyje gresia klausos sutrikimai, susiję su pramoginių garsų poveikiu. Pramoginiams (arba rekreaciniams) garsams priskiriami triukšmingi koncertai, sporto renginiai, pramogos, susijusios su stiprų garsą skleidžiančiomis transporto priemonėmis ar tiesiog pomėgis garsiai klausytis muzikos, įsidėjus ausinukus.

„Jeigu garso stiprumas siekia 75-80 decibelų ir žmogus tokį garsą girdi 8 valandas ir ilgiau, klausa tikrai nukenčia. Pavyzdžiui, didžiausiu režimu nustatytų ausinukų garso stiprumas siekia 100-105 decibelus“ , – sveikatos specialistų prognozes paaiškino klausos protezavimo specialistas A. Sabukas.

Pasak specialisto, stiprus garsas veikia vidinėje ausyje esančias plaukuotąsias ląsteles, atsakingas už garso virpesių virtimą elektriniais impulsais, kuriuos smegenys interpretuoja ir suteikia garsui prasmę.

„Triukšmas klausos ląsteles pažeidžia negrįžtamai. Tai reiškia, kad jos neatsinaujina ir klausa neatsistato. Kuo garsesnis triukšmas, tuo mažiau laiko reikia, kad įvyktų klausos pažeidimas. Kartais gali pakakti vos vienos sekundės“, – paaiškino A. Sabukas.

Kaip saugiai stebėti fejerverkus?

Sekundė gali lemti klausos sutrikimą ir stebint naujametinius fejerverkus. Šaunant į dangų fejerverkus, sprogdinant petardas sukuriamas 140-175 decibelų stiprumo garsas, galintis negrįžtamai pakenkti klausai.

Klausos protezavimo specialistas pabrėžė, kad tokioje situacijoje labai svarbu įvertinti 2 faktorius: pačių fejerverkų skleidžiamo garso stiprumą (decibelai turėtų būti nurodomi ant pakuotės) ir žmogaus atstumą iki garso šaltinio.

Kuo stipresni fejerverko garso efektai, tuo toliau reikia stovėti juos stebint, antraip pirmąją naujųjų metų dieną galite atsibusti jausdami spengimą ausyse ar silpniau girdėdami. Garso sukeltas klausos sutrikimas gali būti laikinas arba, tam tikrais atvejais, nuolatinis.

Ką daryti, kad Naujųjų Metų naktį apsaugotumėte savo klausą? Klausos protezavimo specialistas dalinasi patarimais:

  • Laikykitės saugaus atstumo iki fejerverkų. Suaugusiems žmonėms rekomenduojamas ne mažesnis nei 15-20 metrų atstumas iki fejerverkų, vaikams – 50-60 metrų atstumas, o kūdikių klausa yra dar jautresnė, todėl juos reikėtų ypatingai saugoti nuo bet kokio stipraus garsų poveikio, įskaitant fejerverkus.
  • Naudokite klausos apsaugos priemones – ausų kištukus ar specialias, garso nepraleidžiančias ausines. Vaikams labiau rekomenduojamos ant ausų dedamos apsauginės ausinės. Jos, kaip ir ausų kištukai, gali slopinti garsą 15-30 decibelais ir taip sumažinti pavojų klausai.
  • Stenkitės triukšmingu šurmuliu ir fejerverkų šūviais mėgautis kaip galėdami trumpiau.
  • Jeigu po triukšmingos šventės vis dėlto pasekmes (ūžesį ausyse, skausmą, klausos pablogėjimą) jaučiate ilgiau nei 24 valandas, kreipkitės į gydytoją otorinolaringologą arba pasitarkite su klausos specialistu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų