„Mamų unijos“ organizuotame projekte meditaciniai užsiėmimai vandenyje ir mankšta kineziterapijos salėje ne tik sustiprino kūną, subalansavo emocijas, nuramino ir atpalaidavo, bet ir padėjo užsimegzti bendrystės jausmui tarp projekto dalyvių.
Daugiaplanis gydomosios vandens terapijos poveikis
Projekto pagrindinės veiklos – Watsu plukdymo vandenyje užsiėmimai ir vidutinio fizinio aktyvumo jėgos kineziterapijos treniruotės. Watsu – tai atpalaiduojanti ir gydomoji vandens terapija, padedanti sumažinti stresą, skausmą ir pagerinti bendrą savijautą.
Watsu – tai atpalaiduojanti ir gydomoji vandens terapija, padedanti sumažinti stresą, skausmą ir pagerinti bendrą savijautą.
Pasak Watsu instruktorės Jurgos Švedienės, užsiėmimai praplėtė projekto dalyvių suvokimo, kaip galima būti vandenyje, ribas, įgalino žmones išskleisti savo gebėjimus: „Siūbavimas vandenyje sukuria lengvumo įspūdį ir pakeičia traukos bei laiko suvokimą. Ritmingas ir ramus kvėpavimas sukuria laisvumo pojūtį bei jausmą, kad esi suprastas ir užjaustas. Šiltas vanduo atpalaiduoja audinius ir nuramina protą. Kiekvienas Watsu judesys yra svarbus, be to, skirtingai veikia plūduriuojantį žmogų.“
J.Švedienė džiaugėsi, kad projektas tapo tėkme, apjungiančia įvairaus amžiaus žmones, tai buvo laikas sau ir laikas bendrystei.
Jurgai labiausiai įsiminė dalyvių geranoriškumas ir entuziazmas, o rezultatai buvo netikėti ir džiuginantys: „Mes drauge sukūrėme erdvę, kurioje žmonės jautėsi saugiai ir peržengė savo baimės ar nerimo vandenyje ribas. Vieni išmoko geriau plaukti, kiti atsipalaiduoti ar nardyti. Ir visi patyrė, ką reiškia tiesiog būti.“
Suprasti akimirksniu
- Watsu – tai atpalaiduojanti ir gydomoji vandens terapija, padedanti sumažinti stresą, skausmą ir pagerinti bendrą savijautą.
- Projektą įgyvendino „Mamų unija“. Projektas finansuotas Sporto rėmimo fondo lėšomis.
- Projekto tikslai: didinti fizinį aktyvumą tarp socialiai atskirtų bendruomenių, pagerinti fizinę ir socialinę būklę, stiprinti pasitikėjimą savimi ir skatinti socialinę sąveiką.
- Projekto įgyvendinimo laikotarpis: nuo 2024 m. liepos 1 d. iki 2024 m. gruodžio 31 d.
Kineziterapija sustiprino raumenis ir padidino ištvermę
Projekto dalyviai lankė ir kineziterapijos užsiėmimus, atliko pratimus, kurie stiprino raumenis, gerino laikyseną ir judesių koordinaciją. „Treniruotės su svoriais vyko pagal individualius sportuojančiųjų poreikius. Dalyviai atliko ir mobilumo stabilumo gerinimo, tempimo ir atpalaidavimo pratimus“, – pasakojo kineziterapijos specialistė Giedrė Bernatonytė.
Tokio pobūdžio užsiėmimai sumažina riziką susirgti lėtinėmis ligomis, širdies ir kraujagyslių ligomis, didina energijos lygį.
Pasak kineziterapeutės, treniruočių poveikis – padidėjusi ištvermė, raumenų tonusas, masė ir jėga: „Pagerėjo ir projekto dalyvių bendra savijauta, sveikata, tolerancija fiziniam krūviui. Tokio pobūdžio užsiėmimai sumažina riziką susirgti lėtinėmis ligomis, širdies ir kraujagyslių ligomis, didina energijos lygį ir, žinoma, pagerina gyvenimo kokybę.“
Visi užsiėmimai nemokami
G.Bernatonytės teigimu, į projektą atrinkti asmenys, kurie susiduria su įvairiomis socialinės atskirties ir užimtumo problemomis, gaunantys mažiau pajamų, todėl turintys ribotas galimybes sportuoti. Taip pat dalyvavo žmonės su įvairiomis sveikatomis problemomis – padidėjusiu kraujo spaudimu, antsvoriu, raumenų–griaučių sistemos traumomis.
Iš viso į kineziterapijos salę rinkosi trys grupės, 15 dalyvių, kuriems pravesta 540 valandų užsiėmimų. Vienam asmeniui skirta 36 kineziterapijos užsiėmimai.
„Projekto dalyviams visi užsiėmimai buvo nemokami“, – teigė G.Bernatonytė.
Džiaugiasi galėdama padėti žmonėms
Kineziterapeutė akcentavo ypač šiltą užsiėmimų atmosferą, nes dalyviai vieni kitus palaikė ir motyvo: „Nestigo geros nuotaikos ir juoko, dalyviai pasikraudavo geros energijos.“
Anot G.Bernatonytės, džiugu matyti gerai besijaučiančius žmones: „Dalyviai kalbėjo, kad užsiėmimai galėtų vykti ir toliau, mielai lankytų, tai tik dar labiau įrodo, kad projektas atnešė daug naudos, o mano darbas atliktas teisingai.“
Tai tik dar labiau įrodo, kad projektas atnešė daug naudos, o mano darbas atliktas teisingai.
G.Bernatonytė teigė, kad jai, kaip specialistei, buvo be galo gera prisidėti ne tik prie dalyvių fizinės būklės stiprinimo, bet ir geresnės savijautos, didesnio pasitikėjimo savo jėgomis: „Esu empatiška, toks darbas man prie širdies. Visada labai džiaugiuosi, galėdama padėti žmonėms siekti savo tikslų.“
Užsiėmimai kaip šventinė dovana savo kūnui
Projekto dalyvė Rosana Steponavičienė lankė užsiėmimus vandenyje du kartus per savaitę nuo rugsėjo mėnesio iki pat Naujųjų metų. „Tai tikra šventinė dovana savo kūnui“, – džiaugėsi Rosana.
Baseine atsipalaiduoja ne tik kūnas, bet ir pagerėja savijauta.
Apie projektą Rosana sužinojo iš savo draugės, kuri bendrauja su „Mamų unija“. „Draugė mane pakvietė dalyvauti, nes žino mano sveikatos problemas ir tai, kad man patinka užsiėmimai vandenyje“, – sakė Rosana, turinti judėjimo problemų, todėl jai aktualu lavinti kojų, nugaros raumenis. „Taip pat svarbi ir emocinė būklė – baseine atsipalaiduoja ne tik kūnas, bet ir pagerėja savijauta“, – teigė moteris.
Pasak projekto dalyvės, kai kurie pratimai yra sunkesni, sudėtingesni, bet juos atlikti vandenyje yra paprasčiau, nes kūnas yra lengvesnis.
Rosana labai džiaugėsi užsiėmimais, puikiu bendravimu su kitomis dalyvėmis ir ypač šiltai atsiliepia apie nuostabias treneres. „Trenerių darbas sužavėjo – jei reikėdavo, įlipdavo į vandenį ir pakoreguodavo judesius, kad pratimą atlikčiau taisyklingai“, – teigė dalyvė.
Rosanai patiko ir tai, kad baseine vanduo šiltas, jautiesi komfortiškai, geriau atsipalaiduoji: „Be to, nėra gilu, gali stovėti ant baseino dugno – taip daug lengviau sportuoti.“
Sustiprino nuo vaistų nusilpusius raumenis
Projekto dalyvė Veronika Čepanskytė taip pat lankė užsiėmimus baseine: „Mano tikslas – sustiprinti fizinę būklę. Užsiėmimų nuo rugsėjo mėnesio rezultatas – priaugau 4 kilogramus vien tik raumenų masės ir tai matosi vizualiai.“
V.Čepanskytė buvo profesionali tinklininkė, bet prieš 5 metus jos karjerą nutraukė onkologinė liga, buvo amputuota koja, atsirado stuburo, kaulų, sąnarių problemų.
20-metė Veronika džiaugiasi, kad jai pavyko atstatyti fizinę būklę, sustiprinti nusilpusius nuo vaistų raumenis. „Onkologai rekomendavo, kad geriausia sportuoti vandenyje, kuriame labiau dirba raumenys, mažesnis krūvis tenka sąnariams. Be to, ir fiziškai lengviau nei sporto salėje. Ką padarydavau vandenyje, to neatlikčiau sporto salėje“, – teigė V.Čepanskytė.
Projekto dalyvės džiaugėsi ir užsimezgusia bendryste, norėtų ir toliau kartu lankyti užsiėmimus baseine ar kineziterapijos salėje.
„Įkvėpti judėti“ projektas, finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, buvo skirtas skatinti fizinį aktyvumą ir gerinti gyvenimo kokybę labiausiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms – moterims, mergaitėms ir neįgaliesiems. „Mamų unija“ ir toliau rengs įvairias iniciatyvas, projektus, kurie padės vaikams ir šeimoms stiprinti savo fizinę ir psichinę sveikatą bei gerovę.