„Pacientai klausia – kas vyksta su mano kūnu? Kodėl aš taip jaučiuosi?“, – dalinasi Pietų Kalifornijos „Integrated Health Partners“ medicinos direktorius J.Lee.
Tad štai – net 7 galimos priežastys, kodėl jums nuolat šalta, rašoma today.com.
Anemija
Tai būklė, kai organizme sumažėja hemoglobino ir eritrocitų kiekis. Vienas iš simptomų – šaltos rankos ir kojos.
Žmonės taip pat gali jausti nuovargį , o jų smegenys lėčiau apdoroja informaciją. Pasak Nacionalinio širdies, plaučių ir kraujo instituto (National Heart, Lung and Blood Institute), dažniausiai pasitaikantis tipas yra geležies stokos anemija, kai žmogui nepakanka geležies. Ją taip pat gali sukelti vitamino B12 trūkumas.
Sunkesnės anemijos priežastys yra inkstų problemos ir kai kurių rūšių vėžys, pavyzdžiui, storosios žarnos vėžys.
Anemija nustatoma atlikus pilną kraujo tyrimą. Kitais tyrimais galima nustatyti geležies ir vitamino B12 kiekį kraujyje. Atmetus rimtesnes anemijos priežastis, gydytojas gali rekomenduoti geležies arba B12 papildų.
Skydliaukės sutrikimai
Hipotireozė – tai būklė, kai skydliaukė – liauka, esanti kaklo priekyje – negamina pakankamai skydliaukės hormonų. Vienas iš simptomų – sunkiai toleruojamas šaltis.
Kaip teigia gydytojas, skydliaukės sutrikimus galima nustatyti ir atlikus kraujo tyrimą. Nustačius hipotireozę, specialistai paskirs reikiamą gydymo planą, kad pacientas jaustųsi gerai.
Mažas kūno svoris
Mažą svorį turintis žmogus turi mažiau riebalų atsargų, o tai gali lemti, kad nuolat jaučia šaltį. „Jei esate liesas ir turite per mažą kūno masės indeksą, tai gali lemti, kad jums bus šalta“, – sako J.Lee ir priduria, kad pacientai skatinami priaugti svorio iki normalaus KMI.
Valgymo sutrikimai
Valgymo sutrikimas, kuriam būdinga stipri svorio priaugimo baimė ir griežtas maisto ribojimas, susijęs su mažu kūno svoriu. Anoreksija sergantys pacientai negauna pakankamai kalorijų normaliai kūno funkcijai palaikyti.
„Kai nepakankamai valgote arba esate dehidratuoti, dėl to galite jausti šaltį, nes jums reikia maisto ir kalorijų, kurios padėtų kūne gaminti šilumą ir užtikrintų normalią temperatūrą, – sako J.Lee.
Kraujotakos problemos
Taip gali nutikti dėl aterosklerozės, t. y. cholesterolio sankaupų arterijose, dėl kurių galūnės prasčiau aprūpinamos krauju, ir kitų periferinių arterijų ligų priežasčių.
„Jei esate vyresnio amžiaus, ilgą laiką rūkote, esate neaktyvus, jums šąla rankos ir kojos, susirūpinkite savo kraujotaka“, – priduria jis. Kraujo tyrimu galima patikrinti, ar nėra padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, o ultragarsu – galūnių kraujotaką.
Reino sindromas
Nacionalinio širdies, plaučių ir kraujo instituto duomenimis, dėl šios ligos kraujagyslės susiaurėja reaguojant į šaltį ar stresą, todėl į pažeistas kūno dalis – dažniausiai rankų ir kojų pirštus – priteka mažai kraujo.
Pacientai paprastai pastebi, kad pažeistos kūno dalys tampa blyškiai baltos. Tiems, kuriems pasireiškia lengvi epizodai, rekomenduojama palaikyti šiltą kūno temperatūrą ir nešioti pirštines bei turėti rankų šildykles.
Lėtinis stresas
Jei nuolat patiriate stresą, galite pastebėti, kad jūsų kojos ir rankos nuolat šaltos – tai mūsų reakcija.
Suvokiama grėsmė verčia organizmą apsaugoti gyvybiškai svarbius organus apribojant kraujo tekėjimą į galūnes, sako J.Lee.
Kada kreiptis į gydytoją
Jei nuolat jaučiate šaltį, o tai nepagerėja taikant pagalbines priemones, pavyzdžiui, dėvint šiltus drabužius, verta apsilankyti pas gydytoją, pataria J.Lee.
Kaip išlaikyti šilumą?
- Sluoksniuokite drabužius, pirštines arba kojines.
- Valgykite šiltą maistą, pavyzdžiui, sriubą, ir gerkite šiltus gėrimus: kavą, žaliąją arbatą ar karštą šokoladą.
- Mankštinkitės ir būkite aktyvūs.
- Pakankamai miegokite.
Artimi santykiai taip pat gali padėti kovoti su chroniško šalčio jausmu. „Atrodo, kad tai nesusiję, bet (žmogiškieji ryšiai) iš tikrųjų yra labai svarbūs“, – pabrėžia J.Lee ir priduria, kad būtent artimieji gali paskatinti kreiptis pagalbos į gydytoją.