Gydytoja: kuo rizikuoja vaikai, nevalgantys žuvies ir kokie žuvies taukai geri

Jei vaikai iš daržovių valgo tik bulves, o nuo žuvies kvapo sprunka iš virtuvės, kaip juos įtikinti sveikai maitintis? Kokie pavyzdžiai veikia, o kokie – tik dar labiau didina jų užsispyrimą?
Žuvų taukų guminukai / Mergaitė nenori valgyti žuvies ir daržovių
Žuvų taukų guminukai / Mergaitė nenori valgyti žuvies ir daržovių / Shutterstock nuotr.

Klaipėdos universiteto docentė, šeimos gydytoja Lolita Rapolienė žino ne vieną pavyzdį, kai vaikai be bulvių pripažįsta tik dar vieną daržovę – agurkus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Tiesa, nors daugelis daržovių naudingos sveikatai, nė viena jų mitybine verte neprilygsta žuviai. Deja, iš augalinės kilmės produktų negauname tiek omega-3 veikliųjų medžiagų EPR (eikozapentaeono rūgšties), DHR (dokozaheksaeno rūgšties), kiek reikia sveikai smegenų veiklai, nervų, širdies ir kraujagyslių, imuninei bei kitoms sistemoms. Omega-3 rūgščių vaiko organizmas nepasigamins, jei negaus jų su maistu.

Asmeninė nuotr./KU docentė, šeimos gydytoja Lolita Rapolienė
Asmeninė nuotr./KU docentė, šeimos gydytoja Lolita Rapolienė

Ką reikėtų daryti tėvams, kurių vaikai nemėgsta žuvies? „Jei vaikai nemėgsta žuvies kvapo, pasitelkime kūrybiškumą, papildykime įprastą maistą žuvies produktais, sumaišykime juos su bulvių koše, pagražinkime lėkštę įvairiais padažais, pagardinkime prieskoniais“, – pataria šeimos gydytoja ir mokslininkė bei priduria: „Būkite vaikams pavyzdžiu, parodykite jiems, kad jums patinka valgyti sveiką maistą. Kai vaikai matys, kad valgote ir mėgaujatės žuvies patiekalais, jie dažniau norės paragauti.“

Pašnekovės teigimu, visos taktikos geros, svarbu – kad tai veiktų. „Galbūt valgyti daugiau žuvies ir daržovių vaikus gali paskatinti superherojų ir sportininkų, mėgstančių žuvį, istorijos? Apdovanojimai, pagyrimai už naujų patiekalų ragavimą gali vaikus paskatinti skanauti tai, ko jie anksčiau nemėgo“, – sako medikė.

Pasak jos, yra tėvų, kurie nesidomi vaikų mityba, nes mano, kad jų atžalos gali valgyti tai, ko nori. Tačiau be žuvies patiekalų kitų produktų vartojimas neužtikrina pakankamo omega-3 kiekio.

„Dėl omega-3 ir DHR trūkumo vaikams gresia rimtos pasekmės, paliesiu kelias sritis. Visų pirma, šios medžiagos yra svarbios vaikų smegenų vystymuisi. Pavyzdžiui, DHR yra pagrindinis smegenų ir tinklainės struktūrinis komponentas, jo trūkumas gali sutrikdyti tokias pažinimo funkcijas kaip atmintis, dėmesys. Nepakankamas DHR kiekis ankstyvoje vaikystėje gali lemti ilgalaikius mokymosi sunkumus arba uždelstą pažintinę raidą“, – kalbėjo pašnekovė.

Be to, gali nukentėti vaiko emocinė sveikata. „Tyrimai rodo, kad dėl mažo omega-3 kiekio vaikai labiau linkę į nuotaikų svyravimus, nerimą, jiems gresia aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, gali pasikeisti elgesys. Galiausiai neužmirškime omega-3 įtakos regėjimui. DHR trūkumas gali turėti įtakos regėjimo vystymuisi, ilgainiui net jį pabloginti“, – akcentavo šeimos gydytoja.

Omega-3 turi įtakos imuninei sistemai. Todėl, anot medikės, dieta, kurioje trūksta šių maistinių medžiagų, gali prisidėti prie lėtinio uždegimo, dėl kurio vystosi astma, alergija, širdies ir kraujagyslių ligos.

Tėvams trūksta teisingų žinių

Kalbėdama apie omega-3 riebalų rūgščių naudą vaikų sveikatai, gydytoja sako, kad daugelis tėvų turbūt nesusimąstė, kokių gali būti ilgalaikių pasekmių, jei vaikų mityba nėra praturtinama šiomis medžiagomis.

„Visuomenės sveikatos, sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys specialistai galėtų užpildyti šią žinių spragą, organizuodami informacines kampanijas, į kurias būtų įtraukti tėvai ir mokyklų bendruomenės. Būtina kalbėti ne tik bendrai apie sveiką mitybą, bet ir apie tai, kaip tokių elementų, kaip omega-3 ir DHR trūkumas veikia vaiko raidą, elgesį ir sveikatą“, – savo nuomonę išsakė KU atstovė, šeimos gydytoja.

Shutterstock nuotr./Vaikas nenori valgyti
Shutterstock nuotr./Vaikas nenori valgyti

Kuo gali būti naudingi žuvų taukai?

Anot jos, žuvų taukai gali būti nepaprastai naudingi vaikams ir paaugliams spartaus augimo laikotarpiu, nes juose gausu omega-3 riebalų rūgščių, ypač EPR ir DHR. Šios rūgštys atlieka pagrindinį vaidmenį, kad fizinis ir protinis vystymasis būtų normalus.

„Turėtume prisiminti omega-3 poveikį kaulų ir sąnarių sveikatai. Omega-3 turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti sumažinti sąnarių skausmą ir uždegimą. Tai gali būti naudinga vaikams ir paaugliams, užsiimantiems sportu ar fizine veikla. Nors žuvų taukai tiesiogiai nestiprina kaulų, jų priešuždegiminis poveikis gali padėti sumažinti diskomfortą, susijusį su augimo skausmais.

Tyrimai parodė, kad omega-3 gali pagerinti dėmesio koncentraciją ir elgesį, ypač vaikams, turintiems aktyvumo ir dėmesio sutrikimo sindromą, padėti geriau mokytis, orientuotis kasdienėje veikloje. Labai svarbus jų indėlis į emocinę ir psichinę gerovę. Atliktas ne vienas tyrimas, kuris patvirtina omega-3 rūgščių naudą net gydant depresiją“, – pasakojo medikė.

Žuvų taukai prisideda ir prie regėjimo funkcijos gerinimo. Taigi, šiuolaikiniams paaugliams, kurie tiek daug laiko praleidžia prie ekranų, omega-3 rūgštys yra kritiškai svarbios.

„Dar viena gera žinia yra tai, kad įmanoma sustiprinti vaikų imuninę sistemą, kuri yra silpnesnė nei suaugusiųjų. Omega-3 padeda palaikyti sveiką imuninę sistemą reguliuodamos uždegimą ir didindamos organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis. Žuvų taukai gali mažinti lėtinių uždegiminių ligų pavojų, tai ypač svarbu moksleiviams, kurie bendraudami mokykloje dažnai susiduria su infekcijomis“, – pasakojo šeimos gydytoja.

123RF.com nuotr./Žuvų taukai
123RF.com nuotr./Žuvų taukai

Anot jos, žuvų taukai turėtų būti pirmojo pasirinkimo maisto papildas, nes tai yra riebiųjų rūgščių šaltinis, kurio dažniausiai pritrūksta maiste: „Kartu su jomis neretai gaunama ir papildoma vitamino D dozė, kuri būtina – ypač ne vasaros metu. Noriu priminti, kad šaltuoju metų laiku vaikai ypač pažeidžiami virusų ir bakterijų. kurios plinta oro lašeliniu būdu. O žuvų taukai, kaip jau minėjau, palaiko sveiką imuninę sistemą, mažina lėtinių uždegiminių būklių tikimybę ir skatina geresnį atsparumą ligoms bei greitesnį pasveikimą, o tai labai svarbu vaikams, kurie mokyklose ir žaidimų aikštelėse susiduria su įvairių peršalimo ligų ir infekcijų sukėlėjais.“

Kalbėdama apie poveikį sveikatai, medikė priminė, kad žuvų taukai yra vertingi dėl širdies sveikatos gerinimo, nes mažina cholesterolio, trigliceridų kiekį, taip pat mažina kraujospūdį. Norint išvengti širdies ir kraujagyslių problemų ateityje, yra svarbu ugdyti sveikus įpročius dar vaikystėje.

Shutterstock nuotr./Žuvų taukai
Shutterstock nuotr./Žuvų taukai

Ką rodo naujausi tyrimai?

„Daugelis įrodymų apie omega-3 naudą sveikatai yra pagrįsti žuvų vartojimo ir (arba) žuvų taukų papildų, kuriuose yra EPR ir DHR skirtingomis proporcijomis, tyrimais. Pastaruoju metu omega-3 preparatai, kurių sudėtyje yra vien EPR arba DHR, sulaukė išskirtinio mokslininkų dėmesio. Jie buvo vertinami daugiausia dėl to, kad yra susiję su vainikinių arterijų ligos valdymu suaugusiems, dėl teigiamo poveikio regėjimui, taip pat protiniams gebėjimams bei imuninei funkcijai ankstyvuoju kūdikių vystymosi laikotarpiu“, – pasakojo šeimos gydytoja ir paaiškina, kodėl standartinių pagrindinių maistinių medžiagų, ypač DHR ir EPR, dozių gali nepakakti šiuolaikiniams vaikams?

„Yra ne viena priežastis, kodėl prireikia stipresnių dozių, pavyzdžiui, neracionali mityba, nes daug vaikų susigundo greitu maistu, valgo pernelyg saldžiai, gauna daug nesveikų riebalų, bet mažai vaisių, daržovių ir riebios žuvies, kuriose natūraliai yra omega-3. Toks mitybos disbalansas padidina stiprios koncentracijos žuvų taukų poreikį.

Vaikai vis daugiau laiko praleidžia prie televizorių, planšetinių kompiuterių, kompiuterių ekranų, o tai kelia didelį krūvį akims, alina fizinę ir psichinę sveikatą. Omega-3, ypač DHR, yra gyvybiškai svarbūs akių sveikatai ir smegenų veiklai, o didesnės dozės gali padėti sušvelninti neigiamą ilgalaikio ekrano poveikį“, – sakė L.Rapolienė.

Anot jos, dabartiniai vaikai patiria ir didesnę emocinę įtampą, protinį nuovargį, nes iš jų daug tikimasi. Jie dažniau kenčia nuo streso, dėl kurio būna sunku sukaupti dėmesį, silpsta pažintiniai gebėjimai, dingsta motyvacija mokytis: „Padidėjęs mokymosi krūvis neigiamai veikia ir emocijas. Nerimas, depresija ir dėmesio sutrikimai (pvz., ADHD) vis dažniau diagnozuojami vaikams. Įrodyta, kad omega-3 gerina emocinę pusiausvyrą, padeda valdyti stresą, nerimą ir nuotaikos svyravimus.

Omega-3 rūgštys, kurios turi stiprių priešuždegiminių savybių, dažnai reikalingos didesnėmis dozėmis, siekiant kovoti su netinkamos mitybos padariniais ir vengiant tokių civilizacijos ligų kaip vaikų nutukimas, alergija, astma, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai.“

Ji atkreipia dėmesį, kad daugelis vaikams skirtų standartinių omega-3 papildų siūlo mažas DHR ir EPR dozes – nuo 50 iki 150 mg vienoje porcijoje. Šios dozės gali būti pernelyg mažos. Norint užtikrinti sveiką smegenų vystymąsi, emocinę gerovę ir ilgalaikę sveikatą, vaikams dažniausiai reikia 250 – 1000 mg DHR ir EPR kasdien.

Shutterstock nuotr./Žuvų taukų guminukai
Shutterstock nuotr./Žuvų taukų guminukai

Ar verta pirkti guminukų formos žuvies taukus?

Gydytoja įvertino ir rinkoje populiarius koncentruotus žuvų taukus, pateiktus guminukų forma. Juos ypač mėgsta vaikai.

„Vaistinėse jau galima rasti stiprios koncentracijos kramtomos formos žuvų taukų, kuriuose naudojamos natūralios kvapiosios medžiagos, maskuojančios omega-3 aliejaus skonį. Pavyzdžiui, vietoje žuvies vaikai ragauja mėgstamą pasiflorų skonį, panašų į citrusinių vaisių, o gauna naudingąsias omega-3 rūgštis. Dar viena ypatybė – guminukų tekstūra. Vaikai yra įpratę valgyti saldainius ar guminius vitaminus, todėl guminukų forma jiems yra pažįstama. Yra didesnė tikimybė, kad vaikai juos vartos reguliariai ir netgi prašys daugiau, nei reikia. Svarbiausia, kad tėvai atidžiai skaitytų etiketes ir prieš pirkdami įsitikintų, jog kramtomos formos žuvų taukai turi tinkamą omega-3 rūgščių kiekį“, – patarė medikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų