Remiantis naujais tyrimais, žmonės, netekę dantų dėl prastos burnos higienos, dažniau kenčia nuo chroniško apatinės nugaros ir sėdmenų skausmo. Kuo daugiau dantų jie netenka, tuo stipresnis būna skausmas.
Kodėl skausmas jaučiamas nugaroje, iki galo nėra aišku. Viena teorija teigia, kad dantenų liga periodontitas gali paskatinti imuninį atsaką, kuris savo ruožtu sukelia skausmingą uždegimą kitoje kūno vietoje.
Ankstesni tyrimai jau parodė, kad žmonėms, sergantiems dantenų ligomis, širdies smūgio ar insulto rizika yra du ar tris kartus didesnė. Visgi naujasis tyrimas yra pirmasis, kuriame ištirtas ryšys tarp lėtinio skausmo ir dantų netekimo.
Tarptautinė tyrėjų komanda surinko informaciją apie 8 662 amerikiečių vyrus ir moteris. Suskaičiuoti jų dantys, surašyta esama sveikatos būklė, gyvenimo būdo savybės, tokios kaip mitybos įpročiai ir rūkymas, taip pat užfiksuotas jų lėtinio skausmo lygis.
„Rezultatai rodo kliniškai reikšmingą ryšį tarp lėtinio skausmo ir dantų netekimo“, – sakė tyrimo bendraautoris, dr. Kevinas Shengas-Kai Ma iš Pensilvanijos universiteto.
„Mes nustatėme, kad pacientai, netekę dantų, turėjo žymiai didesnę tikimybę patirti lėtinį apatinės kūno dalies ar sėdmenų skausmą ilgiau nei tris mėnesius, palyginti su tais, kurie turi daugiau nei 20 dantų“, – tvirtino ekspertas.
Tyrimas, paskelbtas akademiniame žurnale „Journal Of Pain“, taip pat parodė, kad žmonės, kenčiantys nuo lėtinio skausmo, turėjo vidutiniškai 22,2 danties, o skausmo nepatiriantys – 24,5 danties.
Lėtinis skausmas buvo jaučiamas įvairiose kūno vietose, įskaitant nugarą ir kojas. Nustatyta, kad žmonės, neturintys dantų, 50 procentų dažniau kenčia nuo lėtinio sėdmenų skausmo ir beveik 80 procentų dažniau jį jaučia kojose ir pėdose, nepriklausomai nuo kitų sveikatos ir gyvenimo būdo veiksnių.
Skausmas priskiriamas lėtiniam, jei, nepaisant gydymo, trunka ilgiau nei tris mėnesius.