Ši procedūra atliekama „Eglės sanatorijoje“ Druskininkuose ir Birštone bei Vilniuje esančiame „Eglės reabilitacijos centre“. Kineziterapija vertikalioje vonioje yra tikras „Eglės sanatorijos“ perlas – tai procedūra, be kurios dažnas sanatorijos svečias neįsivaizduoja savo viešnagės „Eglės sanatorijoje“.
Vyr. kineziterapeutė, „Eglės sanatorijoje“ jau 35-erius metus dirbanti Lina Žukauskienė dalinasi, kodėl ši procedūra taip traukia lankytojus ir kuo grįstas jos efektyvumas.
Procedūra, pasižyminti ryškiu gydomuoju poveikiu
Pasirodo, plaukiojimas baseine gali ne tik gerai nuteikti, bet ir spręsti rimtus fizinius negalavimus. Tiesa, ši vertikali vonia yra kiek kitokia: vanduo joje – vos per 34 laipsnius, o ir pagulėti čia neteks.
L.Žukauskienė teigia, kad vertikali vonia yra gydomoji mankšta, atliekama mineralinio vandens baseine ir yra viena efektyviausių procedūrų gydant stuburo uždegimines, degeneracines – distrofines ligas, potraumines būkles ir jų komplikacijas.
„Šiose voniose sujungiamas mineralinio vandens ir kineziterapijos (gydymo judesiu) gydomasis poveikis į raumenų, raiščių, kaulų bei sąnarių sutrikusias funkcijas. Dėl raumenų atsipalaidavimo ir dalinio nesvarumo beveik be skausmo atliksite aktyvius gydomuosius judesius“, – teigia vyr. kineziterapeutė.
Pasak L.Žukauskienės, „Eglės sanatorijoje“ išlaikyta autentiška gydymo metodika: pratimai atliekami gilų vidurį turinčiame 2 m gylio baseine prie sienelės, ant plokštumų, su trapecijomis arba ratais.
Šios procedūros metu atliekami stuburo ir sąnarių tempimo pratimai, mankštos metu vandenyje atsipalaiduoja ir stiprėja raumenys, koreguojama laikysena, slankstelių padėtis, gerėja medžiagų apykaita, kraujotaka, bendra organizmo savijauta.
„Procedūra pasižymi ryškiu gydomuoju poveikiu – gerina bendrą funkcinę būklę, didina toleranciją fiziniam krūviui, judesių amplitudę, mažina skausminį sindromą, didina raumenų jėgą, mobilumą, stiprina imuninę sistemą. Po procedūrų kurso sumažėja ir išnyksta sąnarių, nugaros skausmai, sustiprėja raumenys, padidėja fizinio krūvio toleravimas, pagreitėja medžiagų apykaita, sumažėja svoris, atsiranda pakili nuotaika“, – teigia L.Žukauskienė.
Viena esminių procedūros ypatybių – stengtis pajausti ir suvokti atliekamus judesius
Kineziterapijos vertikalioje vonioje procedūros trukmė yra 30 min. ir ji atliekama grupėje iki 8 žmonių. Svarbu įsidėmėti, kad procedūra atliekama tik tiems asmenims, kurie moka plaukti.
L.Žukauskienė išskiria, kad tai yra būtina, nes nemokantiems plaukti asmenims paprasčiausiai neteks pajusti teigiamo procedūros efekto. Vyr. kineziterapeutės teigimu, negebantis plaukti žmogus vandenyje jaučiasi nejaukiai, yra susikaustęs, baiminasi gylio, todėl norimo efekto pasiekti nepavyksta.
Procedūros metu būtina laikytis kineziterapeuto nurodymų, taip pat stengtis viską atlikti lėtai, sąmoningai, suvokiant atliekamus judesius. Po šios procedūros rekomenduojamas 10–15 min. poilsis.
Kaip ir daugeliui procedūrų, taip ir kineziterapijai vertikalioje vonioje rekomenduojamas nuoseklumas. L.Žukauskienės teigimu, būtų naudinga atlikti dešimt – dvylika procedūrų.
„Tačiau viskas priklauso ir nuo paciento individualios funkcinės būklės. Būtina įvertinti ir tai, kaip seniai žmogų vargina įsisenėjusi problema, kurią siekiama spręsti vertikalių vonių pagalba“, – teigia specialistė.
„Geriausia, jeigu šios procedūros yra atliekamos kas antrą dieną. Vieną dieną teikiame purvo aplikacijos procedūras, kitą dieną sanatorijos svečių laukia vertikali vonia. Kaip žinia, purvas ir vanduo nedera, po purvo procedūrų vandens procedūros nėra galimos, siekiant išsaugoti visas kūnui teikiamas gerąsias purvo savybes. Tačiau taip procedūras kombinuojant, galima pasiekti puikių rezultatų“, – teigia L.Žukauskienė.
Procedūros efektyvumą įvertina lankytojai
Na, o tai kad ši procedūra padeda išspręsti daugybę negalavimų, žymi ir pacientų reakcijos po procedūros. Vyr. kineziterapeutės teigimu, ši procedūra yra taip vertinama „Eglės sanatorijos“ svečių, kad kai kurie lankytojai būtent dėl kineziterapijos vertikalioje vonioje vyksta į sanatoriją. Nuo 2024 m. vilniečiai tokią galimybę turi ir savo mieste – „Eglės reabilitacijos centre“.
L.Žukauskienė sako, kad po procedūros pacientai ir patys nustemba savo pagerėjusia savijauta.
„Sulaukiame daugybės teigimų atsiliepimų apie kineziterapiją vertikalioje vonioje. Palaipsniui sugrąžinama galimybė saugiau judėti vandenyje, tad pacientas po mankštos pradeda labiau pasitikėti savimi būdamas vandenyje. Taip pat daugelis teigia, kad procedūra be galo veiksmingai sumažina skausmą – nesvarbu, kurioje stuburo dalyje – juosmeninėje ar kaklinėje – vargintų problema. Vanduo, slėgis, šiluma padeda sumažinti skausmą, sumažėja sąnarių, stuburo apkrova, todėl kokybiškiau gebame atlikti judesius. Ši procedūra padeda gerinti ir judesių amplitudę, be to, didina ištvermę, gerina tonusą“, – teigia L.Žukauskienė.
Vyr. kineziterapeutės teigimu, procedūra gerina toleranciją fiziniam krūviui, be to, veiksmingai spartina medžiagų apykaitą. Negalima nuneigti ir teigiamo psichologinio efekto – daugelis žmonių po procedūros, anot L.Žukauskienės, tampa linksmesni, guvesni, dažniau šypsosi.