Mažajam užsikimšo nosis: ko privalu vengti ir kas veiksmingiausiai padeda spręsti šią problemą?

Su nosies užgulimu bent vieną kartą gyvenime esame susidūrę kiekvienas, ne išimtis ir mūsų vaikai. Nosies užgulimas – tai būklė, kuomet nosies gleivinės patinimas arba uždegimas sukelia sunkumus kvėpuojant pro nosį. Ši būsena gali būti susijusi su įvairiomis priežastimis, tokiomis kaip peršalimas, alergijos, sinusitas ar kita infekcija. Nosies užgulimą dažnai lydi simptomai, tokie kaip nosies sekrecija, čiaudulys, galvos skausmas bei bendras diskomfortas.
Vaikų gydytoja Elena Landsbergytė-Bukauskienė
Vaikų gydytoja Elena Landsbergytė-Bukauskienė

Ši būklė gali būti labai nepatogi, nes trukdo normaliam kvėpavimui, miegui ir kasdienei veiklai. Mažiesiems ši problema atsiliepia dar ryškiau, todėl labai svarbi tinkama priežiūra, siekiant sumažinti komplikacijų riziką.

Vaikų gydytoja Elena Landsbergytė-Bukauskienė aptaria dažniausias problemas, susijusias su vaikų nosies užsikimšimu bei dalijasi patarimais, kaip iš tiesų veiksmingai reikėtų spręsti šį sveikatos sutrikimą.

Nosies užgulimo priežastys ir tai, ko nereikėtų daryti

Atėjus vėsesniems orams, į kasdienybę grįžta ir įvairios peršalimo ligos su nemaloniais simptomais. Ypač dažnai mažuosius vargina užsikimšusi nosis. E.Landsbergytė-Bukauskienė atskleidžia, kokios priežastys dažniausiai lemia mažųjų nosies užsikimšimą.

„Pirmoji – nosies gleivinės paburkimas, kuomet nosies kriauklės, paprastai kalbant, patinsta, padidėja ir tiesiog fiziškai lieka mažiau vietos nosies ertmėje keliauti orui. Tokiu būdu apsunkėja kvėpavimas per nosį. Kita priežastis – sekretas nosyje, arba liaudiškai tariant, tiesiog sloga. Jos metu nosies spindyje susirenka gleivingas sekretas, kuris užkemša nosytę ir oras sunkiau praeina. Neretai mano minėti du veiksniai užklumpa vienu metu. Žinoma, kuo mažesnė nosytė, tuo daugiau įtakos kvėpavimui ir jo kokybei turi nosies kriauklių paburkimas ar sekreto kiekis spindyje“, – teigia gydytoja.

Nosies užsikimšimas nedžiugina nė vieno tėvelio – dažniausiai jis vaikams sukelia diskomforto pojūtį, mažiesiems tampa sudėtinga kvėpuoti, todėl tėvai pradeda nerimauti dėl vaiko būsenos. Tačiau ar tai gali sąlygoti ir rimtesnes ligas? E.Landsbergytės-Bukauskienės teigimu, dažniausiai nosies užsikimšimą lydinčios ligos – infekcinis rinitas arba sloga.

Vaikų gydytoja Elena Landsbergytė-Bukauskienė
Vaikų gydytoja Elena Landsbergytė-Bukauskienė

„Dažniausiai sloga būna sukelta virusų, rečiau – bakterijų. Kartais nosis gali užsikišti dėl per sauso oro namuose ar tiesiog per sausos nosies gleivinės. Pavasarį ir vasarą, žydint įvairiems augalams, kiek dažniau nosies užsikimšimas būna alergijos pasekmė. Rečiau sutinkamas reiškinys, kalbant apie vaikų sveikatos sutrikimus, – medikamentinė sloga – sukelta gleivinę sutraukiančių vaistų į nosį nuo slogos“, – teigia gydytoja.

Liaudiškos gydymo priemonės – taip ar ne?

Neretai tėveliai vaikų nosies užsikimšimą pradeda gydyti liaudiškomis priemonėmis – deda karštos druskos kompresus, kiša į nosį česnako ar svogūno gabaliukus, skalauja nosį muilu, lašina į ją burokėlių ar juodojo ridiko sultis ir panašiai. Įdomu, ar tokios liaudiškos priemonės padaro daugiau naudos, ar vis tik žalos?

E.Landsbergytė-Bukauskienė išskiria pagrindinius veiksmus, ko tikrai nereikėtų daryti, užsikimšus vaiko nosiai. „Nereikėtų leisti sekretui nosies ertmėje ilgai užsilikti, nereikėtų traukti sekreto atgal, per daug agresyviai ir dažnai valyti nosis mažiems vaikams su aspiratoriais. Kartais vien jų naudojimas gali sudirginti nosies gleivinę ir ji tik dar labiau išburksta. Nereikėtų piktnaudžiauti eteriniais aliejais ir vaistais nuo slogos (nosies gleivinę sutraukiančiais vaistais). Juos rekomenduojama naudoti iki savaitės, kadangi naudojant ilgiau didėja rizika išsivystyti medikamentinei slogai“, – teigia specialistė.

Gydytoja į nosies užgulimo gydymą liaudiškomis priemonėmis žiūri gana skeptiškai. „Kartais šiokį tokį poveikį, gydant liaudiškais būdais, galime matyti, bet jis ne visada bus grįstas „veikliąja medžiaga“. Tačiau visada reikia įvertinti alternatyvių priemonių šalutinių reakcijų tikimybę, o dažniausiai pasitaikanti mažųjų gretose yra alergija“, – įspėja gydytoja.

Vaikų gydytoja Elena Landsbergytė-Bukauskienė
Vaikų gydytoja Elena Landsbergytė-Bukauskienė

Kas iš tiesų veikia norint palengvinti nosies užgulimą?

Apie tai, kaip reikėtų gydyti nosies užgulimą vaikams, tėvai sužino iš įvairių šaltinių: televizijos, interneto, spaudos, taip pat dažnas kliaujasi ir artimųjų, pažįstamų žmonių patarimais. Vis tik rekomenduojama atsižvelgti į specialistų patarimus. Kas iš tiesų veiksmingiausiai gydo nosies užsikimšimą?

E.Landsbergytė-Bukauskienė teigia, kad yra keletas taisyklių, ką ir kaip reikėtų daryti esant nosies užsikimšimui. „Svarbu palaikyti nosytę švarią, kad nesikauptų ten gausiai sekreto, svarbu ją plauti, taip pasiekiant tolimiausius nosies kampelius (tai yra svarbu ir alerginės slogos metu, nes padeda pašalinti alergenus).Tikslinga mažinti nosies gleivinės paburkimą hipertoniniais tirpalais ar hipertoniniu jūros vandeniu, taip pat tai galima padaryti sutraukiančiaisiais gleivinę vaistais į nosį, tačiau, kaip minėjau anksčiau, nerekomenduojama jų naudoti ilgiau nei savaitę, taip vengiant per didelio nosies gleivinės išsausėjimo.

Reikia nepamiršti drėkinti gleivinę ir aplinką, kurioje vaikas yra. Nes išsausėjus nosies gleivinei stebima padidėjusi sekrecija ir neretai kartu nosies gleivinės paburkimas, taip pat prastėja apsauginė nosies gleivinės funkcija. Tam tinkamiausias izotoninis jūros vanduo“, – pasakoja gydytoja.

Išsigydžius vaiko nosies užsikimšimą, tėvai, be jokios abejonės, norėtų, kad šis sveikatos negalavimas nebesikartotų. Tačiau išvengti jo, E.Landsbergytės-Bukauskienės teigimu, nėra lengva, nors pabandyti tai padaryti tiesiog būtina.

„Reikėtų nuolat reguliariai prižiūrėti nosies gleivinę, palaikyti joje tinkamą drėgmę, taip užtikrinant adekvačią jos apsauginę funkciją. Tačiau reikia suprasti, kad vieno recepto ar būdo, kuris padarytų taip, kad sloga niekada nesikartotų, tiesiog nėra. Sloga ir kitos vaikystėje kamuojančios infekcinės ligos treniruoja vaiko imunitetą tolimesniems iššūkiams“, – užbaigia gydytoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis