Naujausi tyrimai rodo, kad hormonų lygio pokyčiai perimenopauzės ir menopauzės laikotarpiu gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį sveikatai – estrogeno trūkumas yra susijęs su padidėjusia osteoporozės, širdies ir kraujagyslių ligų, Alzheimerio ligos rizika.
„Amžėjimas yra natūralus procesas, tačiau kentėjimas neturėtų būti jo dalis,“ – sako klinikos įkūrėja Violeta Jurgaitienė.
Pasak V.Jurgaitienės, moters sveikata po reprodukcinio amžiaus dažnai lieka užribyje, o perimenopauzės ir menopauzės hormoniniai pokyčiai tampa dideliu iššūkiu, kurį daugelis moterų sprendžia vienos. O iš tikrųjų moterims yra svarbu bent kartą per metus pasitikrinti hormonų lygius, nes tai padeda užtikrinti ilgalaikę sveikatą ir išvengti galimų problemų.
Pradėjusios jausti menopauzės simptomus, moterys dažnai griebiasi kraštutinių priemonių – imasi drastiškai keisti mitybą arba alinti save treniruotėmis, nors anksčiau nesportavo. „Jei niekada nebėgiojote maratonų, tai žinokite, kad perimenopauzė nėra tas laikas, kai reiktų tai pradėti daryti”,- perspėja A. Ivaškevičė.
Funkcinės medicinos ekspertė ragina labiau pasikliauti savo kūno signalais: „Visą menstruacinio ciklo laiką svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip jaučiatės. Kai kuriomis dienomis gali prireikti intensyvesnių treniruočių, o kitomis - poilsio ar švelnių judesių. Priklausomai nuo fizinės ir emocinės būklės, pritaikydamos treniruočių rutiną, galite geriau laikytis ir mėgautis sportu.“
Tačiau saldumynų mėgėjas medikė bando „sutramdyti“ juokaudama: „Jei iki tol valgėte po kruasaną kasdien, tai dabar galite tik vaikščioti ratu aplink kavinę ir mėgautis jais pro langą“.
Paskaitoje ekspertės pateikė ir naudingų patarimų, kaip derinti fizinius pratimus su menstruaciniu ciklu, kad fizinis krūvis būtų naudingas ir pagerintų, o ne pablogintų mūsų savijautą.
- 1. Folikulinėje fazėje (nuo ciklo pradžios iki vidurio) naudingiausios yra jėgos treniruotės. Šioje fazėje estrogeno lygis kyla, kas gali padidinti energiją ir raumenų atsigavimą. Įtraukite sudėtinius pratimus ir sunkesnius svorius, kad pasiektumėte geriausių rezultatų.
- 2. Apie ovuliacijos laikotarpį (ciklo vidurys) moterys gali jaustis energingesnės, todėl tai gali būti puikus laikas įtraukti intensyvesnius treniruočių ar ištvermės užsiėmimus, tokius kaip bėgimas, dviračių sportas ar intervalinės treniruotės.
- 3. Liuteininėje fazėje kai kurios moterys gali jausti nuovargį, nuotaikų svyravimus ir kitus simptomus. Šiuo metu svarbu klausytis savo kūno. Vietoj intensyvių treniruočių, apsvarstykite galimybę daryti mažesnio intensyvumo pratimus, tokius kaip joga, plaukimas ar vaikščiojimas.
- 4. Nepamirškite, kad tinkama mityba ir pakankamas vandens suvartojimas ya labai svarbu. Įsitikinkite, kad vartojate subalansuotą maistą, kuris atitinka jūsų aktyvumo lygį, ir stenkitės gerti pakankamai skysčių, ypač intensyvių treniruočių metu.
- 5. Sportuojančioms moterims patariama naudoti kreatiną, kuris padeda išlaikyti ir paauginti raumenų masę, gerina smegenų, žarnyno veiklą.
„AUM Wellness Clinic“ siekia kelti moterų sveikatos priežiūros standartus, siūlydama kompleksinius sprendimus, kurie apima naujausius hormonų terapijos metodus, mitybos planavimą, fizinio aktyvumo rekomendacijas ir inovatyvias diagnostikas.
„Moters sveikatos HUB“ buvo suburta specialiai moterų hormonų srityje besispecializuojančių ekspertų komanda. Tarp jų – funkcinės medicinos ekspertė Algė Ivaškevičė, akušerės-ginekologės Justina Gailiūšienė ir Regina Giliasevičienė, ginekologė-reproduktologė Valerija Aglonietė, turinčios ilgametę patirtį hormonų terapijos srityje. Pilnavertę priežiūrą taip pat suteiks šeimos gydytoja Daiva Puškoriūtė, klinikinė psichologė Kotryna Mikalauskaitė, endokrinologė Kristina Švaikevičienė ir dietistė Rasa Jonušienė. Ši komanda gilinosi į naujausius tyrimus bei gydymo standartus tam, kad galėtų pasiūlyti pažangiausius ir individualiai pritaikytus sprendimus kiekvienai moteriai.
„AUM Wellness Clinic“ yra pirmoji ilgaamžiškumo ir sveikatinimo klinika Baltijos šalyse, įkurta 2022 m. Vilniuje. Klinika apjungia tradicinės, mokslu pagrįstos, individualizuotos funkcinės ir netradicinės medicinos metodus, siūlydama aukščiausios kokybės diagnostiką ir gydymą, pritaikytą kiekvieno kliento poreikiams.