Otorinolaringologė: lietuviams yra ko pasimokyti iš prancūzų

Kvėpuojant nosis atlieka itin svarbią funkciją – sušildo įkvepiamą orą ir apsaugo nuo bakterijų, dulkių bei mikrobų, todėl žmogus išvengia įvairių ligų rizikos. Visgi, prasidėjus šildymo sezonui, atšalus orui arba aplinkoje esant daug dulkių, daugelis gali susidurti su užgulusia nosimi ir apsunkusiu kvėpavimu.
Nosies plovimas
Nosies plovimas / Organizatorių arch.nuotr.

Toks įprotis labai populiarus Prancūzijoje – kaip mums yra įprasta plauti rankas, taip prancūzams – išsiplauti nosį ir turbūt dėl to jie mažiau serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis“, – atkreipia dėmesį gydytoja otorinolaringologė.

Pasak jos, COVID-19 viruso sukelti padariniai stipriai pakeitė ir lietuvių įpročius, paskatino dažniau plauti tiek rankas, tiek nosį, tačiau norint tinkamai pasirūpinti nosies gleivine tik to nepakanka.

Teisingai nosies gleivinės priežiūrai – specialios priemonės

Nors yra žmonių, kurie nosies priežiūrai bando naudoti pačių pasigamintus druskos tirpalus, jie dažniausiai nėra saugūs, nes netinkamai parinktas druskos kiekis gali daryti priešingą poveikį – dar labiau išsausinti nosies gleivinę. Todėl reikėtų rinktis vaistinėse parduodamus jūros vandens purškalus.

„Per stiprus druskos tirpalas neretai nudegina nosies gleivinę ir ji praranda gebėjimą susitraukti ir atlikti savo funkcijas: sulaikyti dulkes ir sušildyti orą. Rinktis reikėtų ne hipertoninį, o normosteninį – paprastą fiziologinį tirpalą, tinkamą kasdieniniam nosies praplovimui. Norint profilaktiškai išplauti dulkes ir nešvarumus, užtenka tirpalą tiesiog įpurkšti į nosį ir išpūsti. Hipertoninius tirpalus reikėtų rinktis, jei jau atsirado pirmieji peršalimo, slogos ar sinusito požymiai, nes juose yra didesnis druskos kiekis“, – pažymi E.Brazienė.

Žinoma, laikantis nosies higienos, nereikia persistengti – ypač rūpinantis mažais vaikais.

„Pasitaiko, kad jaunos mamytės pradeda plauti ką tik gimusio vaikučio nosytę. Kūdikių Eustachijaus vamzdis, jungiantis nosiaryklę ir vidurinę ausį, dar yra beveik nelenktas, todėl pro nosį vanduo patenka tiesiai į ausytes.

Tokio amžiaus vaikutis dar nemoka pūsti nosies, todėl vanduo gali užsilaikyti ausyse ir sukelti riziką ausų uždegimui“, – pabrėžia gydytoja otorinolaringologė.

Pexels.com nuotr./Berniukas serga
Pexels.com nuotr./Berniukas serga

Kūdikiams tokiais atvejais, kai užgula nosis, reikėtų naudoti atsiurbimo sistemas. Jų pasirinkimas itin didelis – yra ir elektrinių siurblių, ir mechaninių.

O pradėti plauti nosį vertėtų tada, kai vaikas jau moka aktyviai ją pūsti – užspaudus vienos pusės šnervę ir pučiant pro kitos pusės. Jei tai daroma per abi nosies puses, sekretas taip pat gali patekti į ausis.

Ypač svarbu atsakingai vartoti vaistus

Verta nepamiršti, kad jeigu nosis yra užgulusi ilgą laiką, pasireiškia ūmi sloga arba ši būklė trukdo ramiai miegoti – pasitarus su savo gydytoju, problemą galima spręsti taikant parinktą medikamentinį gydymą.

„Visgi, norėčiau akcentuoti, kad dažnai vaistinėse parduodami nosies gleivinę sutraukiantys medikamentai, kuriuos galima naudoti ne ilgiau kaip iki 7 d., nes kitu atveju, prie jų priprantama. Man yra tekę gydyti pacientus, kurie lašinasi tuos vaistus ištisus metus ar net 10 m. Netgi turėjau kelias pacientes – jaunąsias, kurios per savo vestuves kumštyje gniaužė buteliuką su nosies lašais, nes be jų jau negalėjo normaliai kvėpuoti“, – pasakoja Šiaulių „Kardiolitos klinikose“ dirbanti E.Brazienė.

Dar viena itin dažnai pasitaikanti apsunkusio kvėpavimo priežastis – nosies polipai, o vaikams – adenoidai.

Pripratus prie vaistų, nosies gleivinė nebesugeba savarankiškai susitraukti, todėl atstatyti normalų kvėpavimą pavyksta tik pasitelkus chirurginį gydymą.

Užgulusi nosis gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių

Svarbu atkreipti dėmesį, kad pasunkėjęs kvėpavimas gali atsirasti ir dėl alerginio rinito. Tokiais atvejais nosies gleivinė paburksta reaguodama į tam tikrą alergeną.

„Tai gali būti maisto ar įkvepiamieji alergenai. Iš inhaliacinių dažniausiai pasitaikantis yra kačių, taip pat šunų ir visokių dulkių. O maisto alergenai gali būti labai individualūs ir jiems nustatyti reikalingi tyrimai – dažniausiai žmonės kenčia nuo alergijos laktozei, kiaušiniams ar tam tikriems citrusiniams vaisiams“, – sako E.Brazienė.

Dėl pasunkėjusio kvėpavimo gali būti kalta ir iškrypusi nosies pertvara, atsiradusi dėl patirtų veido traumų arba esanti nuo gimimo. Taip pat kvėpavimui įtakos turi nosies kriauklių padidėjimas – hipertrofija.

Shutterstock nuotr./Sloga
Shutterstock nuotr./Sloga

„Nosies kriauklės yra nosies šonuose esančios gleivinės išaugos, kurios kartais išdidėja. Tokiais atvejais, iš pradžių skiriamas gydymas nosies lašais, aerozoliais, o kartais gali prireikti ir operacijos. Šiais laikais yra įvairių modernių priemonių, kaip tas nosies kriaukles sumažinti, kad žmogus kvėpuotų laisviau“, – pastebi gydytoja otorinolaringologė.

Viena iš užgulusio kvėpavimo priežasčių – polipai

Dar viena itin dažnai pasitaikanti apsunkusio kvėpavimo priežastis – nosies polipai, o vaikams – adenoidai.

„Adenoidai yra nosiaryklėje ir gali išbujoti limfoidinis audinys. Dėl jų negaunama pakankamai deguonies, todėl vaikui gali pasireikšti įvairūs sutrikimai: atsilikti jo raida, neaiški kalba, prastėti mokymasis, suinteresuotumas aplinka, gali atsirasti naktinis šlapimo nelaikymas.

Esant adenoidams gali nukentėti ir dantų sąkandis, be to, tokie vaikai dažnai serga ausų uždegimais, jiems didėja tikimybė susirgti ir sinusitu“, – pasakoja E Brazienė.

Adenoidai gali virsti infekcijos židiniu, kuriame veisiasi ir dauginasi įvairių ligų sukėlėjai: virusai, stafilokokai, streptokokai, Haemophilus influenzae ar kitos bakterijos. Taigi šią patologiją itin svarbu pašalinti. Adenoidams pašalinti atliekama operacija su bendrine nejautra.

„Kalbant apie polipus, atsirandančius suaugusiesiems – jie išsivysto vidurinėse nosies landose ir užkerta angą į žandinius sinusus. Juose nebėra aeracijos ir gali pradėti kauptis sekretas.

Be to, polipai gali pradėti augti pačiuose sinusuose, todėl kyla pūlingo arba nepūlingo sinusito rizika, taip pat gali būti ir alerginis-grybelinis sinusitas“, – akcentuoja Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ gydytoja otorinolaringologė Edita Brazienė.

Jeigu polipai yra nedideli, jų gydymas pradedamas su kortikosteroidų aerozoliais – tam tikrais vaistais, mažinančiais polipų apimtį. Jeigu medikamentai nepadeda, atliekama veido sinusų kompiuterinė tomografija ir siūlomas operacinis gydymas, po kurio žmogus vėl gali laisvai kvėpuoti nosimi ir netgi atgauna uoslę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų