03 27

Kaip gestacinis diabetas paveikia nėščiosios ir vaisiaus organizmą?

„Jums – gestacinis diabetas“ – šią diagnozę išgirsta vis daugiau besilaukiančiųjų visame pasaulyje. Juo serga nuo 2 iki 40 proc. visų nėščių moterų.
Nėščia moteris tikrinasi cukraus kiekį kraujyje
Nėščia moteris tikrinasi cukraus kiekį kraujyje / 123RF.com nuotr.

Kas tai lemia ir kaip tai paveikia ne tik mamą, bet ir būsimą kūdikį, portalui manodaktaras.lt pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė ginekologė Sandra Tumėnė.

Asmeninė nuotr./Simonas Tumėnė
Simonas Tumėnė / Asmeninė nuotr.

– Gestacinis diabetas – koks tai susirgimas?

– Nėščiųjų diabetu arba gestaciniu diabetu vadinama būklė, kai stebimas angliavandenių apykaitos sutrikimas, pasireiškiantis didesniu nei turi būti gliukozės kiekiu kraujyje. Jis atsiranda dėl to, kad organizmas nepakankamai išskiria insulino (hormono, kontroliuojančio gliukozės kiekį kraujyje), kurio poreikis nėštumo metu padidėja, arba dėl laikino atsparumo insulinui.

Kaip žinia, nėštumo metu keičiasi ne tik moters vidiniai lyties organai, bet kinta ir kitų organų funkcija ar receptorių veikla. Šiuo atveju, sutrinka insulino išskyrimo kiekis kasoje bei insulinui jautrių receptorių veikla. Jei vienkartinis gliukozės kiekis viršija 5,1 mmol/l, diagnozuojamas nėščiųjų diabetas, bet jei glikemija nevalgius ≥ 7,0 mmol/l – įtariamas cukrinis diabetas, prasidėjęs nėštumo metu.

– Kaip atskirti nėščiųjų diabetą nuo cukrinio diabeto, kuris prasideda nėštumo metu?

– Nėščiųjų diabeto gliukozės įverčiai yra mažesni (≤7,0 mmol/l nevalgius), jis gerai koreguojamas dieta, bei po gimdymo gliukozės kiekis kraujyje tampa normalus.

Tačiau būna atvejų, kai gliukozės pakilimas nėščiosios kraujyje būna vienkartinis, pavyzdžiui, gal moteris iš vakaro daugiau pasmaguriavo, užkandžiavo nakties metu ar ryte, o gal vartoja tam tikrus vaistus.

Kaip teisingai pasiruošti gliukozės tyrimui: prieš tyrimą nėščioji turi bent 3 paras normaliai maitintis, neribodama angliavandenių. Tyrimas atliekamas ryte, nėščioji turi būti 8–14 val. nevalgiusi. Mėginį rekomenduojama atlikti sėdinčiai nėščiajai, jai viso tyrimo metu neleidžiama rūkyti.

– Kada atliekami gliukozės tyrimai ir kuo jie skiriasi?

– Gliukozės tyrimas nėščiajai atliekamas du kartus:

Pirmas tyrimas. Apie 9–13 nėštumo savaitę atliekama taip vadinama „bado gliukozė” – atliekamas rytinis kraujo tyrimas, gliukozė tiriama veninėje plazmoje. Nėščioji turi tam pasiruošti: negalima nei valgyti, nei užkandžiauti iš vakaro ar ryte prieš pat tyrimą.

Antras tyrimas. Jei pirmojo tyrimo metu gliukozė neviršija normos, tuomet antrasis tyrimas atliekamas jau 24 –29 nėštumo savaitę. Atliekamas gliukozės tolerancijos mėginys. Kraujas tyrimui imamas tris kartus: pirmiausia tiriama „bado gliukozė”, tada duodama moteriai išgerti 75 gramų gliukozės, ištirpintos 200 ml vandens (skoniui pagerinti leidžiama į tirpalą įlašinti citrinos sulčių); Po 1 val. ir 2 val. vėl bus paimama veninio kraujo gliukozės kiekiui nustatyti, t.y. įvertinti, kaip nėščiosios organizmas sureagavo į tokį gliukozės kiekį

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?