„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ką rodo blogas burnos kvapas ir kodėl svarbu jo neignoruoti?

Bučiniai skatina laimės hormonų išsiskyrimą, mažina stresą ir net padeda deginti kalorijas. Deja, ne tik bučinius, bet ir porų santykius gali sugadinti blogas burnos kvapas. Norint jo išvengti, vien tik kramtomosios gumos neužteks, o kartais gali tekti kreiptis ir į šeimos gydytoją.
Blogas kvapas
Blogas kvapas / Shutterstock nuotr.

„Blogo burnos kvapo, kitaip dar vadinamo halitoze, priežasčių yra ne viena, tačiau viena iš pagrindinių – netinkama burnos higiena. Nereguliariai ir nekruopščiai valomi dantys ir liežuvis didina apnašų kaupimąsi, dėl kurio didele dalimi gali atsirasti blogas burnos kvapas“, – kalba burnos higienistė Viktorija Misiūnaitė, rašoma odontologijos klinikos „Era Esthetic Dental“ pranešime žiniasklaidai.

„Era Esthetic Dental“ nuotr./Viktorija Misiūnaitė
„Era Esthetic Dental“ nuotr./Viktorija Misiūnaitė

Specialistės teigimu, būtent burnos higiena atlieka svarbų vaidmenį kovojant su blogu burnos kvapu. Burnos higienistai yra pirmieji, kurie gali padėti nustatyti halitozės priežastis ir parinkti veiksmingas prevencines priemones.

„Jei jaučiate nuolatinį nemalonų burnos kvapą, vizitas pas burnos higienistą gali būti didelis žingsnis gaivaus kvapo ir geros burnos sveikatos link. Skatinu profesionalią burnos higieną atlikti reguliariai, kas 3-12 mėnesių“, – pažymi V. Misiūnaitė.

Burnos džiūvimą skatina ne tik kava

Blogas burnos kvapas gali būti susijęs ne tik su dantų higiena, bet ir gyvenimo būdu. Tam įtakos turi ir rūkymas, alkoholio vartojimas, tam tikri vaistai, mityba, mažas skysčių vartojimas.

„Seilės mums padeda išvalyti burną, pašalina daleles, kurios sukelia blogą kvapą. Ir alkoholis, ir rūkymas, ir per daug kavos gali paskatinti burnos džiūvimą, sumažinti seilių gamybą ir taip sukelti nemalonų kvapą. Be to, rūkantys pacientai dažniau serga dantenų ligomis, kurios yra blogo burnos kvapo šaltinis“, – kalba V. Misiūnaitė.

Užuot gėrus gazuotus gėrimus, saldžias sultis, kavą ar arbatą, verčiau rinktis vandenį ir visada turėti jo gertuvę su savimi. Burną išsausina ir alkoholis, todėl patartina ne tik vartoti mažiau alkoholinių gėrimų, bet ir burnos skalavimo skystį rinktis be alkoholio. Dar vienas svarbus patarimas – mesti rūkyti. Nors populiarėjančios bedūmės tabako priemonės sukelia mažesnę su rūkymu susijusią žalą, nes nesudaro įprastų cigarečių dūmų ir dervų, kurios yra pagrindinis nuosėdų šaltinis, vis dėlto svarbu prisiminti, kad visai nekenksmingo rūkymo būdo nėra.

Įspėja apie ligas

Blogas burnos kvapas gali būti signalas apie įvairias burnos ertmės ir dantų ligas, tokias kaip gingivitas (dantenų uždegimas), periodontitas, kuris pažeidžia ne tik dantenas, bet ir kaulą, taip pat dantų ėduonis, burnos infekcijos, įskaitant opas, abscesus ir tonzilių akmenis.

„Pajutus blogą burnos kvapą, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su burnos higienistu ar gydytoju odontologu. Jei problema nesusijusi su burnos ertmės ir dantų ligomis, jis nukreips atlikti išsamesnius tyrimus. Esant gerai burnos būklei ir kruopščiai burnos higienai, blogo kvapo priežasčių reikėtų ieškoti kitur“, – kalba V. Misiūnaitė.

Pasak specialistės, blogas dantų kvapas gali įspėti apie tokias ligas kaip cukrinis diabetas, virškinimo sutrikimai, nosies ir gerklės ligos.

Trumpam atgaivinti burnos kvapą gali burnos skalavimo skysčiai be alkoholio, kramtomoji guma be cukraus, pastilės ar kramtomoji guma su ksilitoliu. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad pirmoji pagalba nuo halitozės yra taisyklingas dantų valymas, tarpdančių priežiūra, liežuvio valymas specialiomis priemonėmis ir pakankamas skysčių vartojimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų