Jei jums įdomu, kas atsitinka jūsų organizmui, kai reguliariai vartojate alkoholį, štai ką turite žinoti, rašoma eatingwell.com.
Alkoholio keliama rizika ir neigiamas poveikis
Per didelis alkoholio kiekis gali neigiamai paveikti tiek trumpalaikę, tiek ilgalaikę fizinę ir psichinę sveikatą bei gyvenimo kokybę.
Pasak Ligų kontrolės ir prevencijos centro, perteklinį alkoholio vartojimą galima suskirstyti į kelias kategorijas, pavyzdžiui, nesaikingu gėrimu laikoma, kai per vieną kartą moterys išgeria keturis gėrimus, o vyrai – penkis ir daugiau; gausiu gėrimu – aštuoni ar daugiau gėrimų moterims arba 15 ar daugiau gėrimų vyrams per savaitę.
Per didelis alkoholio vartojimas kelia daug trumpalaikių pavojų. Tai gali būti fizinio ir protinio funkcionavimo sutrikimai, pavyzdžiui, pablogėjusi koordinacija, sulėtėjusi reakcija ir netinkamas situacijos vertinimas – visa tai labai padidina nelaimingų atsitikimų ir traumų riziką, sako dietologė Julia Diaz.
Alkoholis sukelia tokius akivaizdžius pagirių simptomus kaip galvos skausmas, pykinimas ir nuovargis, taip pat gali pasireikšti dehidratacija, virškinamojo trakto diskomfortas, rizikingas elgesys ir nukentėti miego kokybė, aiškina J.Diaz.
„Sunkiais atvejais per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti gyvybei pavojingą apsinuodijimą alkoholiu, pasireiškiantį vėmimu, traukuliais ir sulėtėjusiu kvėpavimu“, – pabrėžia ji.
Ilgalaikis pavojus sveikatai
Štai kaip ilgalaikės besaikio alkoholio vartojimo pasekmės gali palaipsniui pakenkti jūsų sveikatai.
Jūsų kepenys gali būti pažeistos
Kai per daug vartojate, jūsų kepenys, atsakingos už toksinų, tokių kaip alkoholis, skaidymą, gali būti pervargusios, aiškina dietologė Nichole Andrews. Dėl to gali pradėti kauptis riebalai, prasidėti uždegimas. „Laikui bėgant, ši pasikartojanti žala gali sukelti kepenų cirozę, kai kepenys tampa tokios pažeistos, kad praranda savo funkcijas“, – aiškina ji. Tai ilgainiui gali padidinti kepenų vėžio riziką.
Gali padidėti vėžio rizika
Alkoholio vartojimo ir vėžio ryšys apima ne tik kepenis. Tyrimai rodo, kad besaikis alkoholio vartojimas taip pat gali padidinti riziką susirgti burnos, gerklės, stemplės, gaubtinės ir tiesiosios žarnos bei krūties vėžiu. Kaip tai vyksta? „Alkoholiui metabolizuojantis susidaro acetaldehidas – toksiškas junginys, kuris pažeidžia DNR ir silpnina organizmo gebėjimą ištaisyti šią žalą“, – sako N.Andrews.
Alkoholis taip pat gali padidinti tam tikrų hormonų, pavyzdžiui, estrogeno, kiekį, o tai gali padidinti su hormonais susijusio vėžio, ypač krūties vėžio, riziką. Kitas būdas, kuriuo alkoholis gali prisidėti prie vėžio augimo, yra tas, kad jis veikia kaip „tirpiklis“, todėl kancerogeninės medžiagos lengviau patenka į ląsteles, sako N.Andrews. Tyrimai rodo, kad net ir nedidelis alkoholio vartojimas gali būti žalingas.
Gali nukentėti jūsų psichikos savijauta
Alkoholio vartojimo kontrolė yra labai svarbi ne tik fizinei sveikatai, bet ir psichikos gerovei išsaugoti. Įrodyta, kad alkoholis trikdo neuromediatorių veiklą, todėl ilgainiui gali padidėti nerimo, depresijos, impulsyvumo ir psichozės rizika, sako J.Diaz.
Lėtinis alkoholio vartojimas taip pat gali sukelti vitamino B1 (tiamino) trūkumą, dėl kurio gali atsirasti rimtų neurologinių sutrikimų.
„Ilgalaikis gausus alkoholio vartojimas gali prisidėti prie kognityvinių funkcijų pablogėjimo ir padidinti demencijos bei neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio ir Parkinsono ligos, riziką“, – priduria N.Andrews.