Pacientams nemokamai išdalinta šimtai darbuotojų sukurtų kalėdinių dovanėlių

Nacionalinis vėžio institutas (NVI) kalėdinį laikotarpį pasitinka kaip socialiai atsakinga organizacija. Institute pacientams surengta kalėdinė rankdarbių ir kitų dovanėlių mugė „Pasiimk“.
J.Sartatavičienė, M.Plepė, I.Motiejūnaitė
J.Sartatavičienė, M.Plepė, I.Motiejūnaitė / NVI nuotr.

Tamsiais rudens vakarais NVI darbuotojai su šeimomis, nevyriausybinės organizacijos ir kiti geros valios žmonės kūrė įvairius rankdarbius. Mugėje pacientai šias mielas smulkmenas nemokamai pasiėmė kaip kalėdines dovanėles, rašoma NVI pranešime žiniasklaidai.

Mugė „Pasiimk“ atidaryta skambant gražiausioms kalėdinėms melodijoms, kurias dovanojo saksofonininkas Juozas Kuraitis. Taip kalėdinė labdaros mugė „Pasiimk“ pradėjo NVI Advento laikotarpį, per kurį pacientams bus surengta daugiau įvairių edukacijų ir gerumo akcijų.

NVI nuotr./Kalėdinė NVI mugė „Pasiimk“
NVI nuotr./Kalėdinė NVI mugė „Pasiimk“

Gruodžio 3 d. NVI centrinis vestibiulis prisipildė jaukaus šventinio šurmulio. Skambant saksofonininko Juozo Kuraičio geros valios šventiniam koncertui, čia vyko kalėdinių dovanėlių mugė „Pasiimk“. Ši mugė išskirtinė tuo, kad čia nebuvo jokių pinigų – NVI bendruomenės, socialinių partnerių ir kitų geros valios žmonių sunešti rankdarbiai ir kitos dovanėlės buvo išdalinti nemokamai. Jas pasiėmė NVI pacientai.

„Šalikai, kojinės, pirštinės kepurės, kalėdiniai žaisliukai, meduoliai, sausainiai, papuošalai, žvakės, muiliukai, knygos ir kitos smulkmenos sukūrė nedidelį šventinį džiaugsmą NVI pacientams. Toks ir buvo kalėdinės mugės „Pasiimk“ tikslas. Juk dovanoti yra taip gera, o kartais tereikia mažytės smulkmenos, kuri kito širdyje sukuria šiltas emocijas.

NVI nuotr./J.Sartatavičienė, G.Klimavičiūtė, I.Motiejūnaitė
NVI nuotr./J.Sartatavičienė, G.Klimavičiūtė, I.Motiejūnaitė

Tokią mugę organizavome pirmą kartą, jei atvirai, net nesitikėjome, kad NVI bendruomenė, šeimos nariai, socialiniai partneriai ir kiti, prie gerumo mugės norintys prisijungti žmonės, padovanos šitiek mielų daiktelių. Likus savaitei iki mugės kabinete, į kurį prašėme nešti rankdarbius, net tapo ankštoka. Tai tik parodo, kad Institutas yra socialiai atsakinga organizacija su socialiai atsakinga bendruomene“ – džiaugiasi NVI atstovė spaudai Ieva Motiejūnaitė.

„Senoji išmintis sako, jog duoti žymiai maloniau, nei gauti. O šv. Kalėdų metas stebuklingas dar ir todėl, kad mes, krikščioniškos kultūros žmonės, tradiciškai ir duodame, ir gauname. Kalėdinės dovanėlės ruošiamos su didžiule meile, kūrybine išmone, labai nuoširdžiai. Maloniai nustebino Vilniaus Gabijos gimnazijos moksleivių rankdarbiai, kuriuos atsigabenome sudėtus į keturias dideles kartonines dėžes. Šią gimnaziją neatsitiktinai pakvietėme prisijungti prie pasiruošimo kalėdinei mugei.

Čia NVI gydytojai lankėsi pavasarį, vykdydami bendrą su Nacionaline krūties ligų asociacija projektą „Onkologai pas gimnazistus“ ir skaitė švietėjiškas paskaitas vyresniųjų klasių moksleiviams. Tik įėjus į gimnazijos patalpas matėsi, jog čia mokosi kūrybingas, „prie meno“ jaunimas. Kalėdinei NVI mugei „Pasiimk“ moksleiviai palinkėjo sėkmės, pacientams – pasveikti, o prie kai kurių dovanėlių buvo prisegti sveikatos palinkėjimų laiškučiai. Prasminga, kai socialinės atsakomybės ir atjautos jaunimas mokosi gimnazijoje, – pasirengimo mugei įspūdžiais dalijasi NVI vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Juventa Sartatavičienė.

NVI nuotr./I.Motiejūnaitė, V.Pečeliūnas, M.Plepė, J.Sartatavičienė, J.Kuraitis
NVI nuotr./I.Motiejūnaitė, V.Pečeliūnas, M.Plepė, J.Sartatavičienė, J.Kuraitis

NVI taip pat nuoširdžiai dėkoja nevyriausybinei organizacijai „Ladies Circle Lithuania“, ilgamečiam NVI bičiuliui Virginijui Šauliui, spaustuvei „Petro ofsetas“, socialinei partnerei Monikai Plepei ir kitiems geros valios žmonėms už dovanėles, saksofonininkui Juozui Kuraičiui už geros valios koncertą pacientams – jiems muzikantas padovanojo gražiausias kalėdines melodijas. kitiems geros valios žmonėms už dovanėles, saksofonininkui Juozui Kuraičiui už geros valios koncertą pacientams – jiems muzikantas padovanojo gražiausias kalėdines melodijas.NVI besigydantys pacientai ir jų artimieji iš pradžių negalėjo patikėti, kad mugėje galima be užmokesčio išsirinkti mielą kalėdinę dovanėlę, bet įsibėgėjus veiksmui įsidrąsino, ne tik rinkosi, bet ir maloniai bendravo.

„Aš jau žinau, ką norėčiau pasiimti Kalėdoms – judvi, su jūsų šypsena ir gera nuotaika“, – sakė organizatorėms į mugę užsukusi ponia. Tai buvo geriausi padėkos žodžiai NVI Viešųjų ryšių skyriui ir visiems talkinusiems geros valios žmonėms.

Kalėdinė dovanėlių mugė „Pasiimk“ simboliškai atidarė NVI Adventą. Šiuo laikotarpiu NVI pacientams bus surengta ir daugiau gerumo akcijų, edukacijų. Apie jas bus pranešta Nacionalinio vėžio instituto Facebook paskyroje.

Dovanojimas ir savanorystė praturtina dvasiškai

Taigi, kokią naudą žmogui atnešta dalyvavimas geros valios iniciatyvose? Anot NVI medicinos psichologės Gertrūdos Klimavičiūtės-Dvilevič, pirmiausia tokia veikla yra meilės ir rūpesčio potyris.

„Geros valios energija potencialiai yra galinga socialinių pokyčių jėga. Būtent gėris ir meilė savo pagrindinėmis žmogiškomis išraiškomis skatina pokyčius, meta iššūkį visiems kitaip mąstantiems. Dalyvavimas geros valios iniciatyvose – tai galimybė patirti didesnę už žmogų galią. Taip pat pasisemti tokios energijos, kuri iki to laiko buvo nepasiekiama psichikai. Taigi, dalyvavimas tokiose iniciatyvose – tai galimybė patirti dvasingumą ir meilę, net keisti pasaulio nuostatas,“ – sako G. Klimavičiūtė-Dvilevič.

NVI nuotr./Kalėdinė NVI mugė „Pasiimk“
NVI nuotr./Kalėdinė NVI mugė „Pasiimk“

Anot medicinos psichologės, kalėdinių dovanėlių mugė „Pasiimk“ dar kartą parodo NVI bendruomenės dėmesį onkologiniam pacientui.

„Manau, kiekvienam pacientui yra didelis apdovanojimas išgirsti gydytojo žodžius, kad gydymas atnešė teigiamų rezultatų, auglys sumažėjo ar visai pranyko. O pats didžiausias apdovanojimas yra tada, kai gydytojas ištaria labiausiai laukiamą frazę: kad vėžys atsitraukė ir pacientas pasiekė remisiją.

Tačiau ne visada sergantysis onkologine liga išgirsta pageidaujamus žodžius tuo metu, kai labiausiai jų tikisi. Taip pat, deja, ne visada, onkologiniai pacientai gali pasigirti sėkmingais santykiais su gydytojais, o tai pastiprina klaidingą, visuomenėje vyraujanti įsitikinimą, kad pasveikimas nuo ligos beveik neįmanomas, o gydytojams pacientas yra tik statistinis vienetas ir visai nerūpi.

Taigi ši akcija, prie kurios prisidėjo NVI bendruomenė, savo rankomis kurdama dovanėles, duoda pacientui suprasti, kad jis rūpi medicinos bendruomenei. O pati dovanėlė padeda susieti gydymo įstaigą su maloniu jausmu, ne tik su gydymo sukeltais potyriais,“ – aiškina specialistė.

Anot G. Klimavičiūtės-Dvilevič, keitimasis dovanomis yra būdas išreikšti meilę ir dėkingumą.

„Nors dovanų teikimas ir gavimas gali atrodyti kaip paprastas gestas, tyrimai parodė, kad tai gali turėti didelės įtakos bendrai savijautai ir prisidėti prie sveikos gyvensenos. Dovanų teikimas gali būti galingas būdas sustiprinti socialinius ryšius ir skatinti teigiamas emocijas. Kai dovanojame kitiems dovanas, iš esmės išreiškiame jiems savo meilę ir dėkingumą.

Šis dosnumo aktas gali paskatinti artumo ir ryšio jausmą, o tai gali padėti sumažinti stresą ir padidinti bendrą laimės jausmą. Tyrimai parodė, kad dovanų teikimas taip pat gali suaktyvinti atlygio centrus smegenyse ir paskatinti dopamino išsiskyrimą, kuris yra susijęs su malonumo ir gerovės jausmu.

Tai gali prisidėti prie pasitenkinimo jausmo, o tai pastiprina bendrą psichinę ir emocinę sveikatą. Dovanų gavimas, taip pat sukelia teigiamų emocijų, tokių, kaip meilė ir dėkingumas. Taigi tiek dovanojant, tiek gaunant dovaną pastipriname emocinę sveikatą,“ – apie dovanojimo naudą kalba medicinos psichologė, taip pat pridurdama, kad dvasinę savijautą itin stiprina savanorystė.

NVI nuotr./Kalėdinė NVI mugė „Pasiimk“
NVI nuotr./Kalėdinė NVI mugė „Pasiimk“

„Psichologiniu požiūriu savanorystė yra veikla, per kurią žmogus atiduoda savo išteklius tiems, kuriems jų reikia ir už tai nesitiki nieko gauti atgal. Savanoriams už savanorystę neatlyginama, tačiau tai nereiškia, kad savanoris savo veiklą suvokia kaip darbą be jokios naudos. Savanorystė suteikia didelio intensyvumo teigiamas emocijas, didina savigarbą, taip pat savivertės jausmą per indėlį, kurį savanoris daro visuomenei.

Savanorystė padeda užmegzti naujus, glaudžius santykius su kitais visuomenės nariais. Taip pat padeda patirti priklausymą grupei, jausti bendrystę ir pilnatvės jausmą. Dėl savanorystės žmogus išvysto empatiją, gebėjimą aktyviai klausyti, valdyti konfliktus. Šie įgūdžiai yra vidinės pusiausvyros rezultatas, kylantis iš geresnio žmogaus pažinimo savanoriaujant. Savo ruožtu visi patyrimai, su kuriais susiduria savanoriai, yra labai naudingi ir sveiki žmogaus psichikai,“ – apie savanorystės naudą kalba G. Klimavičiūtė-Dvilevič, taip pat atkreipdama dėmesį, kad net ir mažas geras darbas padeda sukurti daugiau kitų gerų darbų.

„Pradėkime nuo to, kad gera valia yra vienas iš neišsenkančių išteklių, pagrindinių žmogaus dvasinių savybių. O svarbiausia, kad toks išteklius glūdi kiekvieno žmogaus viduje. Jei vienas žmogus daro gerus darbus, tai gali įkvėpti kitus atlikti panašius veiksmus. Kai dalinamės įvairiomis gerumo akcijomis, paleidžiame sniego gniūžtę riedėti nuo kalno. Ir tokiu būdu gerumas „užkabina“ ir įtraukia kitus visuomenės narius, taip užkrečiant ir aktualizuojant gerumą aplinkoje.

Įvairūs gerumo darbai yra prisotinti pozityvumo ir dėkingumo jausmo. Visa tai savo ruožtu stiprina tarpusavio ryšį ir bendrystės jausmą. O kai pastaruoju metu aplinkoje nemažai neramumų, gerumo akcijos padeda visus sunkumus išgyventi ir atlaikyti, nepalūžti ir nepaisant neramių įvykių aplinkoje, jausti vidinį gerumo ir santarvės jausmą“, – apibendrina medicinos psichologė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų