Naujametinis pažadas pradėti sportuoti: kodėl jis „sudega“ ir ką daryti, kad taip nenutiktų

Naujieji metai – tai laikas, kai daugelis iš mūsų išsikelia tikslus ir siekia pokyčių, vedančių į geresnį gyvenimą. Vienas populiariausių sprendimų – pradėti sportuoti, daugiau judėti ir rūpintis savo sveikata. Tačiau svarbiausia yra ne tik pažadėti, bet ir iš tikrųjų įgyvendinti šį tikslą. Kaip sėkmingai pradėti sportuoti, išlaikyti motyvaciją bei paversti šį naujametinį pažadą ilgalaikiu įpročiu, teikiančiu džiaugsmą ir rezultatus?
Sporto klube
Sporto klube / Shutterstock nuotr.

Naujų metų pradžia dažnai simbolizuoja naujus tikslus ir asmeninius pokyčius. Sporto pradžia – vienas iš tų pažadų, kuris skamba ambicingai, tačiau, tinkamai pasiruošus, tampa realiai įgyvendinamas.

Sportas ne tik padeda stiprinti kūną, bet ir gerina emocinę savijautą, didina energiją bei pasitikėjimą savimi. Svarbu suprasti, kad pradėti sportuoti reikia atsakingai, išsikelti realistiškus tikslus ir rasti metodus, kurie labiausiai tinka jūsų gyvenimo būdui ir poreikiams – tuomet neperdegsite dar net nepradėję.

Kodėl pažadas sportuoti dažnai ir lieka tik pažadu?

Naujametinis pažadas sportuoti dažnai lieka tik pažadu dėl kelių pagrindinių priežasčių. Žmonės dažnai išsikelia nerealistiškus, abstrakčius tikslus, pavyzdžiui, „numesti daug svorio“ arba „treniruotis kasdien“. Kai tikslai atrodo nepasiekiami, greitai prarandama motyvacija.

Džnai trūksta plano ir struktūros – noras pradėti sportuoti dažnai neturi aiškaus veiksmų plano: nėra numatyta, kokius pratimus atlikti, kiek kartų per savaitę sportuoti ar kaip sekti pažangą, o be plano sunku sukurti tvirtą įprotį, todėl pradinė motyvacija dažnai būna trumpalaikė, nes ji paremta emocijomis ar socialiniu spaudimu.

Kai praeina pirmosios savaitės ir rezultatai nėra akivaizdūs, motyvacija gali išblėsti. Ši įtampa dažnai virsta pasiteisinimais ir visai nutraukia bandymus tęsti sporto įprotį.

Be to, šventiniu laikotarpiu įprasti poilsio, maisto vartojimo ir miego ritmai dažnai sutrinka. Staigus bandymas grįžti į disciplinuotą sporto režimą gali būti per daug drastiškas, todėl greitai kyla nuovargis ar nusivylimas.

Shutterstock nuotr./Sporto klube
Shutterstock nuotr./Sporto klube

„Gym Plius“ sporto dalies vadovas Virgilijus Želvys antrina, kad daugelis žmonių, pradėdami sportuoti po Naujųjų metų, susiduria su įvairiais sunkumais dėl įvairiausių priežasčių: trūksta laiko, motyvacijos, sunku sukurti naują rutiną.

„Daugeliui gali būti sunku eiti į sporto klubą, ypač jei žmogus jaučiasi neužtikrintai ar lyginasi su kitais. Dažnai pažadą sportuoti darome ne tik dėl savęs, bet ir dėl socialinio spaudimo, todėl kai nepasiekiame tikslų, gali sumažėti noras bandyti toliau. Norint pradėti, galima pasitelkti realius tikslus, palaikymo grupes ar draugus ir kurti malonią bei motyvuojančią aplinką sportui“, – komentuoja pašnekovas.

Svarbiausia – pradėti, o tada jau „užsikabini“?

V.Želvio teigimu, posakis, kad „svarbiausia – pradėti“ yra gana tikslus: „Dažnai taip ir būna – pradėti sportuoti yra pats sunkiausias žingsnis, tačiau, kai tik pradedi, atsiranda daugiau energijos, motyvacijos, geresnė savijauta.“

Pažadas pradėti sportuoti nuo Naujųjų, anot specialisto, turi dvi medalio puses. „Jis gali atrodyti kaip motyvacinis startas, tačiau kartais šis naujos pradžios požiūris gali būti dvipusis“, – sako jis ir išskiria to pliusus bei minusus.

Pliusai:

• Simbolinė pradžia: Nauji metai – tai tarsi atspirties taškas, kuris motyvuoja pradėti naujus įpročius.

• Iškelti tikslai – galima susiplanuoti ir pasiruošti iš anksto: pasirinkti sporto klubą, nusipirkti sportinę aprangą, susikurti grafiką.

• Visuotinis entuziazmas – daug žmonių pradeda pokyčius nuo Naujų metų.

Minusai:

• Per didelis spaudimas sau pasirenkant datą: psichologiškai tai gali veikti neigiamai.

• Laukdami konkrečios datos prarandame galimybę pradėti čia ir dabar.

• Sezoninis mąstymas. Pokyčiai turi būti nuolatiniai, o ne tik metų pradžios įkvėpimas.

„Geriausia pradėti be datos – iš karto, kai tam kyla motyvacija. Sportas turėtų tapti viso gyvenimo tikslu, o ne vienadieniu projektu“, – priduria V.Želvys.

Shutterstock nuotr./Sporto klube
Shutterstock nuotr./Sporto klube

Svarbus momentas – teisingi pasirinkimai

Nors mada sportuoti, rodos, išgyvena aukso amžių, nuolat girdisi kalbos, kaip sunku prisiversti tai daryti – taigi kaip vis dėlto pradėti ir nuo ko?

„Pasirinkite tai, kas, jūsų manymu, patinka. Galite pradėti nuo pasivaikščiojimo, dviračių, o gal ir plaukimo. Nebūtinai pradėti nuo sporto klubo – tie dalykai galėtų būti tarsi įžanga jam. Kiekvienas žingsnis į priekį yra svarbus, net jei pradžioje jis atrodo mažas“, – pataria „Gym Plius“ sporto dalies vadovas.

Dabar siūloma begalė treniruočių – tiek su asmeniniais treneriais, tiek grupinių, tačiau kai kurie nesiryžta pradėti būtent išgąsdinti tos gausos. Kaip žinoti, kas galėtų tikti?

„Nuspręskite, ar norite sportuoti individualiai ar grupinėse treniruotėse. Asmeninės treniruotės geriausias pasirinkimas tuomet, jeigu norite individualaus kokybiško dėmesio, turite tikslų ar sveikatos problemų – tuomet asmeninis treneris pritaikys krūvį specialiai jums. Per asmenines treniruotes įsitikinkite, kad treneris supranta jūsų poreikius ir pritaiko pratimus prie jūsų fizinio pasirengimo.

Grupinės treniruotės – taip pat geras variantas, ypač jeigu mėgstate bendruomeniškumą. Grupinių treniruočių gausa nuo žemo iki aukšto intensyvumo leis jums išsirinkti labiausiai tinkančią treniruotę. Stebėkite, kaip grupinių treniruočių treneris komunikuoja treniruotės metu, ar taiso techniką“, – pataria V.Želvys.

Kartais bijoma prisijungti prie treniruotes jau pradėjusios grupinių treniruočių grupės, suvokiant, kad kiti jau bus pažengę ir startas gali būti labai sudėtingas ir netgi... gėdingas. Pašnekovas patikina, kad šios baimės – per daug išpūstos, nes viskas labai nesudėtingai išsprendžiama.

„Tokia baimė visiškai suprantama, tačiau tai yra laikina. Niekas neatėjo kaip ekspertas – net ir tie, kurie dabar atrodo kaip patyrę, kažkada praėjo tą pačią baimę. Grupinėse treniruotėse žmonės dažniausiai yra daug supratingesni, nei galite tikėtis. Be to, dauguma susikoncentravę į savo progresą, o ne į naujoką“, – patikina jis.

„Prieš treniruotę informuokite trenerį, kad esate naujokas, tuomet treneris atkreips į tai dėmesį. Rinkitės treniruotes, kurios tinka pradedantiesiems. „Gym Plius“ grupinės treniruotės turi aprašymus, kuriuose rasite informaciją apie treniruotės intensyvumą, sudėtingumą, naudą, treniruotės metu naudojamą įrangą“, – reziumuoja pašnekovas.

Taigi naujais metais išsikelkite tikslą paversti sportą smagia ir lanksčia veikla, pasirinkite tinkamus tikslus, susidarykite aiškų, įgyvendinamą planą bei prisiminkite, kad kiekvienas mažas žingsnis jau yra žingsnis į priekį.

„Gym Plius“ nuotr./„Gym Plius“ vizualas
„Gym Plius“ nuotr./„Gym Plius“ vizualas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų