Nemaža dalis žmonių pajutę virusinės infekcijos simptomus sąžiningai izoliuojasi namuose arba naudoja medicinines kaukes. Vis dėlto iki galo nėra vieningos nuomonės, kiek laiko po sirgimo turi praeiti, kol simptomų nejaučiantis žmogus vėl galėtų saugiai kontaktuoti su kitais, t.y. eiti į darbą, mokyklą, universitetą ar barą, teatrą, bažnyčią.
„Everydayhealth“ apžvelgė dažniausiai pasitaikančias virusines infekcijas – peršalimą, gripą, COVID-19 ir RSV bei priminė, kada jas įveikęs žmogus nebeužkrės aplinkinių.
Peršalimas
Peršalimas yra lengva viršutinių kvėpavimo takų liga, kuri yra gana užkrečiama, sako Stanfordo medicinos universiteto (Kalifornija) medicinos profesorius ir infekcinių ligų gydytojas Deanas Winslow.
„Peršalimą sukelia daugybė skirtingų virusų, o dažniausiai – rinovirusas (kuris turi daugybę tipų)“, – sako jis. Kiti paplitę peršalimo virusai yra adenovirusai ir koronavirusai.
Štai kodėl per vieną rudens-žiemos sezoną galite net kelis kartus jausti peršalimo simptomus – tai gali sukelti skirtingi virusai ar jų padermės.
Peršalimas plinta nuo žmogaus žmogui per orą ir per artimą asmeninį kontaktą. Dažniausi simptomai yra čiaudulys, nosies užgulimas, gerklės skausmas, kosulys, kartais – karščiavimas.
Užkrėsti kitą žmogų peršalimu galite maždaug para iki simptomų pasireiškimo. O labiausiai užkrečiami esate maždaug 24-48 val. po simptomų pasireiškimo.
Žmonėms, kuriems pasireiškė viršutinių kvėpavimo takų simptomai, rekomenduojama maždaug penkias ar šešias dienas nuo simptomų pradžios dėvėti kaukę, kad apsaugotumėte kitus žmones. Vėliau viruso, kurį skleidžiate, kiekis yra daug mažesnis ir mažai tikėtina, kad peršalimo ligą perduosite kitam žmogui.
Gripas
Daugumą žmonių susirgimų gripu sukelia A ir B gripo virusai. Gripo simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių. Dažniausi jų:
- Karščiavimas
- Šaltkrėtis
- Kosulys
- Gerklės skausmas
- Sloga arba užsikimšusi nosis
- Raumenų skausmai
- Galvos skausmas
- Nuovargis
- Vėmimas ir viduriavimas (nors virškinimo trakto simptomai dažniau pasireiškia vaikams).
Gripas dažniausiai plinta oru per mažus lašelius, kurie susidaro užsikrėtusiems žmonėms kosint, čiaudint ar kalbant, ir patenka į kitų žmonių burną ar nosį. Gripas taip pat gali plisti per sąlytį su daiktais, t.y. jei žmogus paliečia daiktą, ant kurio yra gripo virusas, ir tada paliečia savo nosį ar burną. Tačiau tai pasitaiko rečiau.
Kaip ir peršalimo atveju, gripo virusą galite perduoti ir užkrėsti kitus žmones likus 24 valandoms iki simptomų pasireiškimo. O labiausiai užkrečiami esate pirmąją dieną ar dvi po simptomų pasireiškimo.
Trečią ar ketvirtą dieną po užsikrėtimo vis dar galite jausti daug simptomų, nes imuninė sistema suaktyvėja, tačiau viruso kiekis, kurį išskiriate, yra mažesnis.
„Nors tuo metu tikimybė, kad virusas išplis, yra mažesnė, vis tiek galite būti užkrečiamas. Rekomenduočiau žmonėms dėvėti kaukę beveik visą laiką, kol pasireiškia viršutinių kvėpavimo takų simptomai“, – sako D.Winslow ir primena, kad skiepai nuo gripo gali sumažinti tikimybę susirgti šia virusine liga. Jei gripu susirgsite net ir pasiskiepiję, mažiau tikėtina, kad sunkiai susirgsite. Tiesa, imunitetas po vakcinos paprastai susiformuoja per porą savaičių.
Kai kurie tyrimai rodo, kad vaistai, tokie kaip oseltamiviras, išgerti per pirmąsias 48 valandas nuo simptomų pasireiškimo, tikriausiai sumažina užkrečiamumą. „Jis neabejotinai sutrumpina simptomų trukmę ir, labai tikėtina, turi bent nedidelį poveikį viruso plitimui, nes yra antivirusinė priemonė“, – sako D.Winslow.
RSV
Respiracinis sincitinis virusas (RSV) yra labai virusas, sukeliantis kvėpavimo takų uždegimą. Paprastai jo simptomai panašūs į peršalimo, todėl kartais gali būti sunku atskirti, kuris virusas jus užklupo. Vienas esminis skirtumas – kad paprastai RSV būna susijęs su didesne gleivių gamyba.
Žmonėms, sergantiems RSV, simptomai paprastai pasireiškia per 4-6 dienas po užsikrėtimo. Dažniausi RSV infekcijos simptomai yra sloga, sumažėjęs apetitas, kosulys, čiaudulys, karščiavimas ir švokštimas.
RSV plinta per lašelius, išsiskiriančius į orą užsikrėtusiam asmeniui kosint ar čiaudint, tiesioginio kontakto metu (pvz., bučiuojantis su RSV užsikrėtusiu asmeniu) arba palietus užkrėstą paviršių (pvz., durų rankeną) ir po to palietus burną, nosį ar akis.
Yra žinoma, kad užsikrėtę RSV, virusą galite platinti dieną ar dvi prieš pasireiškiant ligos simptomams, o po to paprastai dar apie 3-8 dienas po kontakto su virusu.
Po kelių pirmųjų simptomų pasireiškimo dienų viruso kiekis, kurį perduodate, smarkiai sumažėja.
Tiesa, kai kurie kūdikiai ir suaugusieji, kurių imuninė sistema nusilpusi, negali pašalinti viruso taip gerai kaip sveiki suaugusieji ir išlieka užkrečiami net keturias savaites.
COVID-19
Koronaviruso sukeliama COVID-19 ir toliau išlieka didele grėsme, juolab, kad šiuo metu virusas evoliucionavo taip, kad tapo labiau užkrečiamas. Tiesa, pati liga tapo mažiau agresyvi ir pavojinga komplikacijomis.
Priminsime, kad COVID-19 simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių. Dažniausi gali būti tokie:
- Karščiavimas
- Šaltkrėtis
- Kosulys
- dusulys
- Nuovargis
- Raumenų ar kūno skausmai
- Galvos skausmas
- Skonio ar kvapo praradimas
- Gerklės skausmas
- Užsikimšimas arba sloga
- Pykinimas
- Vėmimas ir viduriavimas
Kaip ir dauguma kitų, koronavirusas plinta per lašelius ir labai mažas daleles, kurias iškvepia COVID-19 sergantys žmonės. Kiti žmonės gali užsikrėsti virusu, jei šios dalelės įkvepiamos arba patenka į žmonių akis, nosį ar burną. Rečiau viruso dalelės gali patekti ant paviršių ir taip plisti.
„Tyrimai patvirtino, kad užsikrėtę koronavirusu galite užkrėsti kitus likus 24 valandoms iki simptomų pasireiškimo, o labiausiai užkrečiami esate praėjus 1-2 dienoms nuo simptomų pasireiškimo“, – sako D.Winslow.
Pasak jo, nuo ligos sunkumo priklauso, kiek laiko būsite užkrečiami. Žmonėms, kurių testas dėl COVID-19 teigiamas, bet jiems nepasireiškia jokie simptomai, izoliuotis nereikia, tačiau jie turėtų imtis atsargumo priemonių. Pavyzdžiui, šių:
- Dažnai plaukite rankas, užsidenkite kosint ir čiaudint, dezinfekuokite dažnai liečiamus paviršius.
- Atidarykite langus, naudokite oro valytuvus arba būkite lauke.
- Dėvėkite kaukę. Geriausia kaukė yra saugiausia, kurią galite patogiai dėvėti ilgesnį laiką.
- Atsiribokite fiziškai. Saugaus atstumo nėra, tačiau atstumas tarp jūsų ir kitų žmonių gali sumažinti infekcijos plitimo riziką.
Apibendrinant galima teigti, jog tai, kiek laiko galite užkrėsti kitus, priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant tai, kokia liga sergate ir ar buvote skiepytas. Peršalimo, gripo, RSV ir COVID-19 atvejais žmonės dažniausiai būna labiausiai užkrečiami likus maždaug dienai iki simptomų atsiradimo ir vėliau, praėjus dienai ar dviem po simptomų pasireiškimo, nors RSV sergantys žmonės gali išlikti labai užkrečiami visą ligos simptomų laiką.
Jei sergate simptominiu COVID-19, turėtumėte likti namuose, kol simptomai pradės gerėti ir 24 valandas nekarščiuosite (nevartojant karščiavimą mažinančių vaistų).