Mokslininkai kviečia pasitikrinti, ar nesukaupėte miego skolos

Dažnai pamirštate dalykus, kuriuos žinote? Atrodo, jog sunku susikaupti atliekant sudėtingas užduotis? O gal miegate mažiau nei šešias valandas per parą?
Pora.
Pora. / 123RF.com nuotr.

Jei taip, matyt, čia ir bus bėda, – rašoma portale webmd.com.

Miego trūkumas gali trukdyti aiškiai mąstyti ir išlaikyti tolygias emocijas.

Atlikti tyrimai aiškina, kad per didelis mieguistumas gali pakenkti darbo našumui, sugriauti santykius ir sukelti nuotaikos problemų, tokių kaip pyktis ir depresija.

Daugelis žmonių, kurie nepakankamai išsimiega, nepripažįsta, kad tai kenkia jų pažintinei ir psichinei sveikatai. Na, ir didžiausia to bėda yra sulėtėjęs reakcijos laikas, o tai gali turėti įtakos, tarkime, vairuojant.

Reikėtų įsisąmoninti, kad miegas nėra prabanga, tai kiekvieno mūsų būtinybė.

„Eidami miegoti, investuojate į savo energiją“, – sako miego mokslininkas Barry Krakow.

„Ląstelių lygmenyje kūnas tiesiogine prasme taiso ir atkuria save. Be jo jūs negalite daryti to, ko norite – fiziškai ar protiškai.

Užmigti yra sunkiau nei daugelis numano. Pavyzdžiui, jei visą savaitę miegosite mažiau nei šešias valandas per parą, susikaupsite visą nakties miego skolą – per daug, kad galėtumėte kompensuoti kelias valandas papildomai miegui savaitgalį.

Lėtinio mieguistumo poveikį žmonės apibūdina kaip „rūką“. Štai trys tokios savijautos priežastys.

1. Mieguistumas lėtina jūsų mąstymo procesus.

Mokslininkai, matuojantys mieguistumą, nustatė, kad miego trūkumas sumažina budrumą ir koncentraciją. Sunkiau susikaupti ir atkreipti dėmesį, todėl lengviau susipainiojate. Tai trukdo jūsų gebėjimui atlikti užduotis, kurioms reikia loginio samprotavimo ar sudėtingo mąstymo. Mieguistumas taip pat kenkia sprendimų priėmimui: sunkiau tai atlikti, nes nepavyksta tinkamai įvertinti situacijos ir pasirinkti tinkamo elgesio.

2. Per didelis mieguistumas pablogina atmintį.

Tyrimai rodo, kad miego metu sustiprėja nervų jungtys, jos svarbios mūsų prisiminimų saugojimui.

„Miegas įtraukia dalykus, kurių išmokome ir patyrėme per dieną, į mūsų trumpalaikę atmintį“, – sako Avelino Verceles, MD, Merilendo universiteto medicinos mokyklos docentas ir mokyklos miego medicinos stipendijos direktorius.

Atrodo, kad skirtingos miego fazės vaidina skirtingą vaidmenį sujungiant naują informaciją į prisiminimus. Jei jūsų miegas sutrinka, tai trukdo šiems ciklams.

Kai esate mieguistas, dažnai galite pamiršti dalykus. O mieguistumo sukeltas nesugebėjimas susikaupti dar labiau silpnina atmintį.

„Jei negalite susikoncentruoti ties tuo, kas yra po ranka, tai nepateks į jūsų trumpalaikę ir ilgalaikę atmintį“, – sako Allison T. Siebern, mokslų daktarė, nemigos ir elgesio miego stipendininkė.

3. Blogas miegas apsunkina mokymąsi.

Miego trūkumas veikia ir jūsų gebėjimą mokytis. Kadangi negalite taip gerai susikaupti, tampa sunkiau įsisavinti informaciją, negalite mokytis efektyviai.

Tai taip pat veikia atmintį, kuri yra būtina mokymuisi. Vaikams mieguistumas gali sukelti ir hiperaktyvumą, kas taip pat trukdo mokytis.

Paaugliai gali prarasti dėmesį, kruopštumą ir atmintį, o tai rimta kliūtis sužibėti mokykloje. Didžiausias mieguistumo pavojus: sulėtėjęs reakcijos laikas. Tai tampa gyvybiškai pavojinga vairuojant, atliekant darbus ar kitas užduotis, į kurias reikia greitai reaguoti.

Miego trūkumas padidina ir alkoholio poveikį žmogaus organizme.

Didelė rizika taip pat gresia pamaininiams darbuotojams, kurie dirba naktimis arba dirba ilgas ar nereguliarias valandas, ir žmonėms, sergantiems negydytais miego sutrikimais, tokiais kaip miego apnėja ir narkolepsija.

2009 m. tyrime, atliktame su JAV karo akademijos Vest Pointe kariūnais, Teksaso universiteto Ostine mokslininkai nustatė, kad miego trūkumas trukdo integruoti informaciją. Tai yra proto funkcija, kuri labai priklauso nuo sekundės dalies, nuojautos sprendimų.

Tyrėjai pažymėjo, kad tai gali kelti ypatingą susirūpinimą ugniagesiams, policijos pareigūnams, kareiviams ir kitiems, kurie dažnai patiria miego trūkumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?