Gėdijamės kalbėti garsiai?
Nors dubens dugnas užima tik delno dydžio plotą, tačiau yra labai svarbus moters lytinių organų, šlapimo pūslės ir išangės funkcijai. Nuo jo priklauso ir pilvo ertmės, juosmens funkcija ir net mūsų laikysena. Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja U. Savičienė teigia, kad dubens dugno raumenys gali būti ne tik nusilpę, bet ir pernelyg įtempti, rašoma „Eglės reabilitacijos centro“ pranešime spaudai.
„Abiem atvejais gana dažna problema – šlapimo nelaikymas. Apie šį sutrikimą, deja, vis dar gėdijamasi kalbėti garsiai“, – dalijasi gydytoja. Statistikos duomenys skelbia, kad viena iš keturių gimdžiusių moterų prastai sulaiko šlapimą ir situacija su amžiumi vis blogėja. Deja, vien to žinoti neužtenka – būtina ne tik kreiptis į gydytoją, bet ir stiprinti tarpvietės raumenis.
Apie šį sutrikimą, deja, vis dar gėdijamasi kalbėti garsiai
U. Savičienė taip pat teigia, kad dubens dugno raumenys gali nusilpti ir intensyviai sportuojant su svarmenimis ar didelio intensyvumo treniruotėse, kurias sudaro įvairūs ištvermę ir jėgą lavinantys pratimai. Taigi mankštinantis labai svarbu nepamiršti papildomai stiprinti ir dubens dugno raumenis.
Ne tik moterų, bet ir vyrų problema
Pasak gydytojos, dubens dugno raumenų funkcija gali sutrikti ne tik moterims, bet ir vyrams. Paklausta, kaip suprasti, kada šie raumenys nusilpo, U. Savičienė aiškina, jog vienas iš požymių gali būti šlapimo pratekėjimas, pavyzdžiui, aktyviai sportuojant, keliant sunkų daiktą ar bėgant. Į gydytojus geriausia kreiptis tada, kai problema dar nėra įsisenėjusi. Tada ir pagalbos būdai gali būti natūralesni bei veiksmingesni.
Tačiau dėl sveikatos problemų, kurias lemia silpni dubens raumenys, vyrai jaudinasi ne mažiau, nes blogėja ir jų seksualinis gyvenimas, gali atsirasti erekcijos sutrikimų.
Veiksmingi gydymo ir profilaktikos metodai
Gydytoja U. Savičienė teigia, kad mokslu grįstų metodų, kurie padėtų ateityje išvengti rimtų negalavimų, yra ne vienas: „Tai fiziniai pratimai, skirti dubens dugno raumenims stiprinti. Jų veiksmingumą moksliškai įrodė Amerikos gydytojas ginekologas Arnoldas Kėgelis jau prieš daugelį metų. Kaip ir kokiu intensyvumu šiuos pratimus reikėtų atlikti, geriausiai patars kineziterapeutas.
Taip pat galima taikyti elektrostimuliaciją, elektros srove tiesiogiai stimuliuojant dubens dugno raumenis. Visgi gerokai pranašesnis ir stipresnio poveikio – funkcinės magnetinės stimuliacijos metodas (FMS). Šios procedūros metu sukuriamas maždaug 10 kartų stipresnis magnetinis laukas, nei įprastos reabilitacijoje taikomos magnetinės terapijos metu.
Silpnų ar pertemptų dubens dugno raumenų pasekmė gali būti ne tik šlapimo, bet ir išmatų nelaikymas, nugaros ar dubens skausmas, moterims – gimdos nusileidimas. Vyrams dubens dugno raumenys silpsta ir dėl lėtinio prostatito, kurio eiga būna ilga ir varginanti.
Daugiau nei prieš 20 metų FMS buvo Amerikoje patvirtintas kaip saugus ir veiksmingas neinvazinis gydymo būdas. Stiprus impulsinis magnetinis laukas sukelia nervinio audinio depoliarizaciją taip sukeldamas raumeninių skaidulų susitraukimą. Taip skatinama ir medžiagų apykaita ląstelėse, gerinama audinių kraujotaka.“
Funkcinės magnetinės stimuliacijos metodas
Pasak fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojos, specialiems tiksliniams pratimams žmogus ne visada randa laiko ar motyvacijos, o FMS procedūrą galima atlikti ir per pietų pertrauką. Pacientas su drabužiais 20 minučių pasodinamas į FMS kėdę, kurioje įmontuotas magnetinio lauko induktorius. Impulsinis magnetinis laukas prasiskverbia į audinius net iki 10 cm, sukelia raumenų susitraukimą ir atsipalaidavimą.
Vyrams dubens dugno raumenys silpsta ir dėl lėtinio prostatito.
Palyginti su elektrostimuliacija, FMS nedirgina odos, todėl procedūra yra komfortiška, nekelia jokių nemalonių pojūčių. Gydymas pradedamas nuo mažiausio intensyvumo ir didinamas palaipsniui, atsižvelgiant į žmogaus jautrumą.
Sveikatos pagerėjimą, pavyzdžiui, mažesnius šlapimo nelaikymo simptomus, pacientas gali pajusti jau po pirmų 3 procedūrų. Iš viso prireikia 6–10 procedūrų. Gydytoja U. Savičienė pabrėžia, kad funkcinės magnetinės stimuliacijos metodas rekomenduojamas ir profilaktiniais tikslais, ypač moterims po gimdymo, ginekologinių operacijų, o vyrams – norint išvengti erekcijos sutrikimų, kai dar nepasireiškia jokie nemalonūs simptomai.
Žmones, kurie jaučia net ir nedidelius simptomus, medikė ragina nebijoti apie iškylančias problemas pasikalbėti su gydytoju, nes kuo anksčiau jos bus pradėtos spręsti, tuo geresnių ir greitesnių rezultatų galima tikėtis.